Be Real. / UFC 263 Leon Edwards vs. Nate Diaz İncelemesi

Öyle bir maç düşünün ki 2 kemer maçının olduğu bir UFC kartında kemer maçı olmayan bir karşılaşmanın diğerlerinden daha çok zevk vermesi bu işi harbi yapan, yıkılmayan adamların, kafesin içinde adeta dans ettiklerinin göstergesidir. O isim belli;

Amerika Birleşik Devletleri'nin batı yakasının harbi çocuğu Stockton, California'lı  'The Real BMF' Nate Diaz.

UFC 263 kartının 3. ana maçı olarak değerlendirebileceğimiz Leon Edwards vs. Nate Diaz karşılaşması Diaz'ın kariyerindeki bütün maçlar gibi bizi heyecanlandırmayı başardı.

İlk raunt Leon Edwards rakibi Diaz'ın boks oyununu bozmak için beklendiği üzere alçak tekmelere başvurdu. Edwards bir plan uygulamaya çalışırken Diaz karşısında her zaman ki gibi eğleniyor, kendine has stili ile rakibini bekliyordu. Zaten Diaz'ın kariyeri boyunca kaşı gözü açılıp ortalık kan revan olmadan gerçekten dövüşmeye başladığını söylemek güç.

2. raunt ilk rauntun bir kopyası olarak geçerken 3. raunt artık Diaz'ın başlaması gerektiğini anladığı raunt oldu. Edwards Diaz'ı önce yere alıp ardından attığı isabetli bir dirsek darbesiyle Nate Diaz'ın sol kaşı açıldı ve maç her iki tarafında istediği kıvama yavaştan gelmeye başladı. 

4. raunt bariz bir şekilde Leon Edwards üstünlüğü ile geçerken yediği her isabetli vuruşta gülen rakibiyle konuşan Diaz kendi stilini tamamıyla buldu fakat istediği o sol direği bir türlü yakalayamadı. Her denemesinde rakibi Edwards kontra vuruşlarla cevap verip hasar yaratmayı başardı.

Son raunt ise bütün UFC 263 gecesinin en iyi rauntuydu. İlk 4 rauntta geride kalan rakibinden dayak yiyen Nate Diaz aradığı o sol direği son 1 dakika kala buldu. Leon Edwards çenesine yediği sol direk ile dengesini kaybedip sendelemeye başladı fakat Diaz rakibini bitirmekten çok eğlenceyle ilgileniyordu. Rakibinin üstüne hemen basmayarak beklemesi Edwards'a kendini toplaması için zaman kazandırdı ama yinede eski haline dönemedi. Son 1 dakika boyunca isabetli vuruş almamak için adeta kaçan Edwards nakavt olmadı ve maçı ilk 4 rauntta topladığı puanlarla kazanmayı başardı.

Maçın ardından kemer maçını istediğini birçok kez dile getiren Leon Edwards 24 dakikasını önde götürdüğü fakat rakibini sallayamadığı maçın son 1 dakikasında yediği yumrukla adeta şoka uğradı ve sallandı. Sallanan Edwards'ın sadece kendisi olmadı. Son 1 dakikada ki görüntüye bakılırsa Kamaru Usman ile bir kemer maçını hakettiğini söylemek zor.

Nate Diaz'a gelecek olursak onun için önemli olan ne galibiyet ne mağlubiyet. Son dakikada rakibini salladığında onun üstüne gitmeyip dalga geçmesi hala eğleniyor olması bu iş için doğduğunun açık bir göstergesi. Artık 36 yaşına gelmiş olsa da seyir zevkinden taviz vermeyen Nate Diaz değil 36, 50 yaşına kadar bile izlenebilir bir performans göstermekte.