İnsanlar çoğunlukla onu Türkiye’nin en başarılı Reality Show’larından biri Survivor 2017’de ünlüler kadrosunda tanıdı onu. Bu yarışma programı ile o kadar özdeşleştirildi ki lakabı Survivor Sabriye olarak kaldı. Survivor’ın onun gibi bilinmesi gereken bir değeri tanıttığı gibi tabiki kızgın değiliz fakat alanında belkide bu ülkedeki en başarılı sporculardan biri olduğu ve her geçen gün başarılarına yenilerini eklediği gerçeğinin belkide ikinci planda oluşunadır bizim isyanımız.Sabriye WKU ve ISKA Organizasyonlarında kemer sahibi bir Dünya Şampiyonu. Gezegenin en büyük MMA & Kickboxing organizasyonlarından biri olan Bellator’da Ahmet Kayretli ile beraber organizasyonda bayrağımıza dalgalandıran çok başarılı bir isim.23 Kasım’da Londra’da MMA branşında ilk maçında oldukça tecrübeli bir ismin karşısına çıkıyor.Sabriye ile kariyerinin en önemli sınavı öncesi keyifli bir röportaj yaptık.

Fight World Turkey : Sabriye Merhabalar , öncelikle röportaj teklifimizi kabul etme nezaketini göstermenden dolayı Fight World Turkey ailesi adına teşekkürlerimi sunarım sana.Röportaja 2016 yılında kariyerini zirveye taşıyan World Kickboxing And Karate Union (WKU) Şampiyonluğun ile başlamak istiyorum.Belçikalı rakibin Vanessa De Waelle’yı puanla yenip organizasyonun Dünya kemerini sırtlamıştın. Sonrasında bütün kapılar arkasına kadar açılmıştı senin için. Kariyerinin gidişatını şekillendiren o maça dair duygu ve düşüncelerini dinlemeyi çok isterim.

Sabriye Şengül : 2016 tarihinde  İstanbul’da  WKU  Dünya Kick Boks Profesyonel  şampiyonluk  kemeri  için maç yaparken TV’den canlı yayınla Türkiye’den halkımızın ve gurbetçi vatandaşlarımızın bu maçı seyretmesi bana dualarıyla destek olmaları benim en büyük hayalimdi. Kazanmayi çok istiyordum ve Belçikalı rakibimden korkmuyordum.Fakat bu saydığım nedenlerden dolayı da oldukça heyecanlıydım. Türk halkı , ailem ve tüm sevdiklerim beni izliyor kazanmamı istiyor sonuna kadar destekliyorlardı. Ülkeme bu kemeri kazandırmak bu mutluluğu yaşatmayı önce kendim ve sonra onlar için çok istiyordum. Bunun yükü ve heyecanı ile sürekli antreman yapiyordum. Ailem ile ilgili sıkıntılı günler yaşadığım bir dönemdi.Annemin sağlık durumu iyi değildi.Bir Antremanımda  da ayak bileğimde sakatlık yaşadım. Bu sakatlığımıda kimseye söylemedim. Gıyabımda Rakibinden ve ringe çıkmaktan korktu diye düşünmesinler istedim..Bunları maç öncesi yaşadım bu  zorluklar  ve ayak bileğimdeki ağrı ile maça çıktım. WKU Dünya Şampiyonluk kemerini kazandim. Bu benim için anlatılmaz duygulardı. Hala aklıma geldikçe de duygulanıyorum. Profesyoneldeki ilk Dünya şampiyonluk kemerini kazanmış ülkemize  halkımıza tüm sevenlerime hediye etmiş çok mutlu olmuştum. Bu yüzden bende bu kemerin  yeri çok özeldir.

Fight World Turkey : 2006 senesinde Trabzon Belediyesinde başladığın Boksta 6 aylık kısa bir sürede amatör kızlarda 54 kiloda Türkiye şampiyonu oldun.6 Aylık gibi sporcular için tadımlık denebilecek bir sürece bu kadar ciddi bir başarıya imza atmak herkesin harcı değildir. İnsanlara örnek olabilecek bu başarının formülünü senden dinlemek isteriz.

Sabriye Şengül : 2006 senesinde Trabzon da Boksa başladım. Başlama sebebim de mücadeleyi çok sevdiğim içindi. Hayatım küçük yaştan beri hep zorluk ve mücadele etmekle geçti. Yapi karakter olarakta çok güçlü bir kişiliğe ve yapıya sahibim. Boks benim kişiliğime ruhumda hitap eden bir spor dalı olduğundan severek başlayacağım ve sonrasında başarılı olacağıma inandığım bir spordu. Bu yüzden 6 ay gibi kısa sürede disiplinli çalışıp sonunda Türkiye şampiyonu oldum. Bu başarı başta ailemi , beni ve tabi ki hocalarımı çok mutlu etti. Sonrada başarılarımın devamı geldi. Başarımın temel formülü  önce kazanmayı çok isteyeceksin. Kendine inanacaksın  ve güveneceksin sonrasında disiplin ve çalışma ve  bilinç çok önemli . Sporcu  ve insan olarakta  kendinizi  sürekli geliştirmelisiniz.

Fight World Turkey : Trabzon Belediyesi sonrası Boksta Türkiye’deki en kurumsal yapılardan biri olan Fenerbahçe Boks Klübünde Profesyonellik öncesi kariyerine devam etmiştin.Geriye baktığın zaman farklı antrenörler farklı klüplerde edinilen ciddi bir vizyon ve tecrübe birikimi var.Senden bir kıyaslama yapmanı isteyemem fakat vardığın noktada en fazla emeği olan antrenör ve klüp hakkındada bilgi sahibi olmayı çok isterim.

Sabriye Şengül : Trabzon da hocalarım ve kulübüm  benim  başarılı olmam için  her zaman gereken desteği verdi. Boks yaptığım dönemde her zaman yanımda oldular. Burdan üzerimde emeği geçen hocalarıma  Trabzon Büyükşehir Belediyespor Klübü ve Fenerbahçe Boks kulübüne  yönetimine çok teşekkür ederim.

Fight World Turkey : Sağlam bir Boks temeli üzerine Kick Boks branşını inşa etmen seni vuruş temelli dövüş sporlarında emsalsiz kılıyor. Biliyorsundur Hollanda bu formül ile yıllardır Dünya Kick Boks’unu domine ediyor. İki branş arasındaki geçişin söylediğim kurgu üzerine mi oldu yoksa bir takım şeyler kendiliğinden mi gelişti ?  

Sabriye Şengül : Ben Boksta Milli Sporcu olarak ülkemi birçok kez yurt dışında temsil ettim. Fakat asıl istediğim Profesyonel olarakta maçlar yaparak Dünya şampiyonluk kemerini kazanmayı çok istiyordum. Ülkemizde Boksta Profesyonel olarak organizasyonlar zayıf olduğundan 2015 yılında TV’de canlı yayınlanan  World Champions Night  organizasyonundan  maç teklif edilince bende kabul ettim profesyonel ilk   kick boks  maçıma çıktım. Burda aldığım başarı ve şampiyonluklar TV’den canlı yayınla benim , halkımız tarafından yurt içinde ve yurt dışında da tanınmamı sağladı.

Fight World Turkey : 23 Kasımda Dünya’nın en büyük MMA & Kickboxing organizasyonlarından biri olan Bellator’da MMA branşında ilk maçına çıkıcaksın. Daha önce organizasyonun Budapeşte’deki etkiliğinde Macar Renata Rakoczki ile karşılaşmış ve galibiyetle ayrılmıştın maçtan. Galibiyetle başladığın bu devasa organizasyondaki ilk maçından sonraki duygu ve düşüncelerini alabilir miyim ?

Sabriye Şengül : Birçok ülkeden ve farklı organizasyonlardan maç teklifleri geldi. Menajerimle birlikte   seçici davranıp 2017 Survivor’a gitmeden öne  Bellator’dan gelen teklifi kabul ettim. Bellatorda 2018 yılında Macaristan’daki maçım gecenin maçı oldu .Macaristanlı rakibimi yenerek Bellator’dan güzel tepki ve övgüler aldım. Bellator’da mücadele eden Türkiye’den ilk  ve tek bayan sporcu olmam   bana çok gurur verdi mutlu oldum. Ülkemi bu büyük organizyasyonda temsil etmenin gururu ve onurunu sonuna kadar yaşıyorum.Bu bana çok büyük güç veriyor.

Fight World Turkey : Kafes’te karşılacağın rakibin Denise Keilholtz senin gibi vuruş temelli Hollandalı bir sporcu. 50 tane Kick Boks maçı var bu maçların çoğu Enfusion ve Bellator’da gerçekleşmiş. Maç ve rakibin hakkındaki duygu , düşünce ve analizlerini alabilir miyim ?

Sabriye Şengül : 23 kasımda Bellator Londra da Hollandalı rakibim Denise ile MMA Branşında maça çıkacağım. Bellator’un daha önceden de istediği bir maçtı. Bellator Kick Boks şampiyonluk kemeri için maç yapacaktık. Ben Survivor’da olduğumdan maç ertelenmişti. Kasım ayında Kick Boks için maç olucaktı fakat rakibim Kick Boks’ta maç yapmak istemedi. MMA Branşında dövüşmemi istediler benden.Bende kabul ettim. Rakibimden çekinmiyor korkmuyorum.Sadece insan ve sporcu olarak saygı duyuyorum.

Fight World Turkey : Keilholtz siyah kemer Judo’cu olmasına rağmen sadece 3 MMA maçı var. Bizi güreş ve yer dövüşünün hakim olduğu bir maçtan ziyade ayakta tekme ve yumruklarla kıran kırana geçen bir maç bekliyor diye intiba var kafamda. Sen ne düşünüyorsun ?

Sabriye Şengül : Benim hayalim ve hedeflerim var .Bunları WKU ve ISKA DÜNYA şampiyonluk kemerini kazanarak gerçekleştirdim. Bellator’da kemerini  almak ve mma da başarılı olmak istiyorum.

Fight World Turkey : Belli bir süredir Türkiye’de Brazilian Jiu-Jitsu ve MMA denince akla gelen otorite isim olan Ertan Balaban ile Jiu Jitsu çalıştığını biliyoruz.Birlikte idman yaptığınız süreden sonra Güreş ve Grappling konularında bir konsept oluştu mu acaba ? Bundan sonra seni Gi ve Rushguard giymiş olarak daha sık Jiu-Jitsu yaparken görmek isteriz çünkü MMA’de ülkemizi temsil eden sporcu yok denecek kadar az ve kadınlarda sen şu an bir ilki başarıyor olacaksın.

Sabriye Şengül : Last Raund Gym’de Egemen ve Azamat Hoca ile MMA antremanı ve Thailand’lı Bukaw Por Paramuk’un  hocasıyla  Thai Boks  ve Boks çalışmaları yapıyorum. Ertan Balaban Hocayıda yakından tanıyor ve onu çok seviyorum. Kişilik , karakter olsun  hocalığını ve MMA  için yaptıklarını çok takdir ediyorum.Fakat  Ertan Hoca ile sadece bir kez çalıştık ve salonunu ziyarette bulundum.Benim her zaman  çok başarılı olmamı istedi.Bundan dolayı verdiği  destekten  dolayı kendisine minnettarım.

Fight World Turkey : Uluslararası Arena’da dövüşme tarzını beğenip kendine örnek aldığın 1 Erkek 1 Kadın MMA Sporcusu alabilir miyim senden ?

Sabiye Şengül : Yurt dışından MMA Branşında Ronda Rousey’i beğeniyorum kendisini dünya’ya ispat etmiş bir sporcu ,  bu yüzden kendisini takdir  ediyorum.  Birde  efsane unutulmaz büyük isim Muhammed Ali’yi seviyor ve kendime örnek alıyorum.

Fight World Turkey : Türkiye’nin en büyük Dövüş Sporu Medyası olan FightWorldTurkey ailesine ve hayranlarına iletmek istediğin bir mesajın var mı ? Desteğimiz ve dualarımız sonuna kadar seninle olacak maçında bilmeni isteriz.

Sabriye Şengül : Fight World Turkey ailesine burdan sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.Beni destekleyip dualarını eksik etmesinler. Fight World Turkey ailesinin dövüş sporlarına yapmış olduğu katkılardan dolayı şahsım adına  teşekkür ediyor , yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

Soru & Cevap : Mehmet Can Gönenç