Anthony Smith vs. Glover Teixeira İncelemesi

240

UFC Jacksonville’de etkinliklerine aynı tedbirlerle, aynı şekilde devam ediyor. UFC Dövüş Gecesi 171 etkinliğinde hafif ağır sıkletin önemli iki ismi karşı karşıya geldi.

3 maçlık galibiyet serisi yakalamış Glover Teixeira ve Anthony Smith karşı karşıya geldi. Anthony Smith de orta sıkletten hafif ağır sıklete çok hızlı bir giriş yapmış ve kısa sürede sıkletin şampiyonu Jon Jones ile karşılaşmıştı ve yenilmişti. Kemer maçını kaybettikten sonra yine hafif ağır sıkletin en iyi dövüşçülerinden biri olan Alexander Gustafsson ile karşılaşmış ve submission ile Gustafsson’u yenmişti.

Glover ve Smith karşılaşmalarından önce Anthony Smith sıkletin sıralamasında 4. sırada, Glover Teixeira ise 8. sırada yer alıyordu.

Anthony Smith maça çok iyi ve hızlı başladı. İlk raund tamamen Glover’ın oyununu bozdu tek tek vuruşlarla rakibine baskı kurdu ve dövüşe dahil olmasını bir süre engelledi. Smith oldukça yoğun bir tempoda dövüşüyordu, tek tek vursa da sürekli bir şeyler atıyordu. 2. raundun sonuna doğru Anthony Smith yavaşlamaya başladı ve Glover maça ağırlığını koymaya başladı.

Üçüncü raund itibariyle dövüşte her şey değişmeye başladı. Glover Teixeira sağıyla Anthony Smith’i sarstı ve knockdown etti. Smith yerde de ağır darbeler aldı fakat lakabı Lion heart’ın(Aslan yürekli) hakkını verdi ve dövüşmeye devam etti. Tamamen Glover’ın üstünlüğüyle biten 3. raunddan sonra dördüncü de hemen hemen aynı şekilde geçti. Glover aparkat ve diz darbeleriyle Smith’i etkilediği net bir şekilde belli oluyordu ama Smith bir şekilde maça devam etti ve karşılık vermeye çalıştı. 

Son 2 raund 10-8 Glover Teixeira üstünlüğüyle sonuçlandı son raundda ise Glover Teixeira yerde mount pozisyonunda ağır darbeler vurmaya başlayınca hakem Jason Herzog araya girdi ve maçı teknik nakavt ile Glover Teixeira kazanmış oldu.

Glover bu maçta boksunun özelliklede aparkatlarının ne kadar etkili olduğunu gösterdi. Ayakta ve yerde harika dövüştü ve 5 raund boyunca bu tempoyu sürdürebilmesi önemli bir nokta oldu. Bu önemli galibiyetle de sıkletin üst sıralarına tırmanan Glover’ın bir sonraki rakibinin kim olacağı merak konusu.

Ana kartta diğer maçların sonuçları şu şekilde:

Ben Rothwell - Ovince St. Preux (SD)

Drew Dobber - Alexandar Hernandez (TKO 2. raund)

Ricky Simmon - Ray Borg (SD)

Andrei Arlovski - Philipe Lins (UD)

Thiago Moises - Micheal Johnson (Submission 2. raund)