Artem Lobov Sonunda Suskunluğunu Bozdu!

271

Conor McGregor’un kendisinden “O, benim bugünlere gelmemdeki en büyük nedenlerden bir tanesi” diyerek bahsettiği takım arkadaşı Artem Lobov, Khabib Nurmagomedov ve Conor McGregor arasında yaşanan olaylara dair sessizliğini sonunda bozdu.

ESPN podcasti Ariel Helwani’s MMA Show’a konuşan Lobov, çiftin arasındaki düşmanlığın hafif sıklet şampiyonu olan Khabib’in McGregor’u “chicken” (Türkçe argoda karşılığı korkak tavuk) olarak adlandırmaya başladığında patlak verdiğini söyledi.

“Size çok ciddi gelmeyebilir, ama bildiğiniz gibi, “tavuk” Rusya’da bir adama verebileceğiniz en büyük hakaretlerden biridir” diyen Lobov, McGregor ve Nurmagomedov’un bu hakaretlerden önce birbirlerine karşı gayet normal olduğunu da sözlerine ekledi.

“Aslında, birine Rusya’da tavuk diyorsanız, bu erkek hapishanesinde tecavüze uğrayan anlamı taşımaktadır. Rusya’da tavuk budur. Ve Khabib bunu çok biliyor. Eminim herkes bunu biliyor. Bu çok ama çok sert bir hakaret.”

Rus tüysiklet, Khabib’in bu hakaretine Conor’ın takım arkadaşı olması nedeniyle karşılık vermesi gerektiğini açıkladı, ancak bir Rus gazeteciye yaptığı yorumların çok ağır olmuş olabileceğini de itiraf etti.

Lobov, “Tabii ki, bu hakaretin şiddetini bilerek, aynı sertlikte cevap vermek zorunda hissettim” dedi. “Ve bence benim yerimde kim olsa aynı şeyi yapmıştı. Bunu yapmadıktan sonra kendimi bir dost olarak tanımlayabilir miyim? Ne demek istediğimi anlıyorsun değil mi?”

“Tabii ki, cevabım oldukça sertti, ama hoşlarına gitmese de gerçekleri söyledim. Khabib’in kendisinin her zaman dövüşten çekildiğini ve Conor’un asla çekilmediği gerçeğini anlattım.” Ve ona, “sen her zaman dövüşten çekilen biri olarak, Conor hiçbir zaman bir dövüşten çekilmemişken nasıl olur da ona tavuk diyebilirsin dedim.”

“Bakın, bu sert bir cevaptı, ama duruma bakıldığında bunun uygun bir cevap olduğunu düşündüm. Ve bundan başka bir cevabın uygun olmayacağını düşündüm. Dürüst olmak gerekirse, aynı röportajda aynı soru 100 kez sorulsaydı, o zamandan bu yana olanları bilmeme rağmen, vereceğim cevaplar aynı olurdu.”

Lobov, UFC 223’te Khabib ve kendisi arasında gerçekleşen münakaşanın, bu röportajın direk sonucu olarak gerçekleştiğini dile getirdi.

Lobov, “Yaşanan olayda gerçekten afallamıştım, şoka girmiştim” dedi. “… Bana sürekli aynı şeyi sorup duruyordu: ‘Bana bunu bunu neden söyledin?’ Ve ben de aynı şeyi tekrarlamaya devam ettim”. Ona, “sen kardeşimi tavuk olarak adlandırıyorsun. Nasıl olur da sana cevap vermem!? Eğer biri senin dostuna tavuk deseydi, muhtemelen sen de aynı şekilde cevap vermiştin” dedim.

O da sürekli, ‘Seni ne ilgilendirir? Bana neden bu lafları söyledin?’ diyordu. Tekrar tekrar aynı şeyi deyip duruyordu. Ve ona tekrardan açıkladım, “Bak, bunu sana doğrudan söylemedim. Röportajı yapan kişi Conor’a tavuk demen hakkında ne düşündüğümü sorduğu zaman yalnızca ona cevap verdim. Hepsi bu”. Lobov, “İşte yaşanan her şey bundan ibaret” dedi.

Lobov’un bu açıklamaları, UFC 223 olayları olarak adlandırılan ve ufc 229 sonundaki olaylara kadar giden büyük husumetin tam olarak nasıl ve nerede başladığını gayet net açıklıyordu; çünkü bu kıvılcım, McGregor’un özel bir uçak kiralayarak dostuna, takım arkadaşına yardım etmek için Brooklyn’e uçmasıyla sonuçlandı. Bu da UFC 229 tanıtımında da kullanılan neredeyse McGregor’ı hapse tıkacak olan kötü şöhretli otobüs olayına sebep olmuştu.

“O gün yalnızca tek bir isimden iyi bir mesaj aldım: Conor McGregor.”

“[Mesajında şöyle yazmıştı] ‘Yoldayım, geliyorum ve ne, ne zaman, kim, ne için umrumda değil! S..mde bile değil. Sen benim kardeşimsin ve ben yoldayım.’ ”

Ve böylece, MMA tarihinde en büyük husumetlerden biri başlamış oldu. Bu husumet Khabib’in McGregor’a karşı UFC 229’da aldığı zafere rağmen, uzunca bir süre devam edecek gibi görünüyor.

Sizce kim haklı? ”Dostuma söylenen ağır hakaretlere karşı kayıtsız kalamazdım” diyen Lobov’mu? Lobov’un hakaretlerinden sonra onla karşılaştığında “Bu seni ilgilendiren bir şey değil. Bir daha adımı ağzına alma” diyen Khabib mi?