Bellator 259: Cris Cyborg vs. Leslie Smith

Bellator 259 gecesinin ana maçında UFC'den Bellator MMA'e geçen 24 galibiyet ve 2 mağlubiyete sahip Brezilyalı Cris Cyborg ve 12 galibiyet 9 mağlubiyete sahip ABD'li Leslie Smith'i izledik. Heyacanlı geçen bu maçı sizlere anlatmadan önce iki dövüşçünün de kısaca kariyerlerine göz atalım.

Dolu dolu bir kariyere sahip olan Cris Cyborg, UFC'den Bellator'a geçmeden önce son maçını UFC 240 gecesinde Felicia Spencer ile yaptı. Spencer'ı hakem kararıyla mağlup etti. Ondan önce UFC 232 gecesinde Amanda Nunes karşısına çıkan Cyborg, Nunes'e karşı ilk rauntta nakavt olarak UFC'deki ilk, Profesyonel MMA kariyerindeki 2. mağlubiyetini almış oldu. Adını başarılarıyla andığımız Cris Cyborg, Holly Holm, Yana Kunitskaya ve Tonya Evinger karşısında önemli galibiyetlere imza attı. Tıpkı kendisi gibi UFC'den Bellator'a geçen rakibi Leslie Smith ile ilk defa UFC 198 gecesinde dövüştü ve onu ilk rauntta nakavt etti. 

Cris Cyborg, Bellator MMA'deki ilk maçına 26 Ocak 2020 tarihinde Julia Budd karşısında çıktı. Rakibine karşı 4. rauntta teknik nakavt ile galip gelerek tüy sıklet şampiyonluk kemerini beline taktı. Bellator 259 gecesinden önceki son maçında Arlene Blencowe'ye karşı kemerini başarılı bir şekilde savundu. 

Profesyonel kariyerinde hanesinde 12 galibiyet ve 9 mağlubiyet bulunan Leslie Smith, Bellator MMA ile Cris Cyborg'tan daha önce tanıştı. Bellator MMA'e geçmeden önce UFC'deki son maçına Amanda Lemos karşısında çıkan Smith, rakibini 2. rauntta nakavt ederek galip gelen taraf oldu. Bellator MMA'de ilk maçına 13 Temmuz 2019 tarihnide çıkan Leslie Smith, rakibi Sinead Kavanagh'ı hakem kararıyla mağlup ederek maçı kazandı. Bellator 259 gecesinden önceki son maçını Amanda Bell karşısında yapan Smith, rakibini hakem kararıyla mağlup etti.

Bellator 259 gecesinde Cyborg ve Smith için ilk raund zili çaldı. Maç başladığında bir süre karşılıklı gard bozulmadı. Ancak bu kısa sürmedi. İki dövüşçü de sert yumruklarını konuşturarak birbirlerine karşı ataklar yapmaya başladılar. Cris Cyborg rakibinden gelen tekme ve yumruklara karşı güzel savunmalar yaptı. Sert yumruklarla rakibini daha ilk dakikalarda o kadar yordu ki maçın bitimine 2.15 dakika kala rakibine attığı bir yumrukla onun yere düşmesini sağladı. Ardından üstüne kapanarak bir süre rakibinin nefes almasını engelledi. Leslie Smith küçük bir açıktan faydalanarak ayağa kalkmayı başardı ancak bu sefer de Cyborg onun beline sım sıkı sarılarak harika bir suplex ile tekrar yere serdi. Cyborg rakibinin işini yerde bitirebileceğini düşündü. Sert balyoz yumruklar vurdu ancak rakibi altından sıyrılmayı başardı.

Heyecanlı ve bir o kadar da sert geçen ilk raund sonrası iki dövüşçü de biraz yorulmuş. 2. raund adeta bir kick boks müsabakası tadında geçti. Maçın bitimine son 30 saniye kala Cyborg rakibini yere almayı başardı ancak yerdeki mücadele çok kısa sürdü.

Müsabakanın 3. ve 4. rauntunu da büyük ölçüde ayakta tamamladıktan sonra sıra geldi her şeyin belli olacağı son raunda. Maç ayakta devam ederken Cris Cyborg yaptığı dalışla rakibini yere aldı. Bir süre yerde mücadele eden ikili Leslie Smith'in ayağa kalkması sonucu tekrardan ayakta mücadele etmeye başladı. İki dövüşçü de bir süre daha ayakta mücadele ettikten sonra Cyborg artık yeter deyip sağ kroşesini rakibinin çenesine patlattı ve onu yere düşürdü. Ardından yerde sert yumruklarla rakibini yumruklamaya başladı. Çok geçmeden hakem araya girerek maçı bitirdi ve Cris Cyborg gecenin galibi oldu.