Bellator’daki İsrailli Baba ve Oğul Haim-Aviv Gozali ile Soru & Cevap

Bellator’da dövüşen Baba-Oğul’un gerçek ve ilham veren hikayesini geçtiğimiz aylarda sizlerle paylaşmıştım. Spor dünyasında Aile işbirlikteliklerinin bu ilki değil , sonuncusu da olmayacak.Bizlere apayrı bir ilham ve güç verdiği gerçeği var ortada.Bireysel görüşüme göre  en korkusuz bireyler savaş coğrafyalarında yetişir. Ölümün soğuk nefesini daha önce ensesinde hissetmiş bir insanı başka bir şey özelliklede insan ile korkutamazsınız. Büyük Dövüşçülerin çıktığı ülkelerin Meksika , Brezilya ve Küba gibi ülkelerin olmasının tesadüf olmadığı inancındayım. Krav Maga gibi bugün Self-Defence disiplinleri arasında ordunun , polisin ve kendi öz savunmasını sağlamak isteyen bireylerin tercihi olmuş bir savaş sanatının mucidi oldular. Dünya Arena’sına çok fazla Profesyonel Dövüşçü armağan edemeselerde gelecekte MMA başta olmak üzere birçok disiplinde çok başarılı sporcuların bu ülkeden çıkacağı inancındayım.

Baba Haim , başarılarla dolu bir portfolyoya sahip. 17 MMA maçı var , çoğu Bellator’da. Aynı zamanda bu ligin İsrail’deki bütün etkinliklerini organize ediyor. ADCC İsrail ve Renzo Gracie Akademi İsrail’in de temsilciliklerini elinde bulunduruyor. Zorunlu askeri görevini tamamladıktan sonra Bodyguard’lık yaparken 6 yerinden bıçaklanıyor. Ölmüyor…bu saldırıdan dahada güçlenerek çıkıyor. Batman hayranı hemde bir odayı dolduracak kadar Batman çizgi romanı arşivine sahip. Yaşadığı şehirde Bat Yam olunca ringlerdeki lakabıda kaçınılmaz olarak Batman oluyor.Oğul Aviv’de babasının açtığı yoldan emin adımlarla ilerliyor. 3 yaşından beri minderde . Judo , Brazilian Jiu-Jitsu , Boks ve Muay Thai. Çocukta herşey var. Herşeyden çok mükemmel bir antreman disiplini var.Hedefi sıkletindeki kemeri ülkesi İsrail’e götürmek.Henüz 18 yaşında , sizlere parantez içinde ufak bir tüyom olsun bu çocuk çok ama çok başarılı olacak gelecekte.Benim için Baba Haim ve Oğul Aviv ile çok keyifli ve ufuk açıcı bir röportaj oldu. Umarım sizler içinde yepyeni vizyonlara sebep olur bu keyifli röportaj.

Fight World Turkey : Sayın Gozali , aynı anda hem bir dövüş organizatörü hemde profesyonel dövüşçü olmayı başarabilen nadir sporculardansınız.Tel Aviv’de hem 3 Bellator etkinliğinin hemde Israel FC : Genesis isimli binlerce insanın katılım sağladığı işlere imza attınız. Israil’de bu işlerin geleceği hakkındaki öngörünüz nedir acaba ?

Haim Gozali : Aynı anda hem Profesyonel dövüşçü hemde organizatör olmak gerçekten çok zor.Fakat bu iki işi birlikte yaptığımda ben çok mutlu oluyorum. Bellator organizasyonu ile çalışmalarıma devam edeceğim ve bu organizasyonun İsrail ayağındaki bütün işleri ben organize edeceğim. Kasım 14’te İsrail’de bu zamana kadar gerçekleşmiş en büyük etkinliğe imza atacağız. Tahminimce 12binin üzerinde insan katılım sağlayacak.

Fight World Turkey : İsrail sahnesindeki en iyi Grappling temelli dövüşçülerden birisiniz. Brazilian Jiu-Jitsu’da 4. Derece gibi dünyada bile çok nadir görülebilen bir seviyedesiniz ve ADCC’de mücadele etmiş olan ilk İsraillisiniz.Çok uzak olmayan bir geçmişte İsrailli Tenis oyuncusu Shahar Pe’er Birleşik Arap Emirliklerinde turnuvaya katılımda problem yaşamıştı ve sonrasında bu bir diplomatik krize dönüşmüştü. Benzer şeyleri bu süreçlerde tecrübe ettiniz mi ?

Haim Gozali : Ben bu spora başladığımda dünyada daha yeni yeni tanınıyordu , şu andaki gibi dünyaya yayılmış ve ulaşılabilmesi kolay bir spor değildi. Israil Brazilian Jiu-jitsu Milli Takımımız her sene Abu Dhabi’de müsabakalara gidiyor. Kapıları herkes için açanın en olduğumu düşünüyorum.

Fight World Turkey : Renzo Gracie yaşayan bir efsane. Sen ve takımın onu İsrail’de temsil etme ayrıcalığına sahipsiniz.Renzo ile arandaki bu dostluğun öyküsünü bizler çok merak ediyoruz. Hikayenizi bizimle paylaşabilir misin ?

Haim Gozali : Renzo ile ilk 1995’te tanıştık. Dostluğumuz çok hızlı bir şekilde gelişti , inanılmaz ve kimse ile kıyaslayamacağım bir karaktere sahip. O benim büyük Abim ve Mentor’umdur.20 Yıllık dövüşçülük kariyerimde köşede hep onu gördüm.Bugün dövüşçü veya organizatörsem bunların hepsi Renzo sayesindedir.

Fight World Turkey : Haziran’da Bellator 222’de son maçını Gustavo Wurlitzer’e karşı kazandın. Yaşın ile kıyasladığımda mükemmel bir performansa ve kazanma grafiğine sahipsin. Gelecek planların nelerdir ? Kaç yaşına kadar ringlerde olmayı planlıyorsun ?

Haim Gozali :  Kasım 14’te Tel Aviv’de meydana gelecek Bellator etkinliği benim son maçım olacak ve kariyerime tam zamanlı organizatör olarak devam edeceğim.

Fight World Turkey : Bende sizin gibi büyük bir Batman hayranıyım ve favori Batman’im Christian Bale. En sevdiğiniz Batman filmi ve favori Batman karakteriniz kimdi çok merak ediyorum ?

Haim Gozali : Favori Batman filmim Batman Begins. Ben Affleck’in Batman’inide çok beğendim.Ama çok Batman’in belli bir yaş olduğunluğuna eriştiği Dark Knight Returns’teki halini hem Çizgi Roman’da hem filmlerde çok sevmiştim. Bilmiyorum belki kendimi özdeşleştirdiğim içindir J

Fight World Turkey : Aviv , senin babanın mirasını en iyi şekilde devam ettirdiğini düşünüyorum. O kadar şanslısın ki sana çok genç yaşta , en üst düzeyde Kafes Dövüşü becerilerini en iyi şekilde aktarabilecek bir Baba’ya sahipsin. Bellator gibi üst düzey bir ligde 2-0’lık Namağlup iyi bir seri yakaladın , geleceğe yönelik hedeflerini dinleyebilir miyiz ?

Aviv Gozali : Şu an daki tek planım dövüşlerin hepsini kazanmak ve kemere yaklaşmak. Kemeri İsrail’e götürmek istiyorum ilk İsrailli MMA Şampiyonu olarak.

Fight World Turkey : Maçlarının tamamı Submission ile bitti. Burdan çıkarımımız Brazilian Jiu-Jitsu senin cephanendeki en güçlü silahın diyebilir miyiz ? Seni büyük Submission Grappling turnuvalarındada görebilecek miyiz ?

Aviv Gozali :  Aslına bakarsa Grappling turnuvalarında şimdiden ciddi başarılar elde ettim. European 2016 şampiyonuyum ve ABD’de birçok etkinliği kazandım , önümüzdeki hafta Cumartesi günü Grappling’den çok daha fazla silahı barındırdığımı sende görüceksin.

Fight World Turkey :  Bize günlük antreman düzeninden bahsedebilir misin ? Mücadele Sporlarına kaç yaşında hangi disiplin ile başladın ?

Aviv Gozali : Mücadele Sporlarına 3 yaşında Judo ile başladım. Günde 2 veya 3 kere ciddi ve ağır bir antreman programım var.

Fight World Turkey : Benim inancıma göre 5 ila 7 yıl içerisinde MMA tahtının tepesine oturacaksın. ABD veya Brezilyaya yerleşip American Top Team veya Black House MMA gibi büyük takımlarla çalışmayı planlıyor musun ?

Aviv Gozali :  Los Angeles’ta yaşıyorum ve Antonio , A.J McKee gibi isimlerle çalışıyorum ve herşey çok iyi gidiyor benim için şimdilik.

Fight World Turkey : MMA dışında hobilerin nelerdir ? Boş zamanlarında neler yapıyorsun ?

Boş zamanlarımda İsrail’de arkadaşlarımla vakit geçirmekten keyif alıyorum.