Türk Boks tarihinde önemli bir gün yaşandı. Türk Boksör Avni Yıldırım, WBC- WBA Dünya Süper Orta Sıklet Unvan maçında şimdiki unvan sahibi Canelo Alvarez’le karşı karşıya geldi.

80.000 kişilik Hard Rock Stadyumu’nda gerçekleşen müsabakada pandemi nedeniyle 18.000 kişilik bir seyirci kapasitesi sağlanmıştı. Biletler 8.000 Dolar düzeylerinden alıcı buldu.

Avni, organizasyondan 1 milyon dolar civarlarında kazandı. Dünyanın en iyi boksörlerinden biri olarak gösterilen Canelo ise 35 milyon dolar aldı.

Maç İncelemesi

Ringe ilk davet edilen isim milli sporcumuz Avni Yıldırım oldu, kırmızı beyaz şortu ve ay yıldız detaylı kırımızı eldivenleri ile ringe doğru yürüyüşünü gerçekleştirdi. Ardından Canelo büyük bir görsel şölen ile dünyaca ünlü şarkıcı J Balvin eşliğinde ringe doğru ilerledi. Tüm stadyum sustu ve iki boksör karşı karşıya geldi, gong sesi ile beklediğimiz bu muhteşem maç başladı.

1.raunt karşılıklı oyun kurucu direk yumruklar ile başladı birbirini tartan iki boksörün başlangıçta temkinli davranması dikkat çekti. Canelo ilk rauntu almak için biraz daha ağırlığını koymak üzere gövdeye attığı yumrukları arttırmaya başladı.

2.raunt Canelo’nun temkinli yaklaşıp daha sonrasında sert yumruklarla atağa geçmesiyle şekillendi. Canelo’nun baskısına karşılık veremeyen Yıldırım savunma ağırlıklı bir oyun tipi sergiledi. Ardından gövdesine ve yüzüne aldığı sert darbeler ile dahada savunmaya çekilen boksörümüz Canelo’ya yaklaşarak yüksek gard ile aldığı direk yumruklardan kurtulmaya çalıştı. Yıldırım’ın yakından attığı kontra ataklara Canelo eskivler ile yumrukları almayarak karşılık verdi.

3.raunt bir önceki rauntun temposunda başlarken vites arttıran Canelo’nun attığı iki sert sol sağ direk ile birlikte Yıldırım aldığı darbeler sonucunda knockdown oldu. Hızlı bir şekilde ayağı kalkan milli boksörümüz hemen mücadeleye devam etti. Raunt bitene kadar Canelo Yıldırım üzerindeki baskıyı arttırdı. Yıldırım aldığı ağır darbelerden sonra köşesine gittiğinde antrenörü Diaz, Yıldırım ile iletişime geçmekte zorlandı. Doktoru çağıran antrenör Diaz, Yıldırım’a yapılan tepki testinde Yıldırım’ın tepki vermemesi üzerine bilinç kaybı yaşama olasılığıyla daha fazla zarar görmemesi açısından devam etmeme kararı aldı.

Maç devam etmeme kararı sonrasında Yıldırım teknik nakavt sayılarak Canelo ortaya koyduğu tüm kemeleri ve ünvanını korumuş oldu.

Yorum

Sonuç istediğimiz gibi olmasa da Türk boks tarihinin en önemli maçlarından birine şahit olduk. Mücadele ağırlıklı ve kıran kırana geçen bir maç olmaması, başta Avni Yıldırım olmak üzere herkesi üzdü. Bir kesim Avni’nin iki sene hiç dövüşmeden dünyanın en iyisi olarak gösterilen Canelo’nun karşısına çıkmanın stratejik bir hata olduğunu düşünüyor.

Bir kesim ise bir Türk dövüşçünün bu seviyelere çıkabileceği ve bu mağlubiyetten sonra bizim odaklanmamız gereken şeyin doğru strateji ile çok daha iyi şartlarda iyi eğitim dahilinde ilerleyip onlarca gencimizin büyük başarılara imza atabileceğini görmek olarak değerlendiriyor. Sonuç olarak Türk bayrağımızın ve İstiklal Marşımızın milyonlarca insanın izlediği dünya çapında bir organizasyonda sergilenmesine sebep oldu. Bu müsabakanın etkisi biz fakında olmasak da bir çok genç dövüşçüyü hırslandırmıştır ve ilham olmuştur. Belki de bu maçın kaybedilmesi gelecekte yüzlerce maç kazanacak dövüşçülerin doğmasına sebep olacaktır.