Avni Yıldırım Anthony Dirrell Maçına Skandal Karar Damga Vurdu!

Milli boksörümüz Avni Yıldırım, WBC Süper orta sıklet kemeri için Anthony Dirrell ile karşı karşıya geldi. Eski WBC Süper orta sıklet şampiyonu David Benavidez’in testlerinde yasaklı maddeye rastlanınca federasyon tarafından kemer boşa çıkarılmış ve Avni Yıldırım ile Anthony Dirrell arasında şampiyonluk maçı ayarlanmıştı. Avni ile Dirrell arasında maç haftası boyunca gerçekleşen atışmalar maçın heyecanını ve gerilimini oldukça arttırdı.

Maçı incelediğimizde Avni Yıldırım’ın herkes tarafından takdir gören ve bizleri gururlandıran bir performans ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Avni Yıldırım, önceki maçlarındaki gibi öne adımlayarak, baskı kurmaya çalışarak karşılaşmayı sürdürdü. Baştan en sonuna kadar çok yakın ve çok çekişmeli bir mücadele seyrettik. Son raundlara doğru yaklaşırken, 8 ve 9. raundlarda Avni temposunu arttırarak devam ederken Dirrell’in ise yorulmaya başladığı gözlemleniyordu. 10. raundda ring doktoru Dirrell’in önceki raundlarda gözünün üstünde oluşan kesik derinleştiği için maçı durdurma kararı aldı ve maç 10. Raund itibariyle, Dirrell’de oluşan kesik kazayla (kafa kafaya çarpışmadan dolayı) meydana geldiğinden, puanlara yani teknik karara bakılmak üzere bitmiş oldu. Bu noktada hakemin ve doktorun kararı çok eleştiri aldı. Kesiğin kafa kafaya çarpışmadan dolayı mı yoksa Dirrell’in aldığı yumruktan mı kaynaklandığı da tartışılan bir nokta. Bir çok otorite maçın devam edebileceğini, boksta daha kötü kesikler ve sakatlıklarla maça devam eden boksör örneklerinin çok olduğunu savunuyor. Fakat kesiğin Dirrell’in gözünün üstünde olduğu için maçın durdurulmasının doğru karar olduğunu savunan bir kesim de mevcut.

Teknik karar açıklanmadan önce heyecan halen doruktaydı. Yakın geçen maçta resmi skorlar merakla bekleniyordu. ABD’li 2 hakem maçı 96-94 Anthony Dirrell adına, Alman hakem maçı 98-94 Avni adına puanlayınca Dirrell maçı teknik ayrık kararla kazanmış oldu. Eğer maç devam etseydi Avni’nin yükselen temposuyla maçı kazanacağına hemen hemen herkes hemfikir durumda ki zaten 10. raund itibari ile de Avni'nin maçı önde götürdüğünü düşünen kesim oldukça büyük.

Sonuç olarak Avni Yıldırım ülkemize ilk kez bir dünya şampiyonluğu getirmeye çok yaklaştı, maçın önüne geçen olayların etkisiyle bu sefer olmadı ama gelecek için çok büyük bir umut verdi.