Anfield’ı Darren Till kime mezar edecek ?

Dünyanın herhangi bir yerinde açılan büyük bir gösteri merkezinden bahsetmiyorum . Futbola en ufak bir aşinalığı olanın bildiği Anfield , Liverpool FC’nin maçlarını evinde oynadığı stadın adı. Bu aralar ismi UFC ile İngilizlerin yaramaz çocuğu Darren Till sayesinde fazlasıyla anılmakta. Till doğma , büyüme Liverpool , Merseyside’lı ve şehrinin takımı olan Liverpool FC ’nin hayatı boyunca hayranı olarak büyümüş. Gelecekte karşılaşabilmesi potansiyel rakipleri olan Yoel Romero , Israel Adesanya ve en ütopik senaryoda hayali olan Conor McGregor’la kırışmak için UFC’yi Anfield stadına taşımak istiyor. Neden istemesin ki ? Efsane Kaptan Gerard’dan , taraftara herkes Till’i çok seviyor ve şehirle özdeşleştirmiş durumdalar.

 

Till 12 yaşında başladığı Muay Thai’de 15 yaşında profesyonele döküp , 17 yaşındada antrenörünün tavsiyesi ile MMA’e geçiş yapmış. Herşey yolunda gidiyor derken 20 yaşında bir gece klübü kavgası bütün hayatının seyrini değiştirmiş.Kalabalık bir grup tarafından darp edilmiş ve sırtından iki kere öldürücü olabilecek şekilde yaralar aldıktan sonra yine koçunun yönlendirmesi ile şehri terk etmek zorunda kalmış. Şehirde dikkatini dağıtabileceği çok şey olduğunu düşünen antrenörü onu MMA sporunun beşiği sayılabilecek ülke olan Brezilya’ya gitmesine ön ayak olmuş.Liverpool’daki takımı olan Kaobon’ın Luta Livre ( Brezilya kökenli Catch Wrestling ve Judo’yu vuruş disiplinleri ile harmanlayan bir dövüş sanatı ) koçu Marcelo Brigadiero ile 6 ay çalışmayı hedefleyip giderken kendini 3,5 sene orta yaşamış , Brezilyalı bir kadınla evlenmiş , ana dili gibi Portekizce öğrenmiş olarak buluyor. Güney Amerika’nın bu büyüleyici ülkesinin kültürünün o kadar etkisinde kalıyor ki 2018’deki Brezilya başkanlık seçimlerinde aşırı sağcı politikacı Jair Bolsonaro’yu desteklerken buluyor kendini.

 

Amatör MMA kariyerinede Brezilyada başlıyor. Kariyerinin ilk 11 maçını Brezilya’da 1 maçınıda Arjantin’de yapıyor. Bu 12 maçlık serinin 7’si knock-out ile olunca UFC’nin kapıları ardına kadar açılıyor kendisi için. O kadar güçlü ki Goril , Hayvan gibi yakıştırmalar yapıyor dostları ve düşmanları ona. Yoel Romero kendisi için o bir hayvan onunla karşılaşmak istemiyorum dediğinde kendisine cevap olarak merak etmesin onu yemem diye nüktedan bir şekilde karşılık vermişti.Donald Cerrone gibi sıkletinin en dominant ve tecrübeli ismini ilk raund’da yere devirdi.Tyron Woodley gibi veteran bir isim ve jenerasyonunun en yetenekli dövüşçüsü Jorge Masvidal’e yenilsede UFC 244’te Kevlin Gastelum’u hakem kararı ile yendi.

Kariyeri yükselişe geçse de beladan uzak duramıyordu. Tenerife , Kanarya Adalarında tatil yaparken kaldığı otel odasını yağmalıyor ve bir taksiyi alıp kaçırıyor. Hapis cezası ile karşı karşıya kalıp kefaletini ödeyip kurtuluyor. Akıllı , uslu olmak tercih ettiğimiz bir erdem olmuyor çoğu zaman dövüşçülerde. İngilizlerin yaşayan efsanesi Dan Hardy onu kanatları altına almış durumda birlikte idman yapıyorlar.Yaşadığımız coğrafya’dan kaynaklı olsa gerek Avrupa Kıtasından bir dövüşçüye her zaman ayrı bir sempatim ve desteğim olmuştur.Till’i önümüzde çok ciddi sınavlar bekliyor. Anfield ister bunlara ev sahipliği yapsın ister yapmasın onu bende sizler gibi keyifle takip ediyor olacağım.