26 Nisan 2020 tarihinde TRT Belgesel ekranlarında yayın hayatına başlayan Bir Dövüşçünün Dünya Maceraları Belgeseli, dünyayı etkisi altına alan korona virüs yüzünden çekimlere bir süreliğine ara vermişti.

Geçtiğimiz günlerde Instagram canlı yayınında belgesel hakkında konuşan Ertan Balaban çok yakın bir zamanda tekrar çekimlerin başlayacağını ve hatta ilk olarak Dağıstan’a Khabib Nurmagomedov’un salonuna gidip orada belgesel çekeceklerini söylemişti. TRT Belgesel bugün “kemerlerinizi bağlayın! Bir Dövüşçünün Dünya Maceraları Geri Dönüyor.” Şeklinde yaptığı bir paylaşımla dövüş severleri epey heyecanlandırdı.

İlk bölümü Finlandiya’da çekilen belgeselde Finlandiya’ya özgü olan Hokutoryu sporu tanıtılmıştı. 1 hafta boyunca Kuzey Finlandiya’da en iyi Hokutoryu ustasından ders alan Ertan Balaban, haftanın sonunda kendisi için seçilen rakipleriyle müthiş maçlar gerçekleştirmişti. Bu belgeseli diğer dövüş belgesellerinden ayıran en önemli özellik; gidilen ülkelere özgü kültürler, adetler, gelenek ve görenekler de güzel bir şekilde tanıtılıyor.

Belgeselin 2. bölümünde Ertan Balaban’ın yolu bu kez de kendisinin çok severek yaptığı MMA sporunu tanıtmak için ABD’ye düştü. Florida’da Vitor Belfort ile tanışan Ertan Balaban onun salonunda 1 hafta boyunca mükemmel bir kamp yaptı. Kick boks efsanesi Henry Hooft ile çok iyi antrenmanlar yaptı.

Boks dediğimiz zaman aklımıza gelen başlıca ülkelerden birisi de Küba. Belgeselin 3. bölümünde Ertan Balaban Küba’ya gitti ve oradaki en iyi boks salonlarından birisinde kendisinin de söylediğine göre çok zorlu günler geçirdi. Boks tekniğini çok iyi geliştiren Ertan Balaban, 1 haftanın sonunda “Demir” lakaplı iyi bir boksörle karşılaştı ve her zamanki gibi güzel bir performans gösterdi.

Belgesel çekimlerine ara verilmeden önceki son, belki hepinizin en hoşuna giden bölüm Yağlı Güreş bölümü oldu. Ertan Balaban, Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde 2 kez başpehlivan olan İsmail Balaban ile birlikte Antalya’nın Elmalı ilçesinde çok zorlu bir hafta geçirdi. Onun çok da alışık olmadığı bir spor ile karşı karşıya kaldı. Bu bölümü diğer tüm bölümlerden ayıran en büyük özellik, antrenmanların salonda yapılmasından ziyade doğada yapılması oldu.

Zaten yağlı güreşin doğası gereği teknik antrenmanlar çimde ya da vücudun sıcağa dayanıklı olması için kumda yapılıyor. Ancak ağırlık antrenmanları bile doğal ağırlıklarla yani kütük, taş vb. şeylerle yapıldı. Usta - çırak ilişkisi içerisinde kamp yapan Ertan Balaban, ustalarının serasında salatalık topladı, saman balyaları taşıdı. Ha bu arada unutmadan söyleyeyim İsmail Balaban ve Ertan Balaban kardeş değil. 🙂

Tüm bölümleri izlemek için:

https://www.trtizle.com/belgesel/bir-dovuscunun-dunya-maceralari