BluTV’den Ses Getiren Belgesel :”Dövüşçü”

Dövüşçü, ortak noktaları dövüşme sevdaları olan kimileri varlıktan, kimileri yokluktan gelmiş bir grup insanın hayatlarının perde arkasına iniyor. Ayrıca dövüşçü, yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan spor belgesel türünün nadir örneklerinden olma özelliğini taşıyor.

Covid-19 pandemisinden dolayı evlerimize kapandığımız şu günlerde, belki de bize en iyi gelecek şeylerden biri, izleyebileceğimiz güzel bir belgesel olabilir. Ancak bizim gibi spor tutkunlarına hitap eden dizi veya belgesel tadında içerik sayısı çok az. Bu türün belki de öncülerinden sayılabilecek yapımlardan biri, pandeminin başlarında yayına çıkan ve en iyi belgesel alanında Emmy ödülünü kazanan “The Last Dance”. Bu türe örnek olabilecek bir başka yapım geçtiğimiz günlerde BluTV platformunda yayına çıktı. “Dövüşçü”, BluTV özel yapımlarından olup, kısa sürede ülkemizin en çok izlenen belgesellerinden biri olmayı başardı .Belgesel yayınlandığı kısa süre içerisinde, BluTV trendlerde 3. sıraya oturdu. “Dövüşçü”, ortak noktaları dövüşme sevdaları olan kimileri varlıktan, kimileri yokluktan gelmiş bir grup insanın hayatlarının perde arkasına iniyor. Yapımcılığını Cenk Oflaz’ın üstlendiği ve yönetmen koltuğunda Akın Baran Şahin’in oturduğu “Dövüşçü” belgeselinin şu ana kadar 3 bölümü yayınlandı ve her bir bölüm yaklaşık 22 dakikadan oluşuyor. Ayrıca bu belgesel, türünün sayılı örneklerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

“Ağzının Ortasına Yumruğu Yiyene Kadar Herkesin Bir Planı Vardır”

“Dövüşçü”, Mike Tyson’ın ünlü sözü “Ağzının ortasına yumruğu yiyene kadar herkesin bir planı vardır” lafı ile etkileyici bir giriş yapıyor. Daha sonra Türkiye’nin en tanınmış dövüşçülerinden Ertan Balaban, Murat Kazgan, Cihat Kepenek ve Ayub Shavandi bizleri karşılıyor ve birlikte kariyerlerinin başlangıçlarına iniyoruz. Ayrıca dövüş organizatörlüğü yapan eski dünya kick boks şampiyonu Birol Topuz’da belgeselde bizlerle. İlk olarak Cihat Kepenek’in Patrice Quarteron ile yaptığı dövüşün perde arkasını kendisinden dinliyoruz. Daha sonra dövüşçülerimizin kariyerlerine ilk adımları ve yaşadıkları zorlukları görüyoruz .

Doğuştan Gelen Savaşçı Ruh

2.bölümün başlangıcı ile birlikte daha çok geçmişe dönüyoruz ve dövüşçülerimizin çocukluk dönemlerine ve yetişirken bile savaşçı ruhu içlerinde barındırdıklarını görüyoruz. Kariyerlerinin başlarında başarılı oldukları branşlara nasıl yöneldiklerini de ayrıca kendi ağızlarından dinliyoruz. Ayrıca bu bölümde 3 yeni isim daha belgesele ekleniyor. Bu isimler Erkan Varol, Enes Yayla ve Serkan Yılmaz.

Geride Kalanlar

Son yayınlanan bölümde Gökhan Gülücü de gruba dahil oluyor. Ve dövüşçülerimiz ilk maçlarına çıkarken yaşadıkları hislerden bahsediyorlar. Ayrıca bölümün sonuna doğru dövüşçülerimizin yakınlarına da yer verilip, yaşadıkları heyecanı, stresi, korkuyu onların bakış açısından görebiliyoruz.

Belgesel ile ilgili yorumlar için Youtube, Sportdigitale kanalında Yücel Tuğan’ın sunduğu Pound For Pound isimli programın 3.bölümünü izleyebilirsiniz.