COVID-19 nedeniyle, boks’un en iyi dövüşçülerinin birçoğu alışılmadık derecede uzun süre dövüşmediler. Manny Pacquiao Temmuz 2019’dan beri dövüşmedi ve Deontay Wilder, salgının tam anlamıyla etkisini göstermesinden hemen önce Şubat ayında ilk mağlubiyetini aldı ve gerekli bir geri dönüş planlayamadı. Vasiliy Lomachenko gibi diğerleri de sınırlı bir kalabalığın önünde yenilgiye uğradı. Boksta hareketsizlik seviyesi 2020’de normalden biraz daha yüksekti.

Sebeplerden bağımsız olarak, 2021, birçok dövüşçünün yoluna geri dönmesi ve hala kendi bölümlerinin zirvesinde olduklarını kanıtlama şansı olacak. İşte 2021’de hareketlilik ve kurtuluş arayan 5 dönvüşçü:

Vasiliy Lomachenko

Lomachenko, hafif kemerlerini yükselen yıldız Teofimo Lopez’le karşı karşıya geldi. Boyut farkı, güç farkı veya her ikisinin birleşimi olsun, Lomachenko kontrolü biraz geç buldu ve 23 yaşındaki bir yıldıza karşı koyamadı. Lomachenko hala boks’un en iyi dövüşçülerinden biri olarak kabul edilirken, asıl soru Lomachenko’nun bundan sonra nereye gideceği.

Lomachenko’nun gücü 135 pound’luk bölüme de yetmedikten sonra küçük hafif sıklet konumuna geri dönmenin daha iyi olup olmayacağını merak konusu oldu. Her iki durumda da Lomachenko, Shakur Stevenson’a, başta olmak üzere Joseph Diaz ile dövüşebilir. Ya da Miguel Berchelt-Oscar Valdez kazananı 130’a ve hatta 135’te Devin Haney’e karşı kalibreli dövüş seçeneklerinde rakip olarak karşı karşıya gelebilir.

Deontay Wilder

Wilder ve Tyson Fury, COVID-19 spor dünyasını değiştirmeden haftalar önce rövanş maçlarını sahneleyebildiler. Ne yazık ki Wilder, kariyerinin en büyük yenilgisini aldı ve ilk profesyonel kaybı köşesinin dövüşü durdurmasını ile sona erdi.

Wilder için dönüş yolu oldukça dik gözüküyor. Fury ve Anthony Joshua, bölümün en tepesine sağlam bir şekilde yerleştirilmiş gibi görünüyor. Wilder takımında değişiklikler yaptı.Bu yüzden bir sonraki dövüşü ağır siklet şampiyonu olarak yerini geri kazanmasına yardımcı olabilecek. Dövüşündeki değişiklikleri görmek harika bir fırsat olacak.

Manny Pacquiao

Pacquiao kariyerinı 2020’de ara verdi. Terence Crawford’a karşı potansiyel bir mücadele ve geçen yıl hiçbir zaman gerçekleşmeyen, nihayetinde Pacquiao’dan uzaklaşan Mikey Garcia maçı hakkında tartışmalar vardı.

Açıkça görülüyor ki, Pacquiao, hem Crawford’un hem de ağır siklet dünya şampiyonu Errol Spence Jr.’ın mümkün olan en kısa sürede yüzleşmek istediği dövüşçü. Pacquiao 42 yaşında bile boks sporunun en ilgi çekici dövüşçülerinden. Keith Thurman’a karşı kazandığı galibiyetten sonra tankta biraz enerji kalmış gibi gözüküyor.

Guillermo Rigondeaux

Rigondeaux 2020’de bir kez dövüştü, ancak kariyerinde tuhaf bir noktada. 2017’de Lomachenko ile yüzleşmek için kilo aldığından beri hiçbir zaman gerçekten iyileşmedi.

İlginçtir ki, Rigondeaux, geçen Şubat ayında Liboro Solis ile yüzleşmek için kademeli olarak ağırlık kaybetti ve bantamweight’e kadar düştü. BoxRec’e göre, bu onun profesyonel kariyerinin en düşük ağırlığı. 40 yaşındaki Kübalı, üst üste üç galibiyet elde etti, ancak Lomachenko’dan beri elit bir rakiple karşılaşmadı.

Dillian Whyte

32 yaşındaki İngiliz ağır sıklet, 2020’nin belki de en çılgın dövüşlerinden birine karışmıştı. Rakibi Alexander Povetkin, dördüncü rauntta iki kez knockdown oldu. Ancak Powetkin, Whyte’a karşı beşinci rauntta galibiyet için müthiş bir aparkatla karşılık verdi. Bu aparkat ile Whyte’ı nakavt etmeyi başardı.

O zamana kadar Whyte büyük bir ivme kazandı ve üst düzey bir bölümde gerçek bir rakip olarak yerini sağlamlaştırabilirdi Povetkin’in COVID-19 için pozitif test etmesinden sonra Kasım ayı rövanş maçı 2021’e ertelendi ve yeni tarih belirlendiğinde Whyte bu kaybın intikamını alma ve bu ivmeyi yeniden inşa etmeye başlama fırsatına sahip olacak.