Boksun Yükselen Türk Yıldızı Cem Kılıç İle Röportaj

Ülkemizin bokstaki yükselen yıldızı Cem Kılıç ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik . Koronavirüs süreci, gelecekteki hedefleri ve yaklaşan maçlar hakkında konuştuk.

Cem Kılıç ,ülkemizi dünyada gururla temsil eden yetenekli genç bir boksör. Boksa 13 yaşında başlayıp, Ulusal turnuvalarda genç yaşına rağmen önemli sıralamalar ve şampiyonluklar elde etmiştir. 2014 yılında çıktığı ilk profesyonel maçından bu yana 14 maçlık galibiyet serisi yakalamış ve MGM arenaya çıkan ilk Türk gibi ünvanlar almıştır. Profesyonel boksta ülkemizi temsil etmeye devam eden Cem Kılıç ile keyifli bir röportaj yaptık.

Röportajı İzlemek İçin :

Fight World Turkey : Öncelikle röportajı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.Vaktinizi çok almayalım , ilk soru ile başlayalım isterseniz. En son maçına NABO süper-orta siklet ünvanı için 1 sene önce çıktın. Bu maçtan hemen sonra koronavirüs patlak verdi. Bu durum antrenmanlarını ve kariyerini nasıl etkiledi ?

Cem Kılıç : İlk başta maçı kaybettik, zor bir maçtı antrenmanlar baya uzun sürdü. Kampta ertelendi o da çok uzun sürdü, ondan sonra zaten çok yorulmuştuk ve yıprandık. Bende ilk önce Almanya’ya sonra Türkiye’ye geldim, sonra tekrar Almanya’ya geçtim. Tam döndüm ertesi gün koronavirüs başladı. Moraller bozuktu, maçtan sonra da zaten morallerimiz bozuktu. Koronavirüsten dolayı daha da bozuldu moraller. Kendimi ilk başta baya bir salmıştım , kilo aldım , ama ondan sonra kendimi toparlamaya başladım. Moraller bozuktu ama kendime maçı verdik, böyle bırakamayız daha güçlü , daha yetenekli geri dönmemiz lazım dedim. Sonra bende bizim evin antrenman salonu var. Orda sporlara başladım. Ondan sonra kilo vermeye başladım, forma girmeye başladım. Daha sonra yaşadığım yerde Amerika, Los Angeles ‘ta antrenman salonları profesyonel boksörler için açılmaya başladı. Ondan sonra Golovkin ‘İn oraya çıktım onlarla birlikte antrenman yapıp forma girdim, toparladım kendimi.

Fight World Turkey : Peki, bundan sonra ne var önünde ?

Cem Kılıç : Önümüzde, şuan Almanyadayım , Almanya’ya geldim zaten benim menajerle görüştüm bana 2020 ‘de koronadan dolayı maçın olmayacak dedi, maç bulmanın zor olacağını söyledi heryer kapandığı için, Benim ailem Almanya’da yaşıyor.Ben de menajerime Almanya’ya gidip Almanya’da kalacağımı söyledim. Almanya ‘da da antrenmanlara tam gaz devam ettim. Burada ailemin yanında da daha çok motive oldum. Ondan dolayı çok motive oldum, daha sonra menajerimle konuştum. Önümüzdeki ay Meksikada bir maçım olacak ondan sonra birde Mart ayında bir maç yapmayı düşünüyoruz arka arkaya. Daha sonra da zaten maç var.

Fight World Turkey : Kariyerin boyunca çok önemli isimler ile sparring yaptın, Mike Tyson gibi büyük isimlerle konuşma fırsatın oldu. Bunun senin kariyerinde ve kişiliğinde etkisi nasıl oldu?

Cem Kılıç : Benim için çok iyi bir tecrübeydi. Mike Tyson ile 6 ay beraber çalıştık. Miguel Cotto, Floyd Mayweather gibi isimlerle antrenman yapmak benim için çok iyi oldu. Baya tecrübe kazandım. Türk boksunda fazla teknik yok , adeta düz dalıyorlar (gülüyor). Bende bunları biraz daha azaltmaya çalıştım. Amerikan tarzını öğrendim. Meksikalıların , Amerikalıların boks tarzı biraz değişik. Ondan dolayı benim için çok iyi oldu, tecrübe oldu. Çocukluk hayallerimdi bunlar.

Fight World Turkey : Daha önceki bir röportajında Muhammed Ali ve Mike Tyson ‘ın senin idollerin olduğundan bahsetmişsin.

Cem Kılıç : Ben Muhammed Ali sayesinde boksu bırakmadım, çünkü ondan çok etkilendim. Daha sonra Mike Tyson’ın maçlarını izlemeye başladım hevesim daha çok arttı. Türkiye milli takımında boks yapmaya başladım. Dünya şampiyonasına katıldım, daha sonra da profesyonel oldum. Hayalim zaten hep profesyonel olmaktı. 15 tane profesyonel maç yaptım hepsi de bu hikayeler sayesinde.

Fight World Turkey : Şimdi Fight World Turkey’ de boks alanında yazan birinin sana sorusunu soracağım (Furkan Derbazlar). Yurt dışında yaşayan bir Türk boksör olarak zorluklar yaşadın mı ? veya haksızlığa, ırkçılığa marus kaldın mı ?

Cem Kılıç : Evet , Almanya’da yaşadım bu olayları. Amerikada yaşadım diyemem ama Amerikada, müslüman olduğum için biraz zordu. Bir de ben maçlara girdiğimde Türk bayrağını temsil ettiğim için, bizimkilerin hepsi Amerikalıların Türklere karşı tutumlarını biliyorsun Türk bayrağı koyma dedi , ama ben umursamadım. Haksızlık olmaya başladı, biraz daha zordu benim için. Amerikan boksörler için daha kolay.

Fight World Turkey : Tutumları biraz daha kötü yani Türk boksörlere göre yani,

Cem Kılıç : Evet, siz Türk boksörsünüz diyorlar müslümanlara karşı ayrımcılık yaptıkları için yalnızlık çektim biraz.

Fight World Turkey : Peki, “amatör boks spordur, profesyonel boks dövüştür” görüşü hakkında ne düşünüyorsun?

Cem Kılıç : Amatörlerde teknik ve puan toplama önemli, zaten sert vuruş yapınca hakem araya giriyor. Profesyonelde öyle değil, birisi nakavt olana kadar dövüşüyorsun ,daha tehlikeli yani.

Fight World Turkey : Kendi sikletinde en beğendiğin boksör kim ? İlerde kendini onun yerinde ya da o konuma yaklaştığını görüyor musun?

Cem Kılıç : Kendi sikletimde en çok beğendiğim boksör Canelo (Alvarez), ama en çok sevdiğim boksör Panamalı Roberto Durán. Onun stilinede benzetiyorlar benim stilimi. 5 Maç sonra kendimi o noktada görüyorum. Biraz daha tecrübeleneyim, ünvan maçına çıkayım ondan sonra kendimi orada görüyorum. Buna da eminim gelecekte büyük maçlar olacak.

Fight World Turkey : Bildiğin gibi 27 Şubatta Canelo Alvarez ve Avni Yıldırım maça çıkacak. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun sence ülkemiz boksu için yansıması nasıl olur?

Cem Kılıç : Çok güzel , bir Türk boksörü çıkıyor şu anda boks dünyasında bu konuşuluyor. .Türk boksörü Canelo’ya karşı daha önce olmamış bir durum bu, ilk defa Türk boks tarihinde böyle bir olay oluyor. Avni Yıldırım benim yakın arkadaşım kendisiyle de 2 gün önce görüştüm. O da bu dövüşe iyi hazırlanıyor. Bizim için ok önemli bir şey çünkü Türk boksörlerde böyle şampiyon yok. Bizimkilerin hepsi artık Türkleri konuşuyorlar gurur verici bir durum.

Fight World Turkey : Son zamanlarda popüler olan youtuber dövüşleri yani youtube starlarının ünlü boksörlerle, Logan Paul ile Floyd Mayweather’ın maçı gibi olaylar hakkında ne düşünüyorsun sence boksa zarar veriyor mu ?

Cem Kılıç : Bence çok saçma birşey, ama boksa zarar vermiyor. Çünkü herkes boksu konuşuyor, daha çok seviyolar daha çok ilgi gösteriyorlar. Çok ünlü youtuberlar oluyor bunlar ilgi çekiyor. Alakası olmayan insanlar bile boksa bakıyor faydası var zararı yok.

Fight World Turkey : Son zamanlarda haberleri duyuldu. Boksa olan ilginin azalmasını çok fazla organizasyon olmasına bağlıyorlar , IBF, WBO, WBC… gibi sen bu konuda ne düşünüyorsun?

Cem Kılıç : Burdaki saçmalık, çok fazla kemer olması, 4 tane kemer olması saçmalık altın’ı var diamond’ı var, onlar saçma yani eskisi gibi bir tane kemer olsa güzel olacak. Şimdi her gelen dünya şampiyonuyum diyor geçiyor.

Fight World Turkey : Benim şimdilik sorularım bu kadar vaktini ayırdığın için teşekkür ederim.

Cem Kılıç : Ben teşekkür ederim. Bu röportaj için destekleriniz için.

Soru & Cevap : Mustafa NAMAZCI