Bu Maça Dikkat!

Boks dünyasının yükselen yıldızı WBA’in süper tüy siklet dünya şampiyonu Gervonta Davis 28 Aralıkta ringe çıkacak. Floyd Mayweather’ın ‘tank’ lakaplı boksörü Davis, 2004 Atina Olimpiyatlarında altın madalya kazanan ve profesyonel boksta da dünya şampiyonlukları yaşayan Yuriorkis Gamboa karşısında kariyerinin en ciddi sınavlarından birine çıkacak.

Zirveye Doğru

Tank lakaplı Gervonta Davis, boksun efsane ismi Floyd Mayweather ile çalışıyor. 2013 Yılında profesyonel boksa başlayan Davis, çıktığı 22 maçın, 21’i nakavtla olmak üzere tamamını kazandı. 2017’de Jose Pedraza’yı nakavt ederek IBF süper tüy siklet dünya şampiyonluk kemerini beline taktı. Geçtiğimiz yıl Marcelo Andres Cuellar’ı nakavt ederek WBA süper tüy siklet dünya şampiyonluğunu da kazandı. Davis siklet yükselterek 28 Aralıkta Yuriorkis Gamboa ile hafif siklette karşılaşacak. Maçta WBA Federasyonunun dünya şampiyonluk kemeri ortada olacak. İsmi sıklıkla Ukraynalı şampiyon Vasiliy Lomachenko ile yan yana anılan Davis, bu zorlu mücadeleyi kazandığı taktirde Lomachenko’nun kapısına kadar dayanmış olacak. Çünkü WBA Federasyonunda normal seviye ve süper seviye olmak üzere iki farklı dünya şampiyonluk kemeri bulunuyor. Gervonta Davis ile Yuriorkis Gamboa arasındaki mücadelede WBA normal seviye dünya şampiyonluk kemeri ortada olacak. WBA’in hafif sikletteki süper şampiyonu konumunda bulunan isim ise Vasiliy Lomachenko.

Kontrolsüz Güç

Lakabı Guantanamo Fırtınası. Kübalı boksör çok başarılı bir amatör kariyere sahip. 2003 Santo Diminigo Pan Amerikan oyunlarında altın madalya, 2005 Mianyang Dünya şampiyonasında bronz madalya, 2005 Moskova’daki dünya kupasında gümüş madalya gibi birçok derecesi olan Kübalı boksör, en büyük başarısını 2004 Atina Olimpiyatlarında altın madalya kazanarak elde etti. Küba’da politik sebeplerden ötürü profesyonel boksa başlayamayan Gamboa, diğer birçok Kübalı boksör gibi profesyonel boks yapmak için ülkesinden kaçtı ve Amerika’ya gelerek 2007 yılında profesyonel oldu.

Büyük beklentilerle profesyonel kariyerine başlayan Kübalı boksör, yaptığı ilk 23 maçın tamamını kazandı ve WBA ile IBF Federasyonlarında tüy siklet dünya şampiyonluk kemerlerini beline taktı. Darleys Perez’i mağlup ederek geçici WBA hafif siklet şampiyonluğunu da kazanan Gamboa, 2014 yılında Terence Crawford ile dev bir maça çıktı. Boks stili olarak, baskı pres boksunun dünyadaki en iyi temsilcilerinden olan Gamboa ofansif yönleriyle övgüler toplasa da, Crawford maçında, kontraya açık savruk boksuyla da eleştirilerin odağı oldu. Crawford karşısında defalarca knockdown olan Gamboa, 9. raundda teknik nakavt ile kaybederek profesyonel boks kariyerindeki ilk mağlubiyetini yaşadı. Crawford maçı sonrası çıktığı 3 maçı da kazanan Gamboa, 2017’de Meksikalı Robinson Castellanos’a mağlup oldu. Daha sonra çıktığı 4 maçı da kazanan Gamboa’nın ayağına 37 yaşında bir kez daha dünya şampiyonluk fırsatı gelmiş durumda. Her ne kadar ilerleyen yaşının verdiği dezavantaj ile ringe çıkacak olsa da, tekniği ve tecrübesiyle Gervonta’ya büyük sıkıntılar çıkarabilecek bir boksör Gamboa.

İki boksör 28 Aralıkta State Farm Arena Atlanta’da gerçekleştirecek maç öncesinde basın toplantısında bir araya geldiler ve açıklamalarda bulundular.

Gervonta Davis: “28 Aralıkta aksiyon dolu bir gece olacak. Hep Atlanta’ya gelmek istemiştim. Burada çok iyi karşılandım. Ringde her zaman kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Umarım Gamboa en iyi performansıyla orada olur, böylece ben de farklı boks yeteneklerimi insanlara gösterebilirim. Gamboa zor bir rakip, o sert vuran bir altın madalya, 28 Aralıkta herkese neler yapabileceğimi göstereceğim. Şuana kadarki kariyerimin en büyük sınavına çıkacağım. Gamboa çok başarılı ve patlayıcı güce sahip. Buraya savaşmaya geldiğini biliyoruz. Onu hafife almıyoruz. O zorlu bir rakip ama biz hazırız.”

Yuriorkis Gamboa: “Gervonta’nın kariyerinde şu ana kadar harika şeyler yaptığını kabul ediyorum. Birçok başarı elde etti, ben de birçok başarı elde ettim. Farklı ağırlık sınıflarında şampiyon oldum. Zor bir maç olacak, ama kalbimde ve ruhumda 28 Aralıkta kazanacağımı hissediyorum. Bunun için herşeyimi ortaya koyacağım. Atlanta’daki herkes o gece harika bir savaş izleyecek. Ringin ortasında savaşan iki adam olacak ve daha iyi olan o gecenin kazananı olacak.”