Avni Yıldırım 27 Şubat’ta WBC’nin zorunlu rakibi olarak Canelo Alvarez ile çıkacağı WBA WBC ve Ring Magazine kemerlerinin ortada olduğu dünya süper ortasiklet karşılaşmasına hazırlanmak için Antalya’da kampa girdi.

Avni ve antrenörü Joel Diaz Secondsout youtube kanalında soruları cevapladı. Söz konusu karşılaşma DAZN aracılığıyla 120 den fazla ülkede gösterilecektir. Bu sebeple bu karşılaşma Avni’nin olduğu kadar ülkemiz içinde çok önemlidir. Avni’nin kampında yapılan açıklamalara gelecek olursak.

Açıklamalardan Önemli Kısımlar

İlk soru Avni Yıldırım’ın antrenörü Joel Diaz’a geldi.

Muhabir: Avni’de neler gördün de onca yolu göze alarak Türkiye’ye geldin ve Avni’nin kampının bir parçası oldun. Adamına gerçekten inanıyor olman gerek.

Diaz: Dövüşçüme tamamen inanıyorum çünkü neredeyse bir yıldır onunla çalışıyorum. Onunla çalışmaya başladığımda çok güçlü bir atlet gördüm, fiziki olarak çok güçlü ve öğrenmeye gayretliydi. Bu detay benim dikkatimi çeken şey oldu. Dünyanın her yerinde benim eğittiğim dövüşçüler var. Bunlar arasında iyi disipline sahip olanlar kadar disiplinsiz olanlarda var, zihinsel olarak zayıf olanlarda var. Avni’de benim dikkatimi çeken şey o bir askerdir, ben ondan yüz tekrar yapmasını istesem Avni asla şikayet etmez. Ben ondan 30 kilometre koşmasını istesem Avni yapar asla şikayet etmez. Tüm bunlarda zaten bir antrenörün dövüşçüde aradığı özelliklerdir.

Avni bunu gerçekten istiyor ve kendini buna adamış durumdadır. Avni’nin ihtiyacı olan tek şey birinin ona önderlik etmesi ve biraz da eğitim almasıdır. Avni bana ilk geldiğinde onu gördüm ve kendi kendime bu adam gerçekten fiziki olarak güçlü, sert vuruyor ve aynı zamanda yumrukta alabiliyor dedim. Fakat ileri derecede tek yönlü bir boksördü bende bazı düzeltmeler yapmaya karar verdim. Bir hafta içerisinde farkı gördüm, savunmasını şimdi çok daha iyi kullanıyor yumruk almamaya başladı. Tüm bunlar bir veya iki hafta içerisinde oluşan şeyler siz birde bunu bir aylık süre içerisinde düşündüğünüzde çok farklı bir yerde olacaktır.

Muhabir: Bu maç size ilk önerildiğinde herhangi bir şüpheniz oldu mu yoksa maçı almak için kalan en kısa sürede karar mı verdiniz? Bu sizin için doğru bir zamanmıydı?

Diaz: Ben şöyle düşünüyorum eğer bir fırsatınız varsa onu hemen değerlendirin, fırsatlar insanın hayatında sürekli olan şeyler değildir. Bir sefer gelir eğer şanslıysanız ikinci sefer gelir. Böyle bir fırsat Avni’ye geldi ve bunun tüm avantajlarını elbette değerlendirmek zorundasınız.

Muhabir: Avni yakında Canelo Alvarez ile dövüşeceksin bu maçla ilgili neler düşünüyorsun, heyecanlımısın, o günün gelmesini iple çekiyormusun?

Avni: Size şunu söyleyebilirim iyi bir şekilde kazanabilmek için her şey mümkündür. Antrenörüm bunu biliyor herkese bilir ki ben güçlü ve kaliteli bir boksörüm. Ben Türk’üm, ayrıca bizim insanlarımız adına da önemli ve değerli bir fırsattır. Her şeyin iyi olacağına inanıyorum kendime güveniyorum ben şampiyon olacağım.

Muhabir: Her ikinize de bir soru sormama izin verin Canelo’nun şu anda dünyanın bir numaralı boksörü olduğuna her ikiniz de inanıyormusunuz?

Diaz: Benim kişisel düşüncemi soruyorsanız, hayır. Herkesin kendine göre farklı düşünceleri vardır. Bana göre şu anda en iyi boksör Terence Crawford’dur. Bunun dışındakilerde zaten benim için çok önemli değildir.

Muhabir: Son günlerde insanlar tamamen Canelo’nun yıl sonu planlarıyla ilgili konuşuyorlar Avni ile ilgili konuşmuyorlar bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diaz: Conor Mc Gregor’da yıl sonunda Pacman Pacquiao ile yapacağı maçı planlıyordu ona Porrier maçında neler oldu bu sizin için önemli bir örnek ve cevap olacaktır. Conor süper maçlar için çok büyük planları olan oldukça üstün bir mma dövüşüçüsüdür. Gelecekte pacman ile karşılaşmayı planlarken daha önce dövdüğü adama nakavt oldu. Bu size neyi gösteriyor o şu anki maçlarına odaklanmadı sonucunu da hep birlike izledik. Biz şimdiye bakıyoruz, eğer Canelo Alvarez şimdiden gelecek ile ilgili planlar yapıyorsa bu onun sorunudur. Ama sizin önünüzde çok sert ağır vuran gecenizi yok edecek olan bir rakibiniz varsa geleceği çok fazla düşünmemelisiniz.

Muhabir: Avni Canelo ile yaptığın antrenman dövüşleri nasıldı? Bize biraz bunları anlatırmısın?

Avni: Onunla iki kez antrenman dövüşü yaptım bana hep ”ov aman tanrım Avni sen tıpkı Golovkin gibisin” derdi. Canelo ile boks idmanı yapmaya gelen boksörler genellikle 5 rauntluk idmanlar yaparlardı. Canelo bana ”Avni sen benimle daha fazla idman yap” derdi. Bende kendisine sorun yok ben zaten buraya sana yardımcı olabilmek için geldim dedim. Canelo o idmanlardan sonra bana bir çok kez daha benimle antreman yap tekliflerinde bulundu. Bende ona kariyerimin çok önemli bir döneminden geçiyorum kendime vakit ayırmalıyım o yüzden gelemem dedim. Şimdide önümde Canelo ile gerçek ve büyük bir maç var.

Muhabir: Avni Canelo’yu nakavt edebilecek misin?

Avni: ”Her şeyi Allah bilir, ben nakavt etmeyi çok istiyorum biz birlikte yapacağız” diyerek antrenörüne sarıldı. Benim antrenörümle her şey çok mümkündür. Dünyayı şok edeceğiz.