Çingene Kral Tyson Fury ve İlham Veren Öyküsü

Tyson Luke Fury, 12 Ağustos 1988 yılında İrlanda kökenli gezgin bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Manchester’da doğdu. Ama yaklaşık 6 buçuk aylık iken doğmuştu ve doğduğunda sadece 450 gramdı. Babası John Fury, ondan önce iki kızını da erken doğumda kaybetmişti. Onu kaybetmek istemiyordu ve bu yüzden o dönemler boksta fırtına gibi esen, hayranı olduğu Mike Tyson’ın adını verdi ona, Tyson Fury!
O günleri şöyle anlatıyor baba John: “Doktorlar bana yaşama şansının olmadığını söylediler. Bunu üçüncü kez duymayı kabullenemiyordum. Daha önce erken doğan iki kızımı da kaybetmiştim. O yüzden oğluma bir savaşçı gibi yaşama tutunması ve Mike Tyson gibi güçlü olması için Tyson adını verdim ve o mucizeyi başardı”

Yaşama tutunmayı başaran Fury, ailesiyle birlikte karavan hayatı yaşadı. Fury boksör bir aileden geliyordu. Babası John eski profesyonel bir boksördü (8-4-1). Hem amatör hem de profesyonel olarak İngiltere’yi temsil etmişti. Fury de 10 yaşındayken babasının eğitimiyle boksa başladı. 11 yaşında okulu bıraktı ve boks yapmanın yanısıra 3 erkek kardeşinin de geçimini sağlamak için çalışmaya başladı. Fury ailesi sadece 2 kızını kaybetmemişti. Annesi Amber’in toplam 14 hamileliği vardı ancak sadece 4 çocuğu hayatta kalabilmişti. Onlardan en büyüğü Tyson Fury henüz 9 yaşındayken, kız kardeşi Ramona’yı da doğduktan birkaç gün sonra kaybettiler. Tyson Fury zor şartlar altında hem boks yapıyor hem de ailesiyle birlikte yaşama tutunmaya çalışıyordu.

Amatör Yılları

Amatör boksa başladığı yıllarda, kökeni olan İrlanda’yı da temsil etmek isteyen ve çifte vatandaşlık almak isteyen Fury bu konuda sıkıntılar yaşadı. Fury’nin annesi Belfast’da babası ise Galway’de doğmuştu. Ancak o yıllarda İrlandalı gezginler resmi olarak değil, kilisede vaftiz yoluyla doğum yaptıkları için Fury’nin İrlandalı olduğuna dair resmi bir kanıtı yoktu. Bu konuda hukuki bir süreç ile Belfast ve Galway’deki akrabaları aracılığıyla İrlanda kökenlerini kanıtlayan Tyson Fury, sonunda İrlanda’yı temsil etme isteğini gerçekleştirdi. 2006 Yılında AIBA gençler dünya boks şampiyonasında İrlanda’yı temsil ederek bronz madalya kazandı.

Daha sonra İngiltere adına 2007 yılında Avrupa Gençler Boks Şampiyonasında gümüş, ve Avrupa Birliği Gençler Boks Şampiyonasında altın madalya kazandı. 2008 Yılında ise İngiltere Ulusal şampiyonu oldu. Buna rağmen, milli takımda da yer alan Fury, 2008 Pekin Olimpiyatlarına gidemedi. Çünkü ülkeler her siklette sadece 1 sporcu gönderebiliyorlardı ve dönem olimpiyat oyunlarına katılması için David Price seçilmişti.

İrlanda da ise Belfast’taki bir boks kulübünün yetkilileri, Tyson Fury’nin İrlanda’da doğmadığı için İrlanda’yı temsil etmesinin doğru olmadığı yönünde bir protesto gerçekleştirince, Fury İrlanda Ulusal Şampiyonalarından da çekilmek zorunda kaldı. Tyson Fury’nin yerine Büyük Britanya’yı temsilen olimpiyatlara katılan David Price ise Pekin’den bronz madalya ile döndü. 2008 Yılı Fury için hayal kırıklığı olmuştu. Olimpiyatlara katılamamakla beraber, artık İrlanda adına da dövüşmeyecekti. Bu yüzden 2012 Londa Olimpiyatlarını beklemedi ve 2008 Yılında 20 yaşında iken, 31 Galibiyet, 4 Mağlubiyet (26 Nakavt) ile amatör boks kariyerini sonlandırdı.

Profesyonel Boksa Geçiş

İlk profesyonel boks maçına 6 Aralık 2008’de Nottigham’da Carl Froch ile Jean Pascal’ın karşılaştığı gecede çıktı. Macar rakibi Bela Gyongyosi’yi ilk raundda nakavt etti. Sonraki 7 ay içerisinde 6 maç daha yaptı tamamında rakiplerini nakavt etti. Fury artık tamamıyla profesyonel boksa odaklanmış ve basamakları hızla tırmanmaya başlamıştı.

11 Eylül 2009’da John McDermott ile İngiltere ağır siklet şampiyonluğunu için karşılaşan Fury, yeterince iyi bir performans göstermediği maçı puanla kazanarak şampiyon olmuştu. Ancak Fury’nin kötü performansına rağmen hakem Tery O’Connor’un verdiği 98-92’lik karar tartışmalara yol açmış ve İngiltere boks kurulu ünvanı boşa çıkararak rövanş yapılması kararına varmıştı.

Sonraki süreçte 2 maç daha yapıp kazanan Fury McDermott ile yeniden İngiltere şampiyonluğu için karşılaştı ve bu defa rakibini 3 kez knockdown ettiği maçın 9. raundunda teknik nakavtla mağlup ederek ikinci kez İngiltere ağır siklet şampiyonu oldu.

İkinci kez İngiltere şampiyonu olduktan sonra yaptığı 3 maçı da kazanan Fury, Temmuz 2011’de kendisi gibi 14-0’lık bir karneye sahip olan yenilgisiz Dereck Chisora ile önemli bir maçta karşılaştı.

İngiliz ve İngiliz Milletler Topluluğu ünvanları için Wembley’de gerçekleştirilen organizasyonda Tyson Fury favori olmadığı maçta 12 raund sonunda Dereck Chisora’yı 3 hakemin ortak kararıyla mağlup ederek bir zafer daha elde etti.

2011 Yılına kadar babası John Fury önderliğinde antrenmanlarını sürdüren Fury 2011 yılından sonra amcası Peter Fury tarafından çalıştırılmaya başladı. Fury boksör bir aileden geliyordu. Babası, amcası ve birçok boksör akrabası vardı. Ünlü ağır sikletler Hughie Fury, Nathan Gorman, eski WBO orta siklet dünya şampiyonu Andy Lee, hafif ağır siklet Hosea Burton dahil olmak üzere birçok boksör Tyson Fury’nin kuzenidir.

Dereck Chisora’yı yendikten sonra bir galibiyet daha alan Fury, Kasım 2011’de Manchester’da düzenlenen etkinlikte yenilgisiz Kanadalı ağır siklet, Neven Pajkic ile karşılaştı. 2. Raundda knockdown olan Fury, 3 raundun başlarında da sallansa da aynı raundda geri dönüş yaparak Pajkic’i nakavt etmeyi başardı. O gün Fury geri dönüşlerin adamı olduğunu göstermişti. Etkinlik Channel 5’te 1.72 milyon seyirciye ulaşmıştı ve Fury’nin adı İngiltere’de her geçen gün daha da duyulmaya başlamıştı.

Ancak Tyson Fury’nin hedefleri çok daha büyüktü. Dünya şampiyonluğu için ilerlemesi gerekti. Önce İngiltere ve İngiliz Milletler Şampiyonluk kemerlerini boşa çıkardı. Kuzey İrlanda’ya gidip, Belfast’da Martin Rogan ile İrlanda Ulusal Ağır Siklet Şampiyonluğu için karşılaştı. Rakibini 5. raundda teknik nakavtla mağlup eden Fury, İrlanda şampiyonu da olmuştu. Fury her zaman kökeni olan İrlanda’yı temsil etmeyi, başarılarına ortak etmeyi ihmal etmedi. Karavan hayatı yaşayan gezgin bir İrlandalı olduğu için, Çingene Kral lakabını aldı.

Temmuz 2012’de Tyson Fury uluslararası arenada ilk kemer maçına çıktı. WBO Kıtalararası ağır siklet ünvan maçında Amerikalı Vinny Maddalone ile karşılaşan Fury, rakibini 5. raundda nakavt etti. Maçtan sonra dünya şampiyonluk maçına çıkmak istediğini söyledi. Organizatör Mick Hennessey de dünya şampiyonluk maçının 2-3 maç kadar uzaklıkta olduğunu söylemişti.

Dönüm Noktası

Sonraki 2 yılda 3 maça çıkan ve tamamını kazanan Fury, kariyerinin en önemli maçlarından birine Kasım 2014’te daha önce mağlup ettiği Dereck Chisora karşısında çıktı. Chisora aradan geçen süre içerisinde dünya şampiyonluk maçlarına çıkmış Vitali Klitschko ve David Haye gibi efsane isimlerle karşılaşmış ve çok fazla tecrübe edinmişti.

Londra’da gerçekleştirilen maçta, WBO Kıtalararası, EBU Avrupa ve İngiltere ağır siklet şampiyonluk kemerleri ortadaydı. Tyson Fury, iyi başladığı maçı iyi götürdü ve genelinde çok iyi bir performans gösterdiği maçı 10. raundda Chisora’nın köşesi maçtan çekilince teknik nakavt ile kazanmış oldu.

Şubat 2015’te Londra’daki O2 Arenada Cristian Hammer’ı da nakavt eden Fury artık dünya şampiyonluk maçına çıkmaya hak kazanmıştı. WBO Federasyonunda şampiyonun zorunlu ünvan koruma rakibi konumundaydı. Fury’nin tüm kariyerini adadığı maç için zaman gelmişti.

Bölüm Sonu Canavarı

Kasım 2011’de yapılmak üzere imzalar atıldı. Ancak Fury dünya şampiyonu olmak için 11 yıldır yenileyip ağır siklete hükmeden WBA, IBF, WBO, IBO ve Ring Magazin ağır siklet dünya şampiyonluk kemerlerini elinde bulunduran şampiyonlar şampiyonu Vladimir Klitschko ile karşılaşacaktı. Klitschko, 11 yıldır önüne geleni zorlanmadan yeniyordu ve sikleti domine etmişti, bu yüzden Tyson Fury’e şans verenlerin sayısı oldukça azdı.

28 Aralık 2015 akşamı Almanya’nın Düsseldorf şehrinde gerçekleştirilen boks gecesi Tyson Fury için de Vladimir Klitschko için de kariyerlerinin en önemli gecesi oldu. Çoğu otorite Fury’e şans vermezken o kendinden çok emindi. Maç için yaptığı açıklamada: “Eğer Klitschko’yu yenemezsem boksu bırakırım, 40 yaşına gelmiş bir adamı yenemiyorsanız profesyonel boksla işiniz olmamalı. Onu yenmemem için hiçbir sebep yok.” diyecek kadar emindi kendinden.

Boks Stili

Tyson Fury boksa yeni bir stil kazandırdı desek yeridir. 2000’li yıllara geldiğimizde ağır siklete Klitschko kardeşler damga vurmuştu. Önceki dönemlerde 2 metre üzeri boyda ağır siklet sayısı pek fazla değil iken, bu boylarda olup da büyük başarılar elde etmiş çok az isim vardı. Ama Klitschko kardeşler, uzun boyları ve yüksek reach mesafelerini boksa çok iyi adapte ettiler. Sol direğiyle rakibi uzak tutan, dışarıdan dövüşen, ve yakın boksta rakibin üzerine basarak baskıyı kıran, böylece rakiplerini yıpratarak mağlup eden bir stratejiyi benimsemişlerdi. Vladimir Klitschko bu stili ile 11 yıl boyunca ağır siklete hükmetti. 11 Yıl içerisinde Klitschko kendisinden üstün fizik özelliklerine sahip hiçbir rakip ile karşılaşmadı. Rakipleri Klitschko’nun sol direğini aşıp gerekli vuruş mesafesini ayarlamakta hep zorlandılar. Ama ilk kez Vladimir Klitschko’nun karşısında 208 cm boyunda, kendisinden yaklaşık 10 cm uzun, 216 cm’lik kanat açıklığına sahip, yani Klitschko’dan yaklaşık 10 cm daha uzun olan biri vardı. Klitschko da durumun farkında olacak ki, her açıklamasında kendisini zor bir maçın beklediğinin altını çiziyordu. Çünkü Tyson Fury’nin Klitschko’ya vurması için ona yaklaşmasına gerek yoktu. Ona uzaktan da vurabilirdi.

28 Aralık gecesi tam da öyle yaptı Fury. Sürekli rakibin etrafında dolaşıp vuruş açısını değiştiriyor, uzaktan direkleriyle rakibini yakalıyordu. Tuhaf olan ise 208 cm boyunda ve 115 kg civarlarında olan bir adamın bir orta siklet kadar hızlı hareket etmesiydi. Orta siklet hızında ellere, eskiv ve fentlere sahipti. Bir ağır siklet için fazla hızlıydı ve bu hızlı refleksleri sayesinde Klitschko’ya vuruş şansı vermiyordu. Hızlı ayak hareketleri ve esnek gardıyla Muhammed Ali’yi andırıyordu. Tyson Fury’nin yaptığını yapabilen boksörler vardı elbette, ama Fury’nin vücut ölçülerine sahip hiçbir boksör bu kadar hızlı ve teknik değildi. Fury’i tüm diğerlerinden ayıran ve özel kılan da buydu zaten. 208 cm boyu ve 115 kilosuna rağmen orta siklet hızında refleksleri. Tabi bunun yanında oyun zekası ve teknik kapasitesi de yüksek bir boksör. Tyson Fury, Klitschko maçında 11 yıldır kimsenin yapamadığını yaptı. 12 Raund boyunca rahat bir maç çıkardı ve tarihi değiştirdi. 11 Yıllık Klitschko krallığına son veren isim oldu ve rakibinin sahip olduğu tüm ünvanları da alarak ağır sikletin tartışmasız şampiyonu olmayı başardı. 450 Gram olarak doğan ve yaşayamaz denilen o çocuk, dünya boksunun zirvesindeydi. Boks yapmanın yanısıra doğaçlama şarkı da söyleyen Fury, Klitschko’yu yeneceğim ve şarkımı söyleyeceğim demişti. Klitschko’yu yendi ve şarkısını söyledi.

Düşüş Dönemi

Tyson Fury’nin kontratında kazandığı taktirde Klitschko ile rövanş yapma maddesi yer alıyordu. Klitschko kontratı kullandı ve rövanşı istedi. Fury de rövanşı kabul etti. Ancak IBF Federasyonu Fury’e zorunlu ünvan koruma rakibi olarak Ukraynalı Vyacheslav Glazkov’u atamıştı. Fury Glazkov ile karşılaşmadan Klitschko rövanşını kabul ettiği için IBF kemere el koydu ve boşa çıkardı. Klitschko ile 9 Temmuz 2016’da İngiltere’de rövanş yapmak üzere imzalar atıldı. Ancak daha sonra Fury ayağından yaşadığı sakatlığı gerekçe göstererek maçın 29 Ekim tarihine ertelenmesini sağlamıştı. Sonrasında ise Fury cephesi şampiyon boksörün sağlık sorunlarının devam ettiğini rövanş maçına çıkamayacağını söyleyerek maçtan çekilmişlerdi.

Fury’nin yaşadığı sağlık sorunları fiziksel değil mental sorunlardı. 2016 yılı başlarında İngiltere anti doping ajansı tarafından, doping kullandığına yönelik kendisine soruşturma açılmış ve lisansı askıya alınmıştı, uyuşturucu kullandığı itiraf etmişti, fazla kilo almıştı, antrenman yapmıyordu, medya önüne çıkmıyordu. Irkçılığa maruz kaldığını düşünüyordu. Klitschko ile rövanş maçı için geldiği basın toplantısında fazla kiloluydu, göbeğini kameralara göstererek şunları söyledi: “Hiç kimse bir çingenenin başarılı olduğunu görmek istemiyor. Ben bir çingeneyim. Her zaman çingene olacağım, asla değişmeyeceğim. Her zaman şişman ve beyaz olacağım. Ben serseri bir çingeneyim, ama ben Şampiyonum.”

2016 Yılı Tyson Fury için büyük zorlukların başlangıcı olmuştu. Anti doping ajansı lisansına el koymuştu, Klitschko rövanşından çekilmişti. Federasyonlar tüm kemerlerini alıp boşa çıkarmışlardı. Wilder’la olan ilk maçtan önce Fury’nin yaşadığı o zor günleri babası John Fury şöyle anlatıyor: “Tyson 6 buçuk aylıkken doğduğunda doktorlar hayatta kalamaz demişlerdi ama o kaldı. Dünya şampiyonu olamaz demişlerdi ama o oldu. O hep hakkındaki olumsuz iddialara meydan okuyarak hayatta kaldı. Belki de bu onun hayat tarzı. Onun eski günlerini ve şimdi ulaştığı noktayı düşündüğümde sadece şunu söyleyebilirim, kesinlikle olağanüstü şeyler oldu. Küçüklüğünde çok hastaydı, sürekli halüsinasyonlar görüyordu. Aslanların ayaklarını yediğini yada evin yandığını söylüyordu. Yüksek ateş problemi vardı, sürekli başına buz koyardık doktorlara götürürdük. Doping testinin pozitif çıkmasından sonra başı hep yerdeydi. Artık kimse bana ilgi duymuyor. Bundan böyle dövüşmek istemiyorum. Artık yaşamak da istemiyorum, ölmek istiyorum diyordu. Bu sözleri sebebiyle sürekli korku içinde yaşamaya başladım. Çünkü birkaç dakika sonrasının neler getireceğini bilmiyordum. Kötü bir haber alabileceğim için telefonları açmaya bile korkar hale gelmiştim. Kendi kendime eğer onunla birlikte uyumam gerekiyorsa bunu yapabileceğimi söyledim. Sonunda yattığı odanın önüne bir kanepe yerleştirdim ve böylece onu bir an olsun gözümün önünden ayırmadım. Birkaç değil, bir kamyon dolusu gözyaşı döktüm. Aylarca evde kaldı, hiç bokstan bahsetmedi. Yürüyüşe yemeğe gittik, saatlerce aile yaşamından konuştuk. Kendisini daha iyi hissetmeye başladığını düşündüğümde ona, ‘Hayat en kırılgan şeydir ve sen çok şanslısın. Sağlığı için her şeyini feda edebilecek insanlar var, hayatta her zaman kötünün kötüsü vardır. Sen dağları aştın, hadi geri dön ve devam et’ dedim.

Geri Dönüş

2017 Yılının sonlarına doğru Tyson Fury’nin adını yeniden duymaya başlamıştık. Sosyal medyada sürekli paylaşımlar yapıyor geri dönüp herkesin kıçını tekmeleyeceğini söylüyordu. Sonunda bir gün antrenman yaptığı bir video paylaştı ve geri döndüm dedi. İngiliz antrenör Ben Davison ve eski İngiliz dünya şampiyonu boksör Ricky Hatton ile birlikte geri dönüş yolculuğuna başlamıştı. Ancak 170 kiloya ulaşan bir adamın o noktadan geri dönüp yeniden dünya şampiyonluğuna oynayacağına kim inanırdı? İşte bu olumsuz iddialar yine Fury’nin ilham kaynağı oldu.

Geri dönme sebebini şu sözlerle açıkladı Çingene Kral: “Anlatacak bir hikayem olduğunu düşünüyorum, çok büyük bir hikaye. Yaşadığım bunca şey, depresyon, zorluklar, yaşadığım psikolojik sorunlar, bağımlılıklarım ve geri dönüp başaracağım şeyler. Başkalarına yardımcı olabilir ve ilham verebilir”

Ben Davison ile ilk antrenmanından yaklaşık 6 ay geçtikten sonra Tyson Fury ilk maçına çıktı. Bir alt sikletin boksörü olan Arnavut boksör Sefer Seferi’ye 4. raundda havlu attırdı. Ardından Francesco Pianeta’yı puanla mağlup etti ve WBC’nin 40 maçta 40 galibiyet 39 nakavtlı dünya şampiyonu Deontay Wilder ile karşılaşmak için anlaştı.

Tyson Fury en dipten gelip yeniden en zirveye çıkmıştı. Karşısında, tıpkı kendisi gibi zor şartlardan gelmiş, hikayesi olan biri vardı. Daha önce hiçbir ağır siklet onun ulaştığı nakavt yüzdesine ulaşamamıştı. Tyson Fury, 1 Aralık 2018’de Staples Center Los Angeles’ta Deontay Wilder ile WBC ağır siklet dünya şampiyonluğu için karşılaştı.

Geçirdiği zor süreçlerin ardından yaklaşık 2 yıl da bokstan uzak kalan Fury, 2 zayıf rakibin ardından dünyanın en korkulan boksörü ile karşılaştı. Maçın başından itibaren Wilder’a karşı büyük bir üstünlük kurmayı başardı. Wilder’ın attığı yumrukların büyük çoğunluğu boşa gidiyor. Fury ringde adeta dans ediyordu.

12. Raunda geldiğimizde Fury 1 kez yere düşmesine rağmen maçı önde götüren taraftı. Wilder’ın kazanmak için nakavttan başka çaresi yoktu. Tam o sırada Wilder’ın sihirli yumruğu üzerine düşeni yaptı, Wilder Fury’i çok iyi bir şekilde yakaladı sırt üstü hareketsiz bir şekilde yatırdı. Fury bile olsan Wilder yumruğundan kaçamazsın diyordu adeta şampiyon. Maçın son anlarında gelen çok sert bir darbe. Wilder arkasını dönüp zaferini kutluyordu ki, Fury mucizevi bir şekilde ayağa kalktı.

O anları efsane boksör Mike Tyson şöyle anlatıyor: “Rocky filminden bir sahne izliyor gibiydim. Gerçekten inanılmazdı”

Mucizevi bir şekilde ayağa kalkan Fury, Wilder’ın üzerine gelmesine izin vermedi ve oyun yeniden başladığında karşılık vererek raunda ortak oldu. İki büyük savaşçının 12 raund süren bir savaşına tanık olmuştuk. 12 Raund sonunda bir hakem Wilder, bir hakem Fury lehine bir hakem de berberlik verince maç berabere sonuçlandı. İki boksör de yenilgisizliklerini korudular ancak kemer Deontay Wilder’da kaldı.

Maçtan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi Tyson Fury: “Tüm dünya, ağır siklet boks şampiyonunun kim olduğunu tekrar gördü ve kazandığımı biliyor. Bir süre önce yere düşmüştüm, birçok insanın düşebileceği en kötü şekilde düşmüştüm. Birçok sorunla mücadele ettim. Ama azimle ve kararlılıkla yeniden ayağa kalktım. Dün gece bunu başka insanlara göstermek için oradaydım. Güçlü kalırsanız, inancınızı korursanız kalkıp geri gelebilirsiniz. Dün gece de, tıpkı hayatımda olduğu gibi yine yere düştüm. Eğer bir an olsun kalkamayacağımı düşündüysen beni tanımıyorsundur. Dün gece yaptığım ve gösterdiğim şey, hayatında yere düşüp kalkamayanlar, bu sizin içindi!”

Tyson Fury, Deontay Wilder maçından kazandığı 8 milyon sterlini de, evsizlere bağışlayarak ne kadar büyük bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi. Bu konuda da açıklama yapan Fury şunları söyledi: “Ben boksörüm, iş adamı değilim. Evsiz insanlara ev, aç insanlara aş olacağım. Paraya ihtiyacım yok, karavanda yaşayan bir çingeneyim. Boksa geri dönme sebebim kendimi ispatlamak ve çocuklarıma övünülecek bir babaya sahip olduklarını göstermekti.”

Fury, kendisi gibi çingene olan eşi Paris ile 17 yaşında iken tanışmış ve 2008 yılında 20 yaşında iken evlenmiş. Bu evlilikten 5 çocuk sahibi olan Fury ailesi, İngiltere’nin Kuzey Batısındaki Morecambe şehrinde yaşıyor.

İlk maçta alınan beraberliğin ardından rövanş maçı da kaçınılmaz oldu. Tyson Fury Wilder maçından sonra çıktığı iki maçta Tom Schwarz ve Otto Wallin’i mağlup etti. Ancak Wallin maçındaki performansı eleştirilmişti. Fury galibiyete ulaşsa da bir hayli zorlanmıştı.

Bu maçın ardından Fury sürpriz bir karar alarak antrenörü Ben Davison ile yollarını ayırdı ve Javan “Sugar” Hill ile çalışmaya başladı. Javan Hill, Julio Cesar Chavez, Lennox Lewis, Vladimir Klitschko, Oscar Dela Hoya gibi sayısız efsane boksörün antrenörlüğünü yapan ve 2012 yılında yaşamını yitiren Emanuel Steward’ın yeğeni ve Steward’ın mirasını sürdürüyor. Steward hayatını kaybettikten sonra Vladimir Klitschko’yu çalıştıran ve günümüzde de Gennady Golovkin’i çalıştıran Jonathan Banks’in de boks yaptığı zamanlarda antrenörlüğünü üstlenmiş bir isim Javan Hill. Bu değişimin Tyson Fury de nasıl bir etki yaratacağı da merak konusu.

Tyson Fury bu cumartesiyi pazara bağlayan gece sabaha karşı MGM Grand Arena Las Vegas’ta Deontay Wilder ile rövanş maçında karşılaşacak. Kim kazanırsa kazansın ardında iki büyük hikaye bırakacak bu maçta, kazanan kesinlikle boks sporu ve boks seyircisi olacak.

Büyük yürek ve iradeye sahip olan bu iki boksörün karşılaşmasında kazanan taraf belki de kariyerinin en önemli galibiyetini alacak. Evet bu maçta bir kazanan olabilir ama kaybedenin olmayacağı kesin. Çingene Kral Tyson Fury’nin cumartesi gecesi bir tarih daha yazıp yazmayacağını hep birlikte göreceğiz.