Anderson Silva'dan Conor McGregor'a çağrı

TMZ Sports kameralarına yakalanan MMA efsanesi Anderson “The Spider” Silva, Conor McGregor’a seslendi: “Khabib rövanşını boşver ve benimle dövüş”.

UFC 229’dan 5 gün önce ESPN podcasti olan “Ariel Helwani’s MMA Show” programına röportaj veren Conor McGregor, Helwani’nin yönelttiği “Khabib Nurmagomedov dövüşünden sonraki planının ne” sorusuna “Anderson Silva ile dövüşmek” cevabını vermişti. Bunun üzerine Silva instagram hesabından açıklama yapmış ve McGregor ile dövüşmenin kendisi için büyük bir onur olacağını belirtmişti. Sonrasında ise, “UFC süper dövüşler (farklı sıkletlerdeki büyük isimlerin mücadelesi) istiyor ve eminim ki dünyadaki bütün fanlar bu dövüşü görmek istiyor. Profesyonel olarak belirtmeliyim ki, Conor gibi bir dövüşçü ile dövüşmek, kendi adıma dövüş sanatları yeteneklerimi test etmek adına harika olacaktır. Şu anda Khabib ile olan dövüşüne odaklanmış durumda, bu dövüş sonrası bu meydan okuma için hazırım. Ne zaman ve nerede isterse!” diyerek bu dövüşe olan mutlak ilgisini tüm dünyaya açıklamıştı.

Aslında Silva ilk olarak 2017’nin Şubat ayında UFC 208’deki Derek Brunson maçı öncesi medyaya verdiği demeçte Conor dövüşünü istediğini şu sözlerle dile getirmişti: ”Öncelikle Conor McGregor’a büyük saygı duyuyorum, çünkü bu adam UFC’deki her şeyi değiştirdi. Her şeyden önce dövüş stili bende büyük saygı uyandırıyor. Bence bu dövüş benim dövüş sanatları tekniklerim için büyük bir meydan okumadır. Onun hakkında kesinlikle saygısızca konuşmam. Bu açıklamayı tamamen meydan okumak adına yapıyorum. Kendime ve insanlara ayakta en iyi dövüşenin kim olduğunu göstermek adına… Conor’a saygı duyuyorum ve bana kalırsa bu harika bir gösteri, harika bir dövüş olacaktır. Keza, UFC’deki kalan hikayem için de“.

UFC 229 sonrası ise ilk kez TMZ Sports kameralarına konuşan Silva, kimle dövüşeceği sorusuna halen beklemekte olduğunu ve Conor ile olan dövüşü istediği cevabını verdi. “İki büyük isim, iki efsane. Neden olmasın ki?” diyerek Dana White’ın bu dövüşü ayarlaması gerektiğini belirten Silva son olarak şunları ekledi: “Bu kesinlikle para için değil, tamamıyla meydan okuma. Dövüşün 180 lbs (81.6 kg)’de yapılması benim için uygun, bana kalırsa Conor için de uygun olur. Neticede bu bir süper dövüş olacak”.

Ayrıca Silva, McGregor müsabakası gerçekleşmez ise, Nick Diaz ile rövanş maçı yapmak istediğini belirtti. Bilindiği üzere bu ikilinin 2015’de UFC 183’de yaptıkları müsabaka ikilinin yasaklı madde kullanımının tespitiyle birlikte yok sayılmıştı.

Peki sizce UFC’deki 22 dövüşünün 4’ünü 205 lbs (93 kg), geri kalan 18’ini ise 185 lbs (84 kg)’da yapmış olan 1.87 cm’lik Silva’nın, aralarında büyük bir boy ve kilo farkı olan, 145 ve 155 lbs (65 ve 70 kg) sıkletlerinin eski şampiyonu 1.75 cm boyundaki McGregor ile bu denli dövüşmek istemesinin sebebi belirttiği gibi bir meydan okuma mı, yoksa para mı?