ADCC Şampiyonu Yuri Simoes One FC ile ilk MMA maçına çıktı

 

Brazilian Jiu-jitsu’nun süperstarı , Dünya’nın en iyi Grappling yıldızlarından bir tanesi olan ve 2 kez ADCC şampiyonu olan Yuri Simoes Asya’nın en büyük organizasyonu olan ONE FC ile 13 Mayıs 2020 Cuma günü Inside The Matrix III etkinliği ile ilk MMA maçına çıktı.Kallang , Singapur’da Singapur Indoor Stadium’da gerçekleşen etkilinlikte Simoes Çinli Fan Rong ile karşı karşıya geldi. Maçı izlerken Simoes ile ilgili iki önemli nokta maçı izlerken benim için önemli bir kıstas olacaktı. Birincisi Simoes’ın tamamen kör noktası olan Striking becelerini American Kickboxing Academy’de geçerdiği kamp dönemi sonrası nasıl bir seviyeye getirdiği ve No-Gi turnuvalarda gösterdiği insanüstü performanları acaba kafes’te sergileyip sergilemeyeceği benim için öncelikli soru işaretleriydi. Rakibi Fan Rong Çin MMA organizasyonlarında yaptığı 11-0’lık performansla geçtiğimiz yıllarda One FC’e transfer olmuştu. Güreş temelli olan Rong üniversite yıllarında başladığı MMA branşında ortasiklet’te kemer hedefleyen patlayıcılığı ve atletik özellikleri son derece gelişmiş bir sporcu.

 

Maç boyunca BJJ efsanesi Simoes’e karşı Fong Stand-Up’ta Boksunu ve Takedown defence oyununu çok iyi kullanarak ayakta kalmayı başardı. Simoes’ın ısrarlı Single-Leg , Double Leg takedown girişimlerine Rong mesafesini koruyarak ve Simoes’in suratında isabetli yumruklar patlatarak onu püskürttü. Simoes sol jab’i ile rakibini uzakta tutmaya çalışsada Fong her seferinde guard’ı geçip sağlı sollu darbeleri şiddetini arttırarak isabetli vuruşlar yaptı. Tahmin ettiğim gibi Simoes her seferinde dövüşü üstün olduğu mesafe olan yere almaya çalışsada Fong rakibini ayakta tutmaya çalıştı. Zaman zaman sırt üstü kendini zemine bırakıp Fong’un ofansa geçmesini bekledi.Simoes’in Striking becerileri ise vasat desem haksızlık etmem herhalde. Rakibine kayda değer herhangi bir isabetli vuruş yapamadı.Fong Ground and Pound’dada Simoes’in yüzüne balyoz oldu indi adeta. Maçın sonunda üç hakeminde kararıyla puanla maçı Fong kazandı.

 

Fong Simoes’in ilk maçı için oldukça yanlış bir seçimdi. One FC artık UFC ile eşlengeç bir lig ve çok kaliteli ve tecrübeli sporcuların boy gösterdiği bir arena. Bence Simoes biraz daha alt segment liglerde tecrübe edinip sonrasında One FC’e gelmeliydi. 2 kez ADCC şampiyonluğu olunca organizasyon artık MMA tecrübe olmaksızın organizasyona daha önce kemer maçına çıkmış bir sporcu ile maça çıktı. Striking tecrübesi oldukça kötü ve sporcular artık karşısındaki rakibe göre strateji geliştirip maça çıktığından Simoes oldukça vasat kaldı.Fong 14-2 lik serisi ile Reiner ” The Dutch King ” De Ridder ile rövanş istediğini belirtti.