Anthony Joshua’nın Rakibi Kim Olacak

Ağır sıkletin IBO, IBF, WBO, WBA kemerlerini elinde tutan süper yıldız Anthony Joshua’nın bilindiği üzere 13 nisan 2019 tarihinde Wembley Stadyumunda maça çıkacağı açıklanmıştı. Rakibi henüz belli olmayan Joshua’nın kiminle karşılaşacağı merak konusu oldu. 

Geçtiğimiz hafta, Canelo’nun Rocky Fielding ile karlılaştığı geceye konuk olan ve maçı yerinden takip eden Joshua, olası rakipleri hakkında da konuştu. 13 Nisandaki maç için Wilder ile karşılaşmak istediğini, önceliğinin Wilder olduğunu, fakat şartlar uygun olursa Fury ile de dövüşebileceğini söylemişti. Bildiğimiz üzere, Wilder ile Fury, aralık ayının başında karşılaşmış ve maç ayrık kararla berabere sonuçlanmıştı. Böyle bir sonuç karşısında hem ikiliden hem de boks severlerin büyük bir çoğunluğundan oluşan bir rövanş talebi bulunmakta. Yani her ne kadar demeçlerinde Wilder ve Fury’nin isimlerini verse de o tarihte ne Wilder ile ne de Fury ile karşılaşmasının zor göründüğü bir sır değil. 

Peki Anthony Joshua’nın rakibi olmaya en büyük adaylar kimler?

İlk olarak bu hafta sonu yapılacak olan Dillian Whyte - Dereck Chisora karşılaşmasının ciddi önem taşıdığını söyleyebiliriz. Anthony Joshua, daha önce Dillian Whyte ile karşılaşıp 7. Raundda rakibini nakavt etmişti. Kariyerindeki tek yenilgisi olan Joshua maçından sonra 8 maçlık kazanma serisi yakalayan Whyte, daha önce yendiği Chisora’yı bu hafta sonu tekrar yenerse Joshua rövanşına çıkma ihtimali çok yükselecek.

Bunun dışında geçtiğimiz günlerde yeni bir iddia gündeme düştü. Söylentilere göre ünlü promotör Eddie Hearn’ün aklında, 13 nisan 2019 daki Wembley gecesine Joshua yerine Amir Khan - Kell Brook karşılaşması düzenleyip, Joshua’ya da başka bir tarihte, Madison Square Garden’da, Jarrell Miller ile maç ayarlamayı düşündüğü söyleniyor.

İkinci ihtimalin gerçekleşme olasılığı kulağa zor gelse de ciddi ciddi konuşulan bir ihtimal. Önümüzdeki günlerde rakibinin ve dövüşeceği tarihin net bir şekilde kesinleşeceğine inandığım Joshua ve ekibinden bakalım nasıl haberler duyacağız.