Çöl Şahini Saad Awad ile Soru & Cevap

Lakabı Suikastçi…

MMA’in Mekkesi olan California’da Filistinli bir Baba ve Brezilyalı Annenin 12 çocuğundan biri. Dövüş meraklısı olan hiperaktif kardeşini MMA salonuna yazdırmaya niyetlenirken kendi işin Profesyoneli olup çıkıyor. Bellator başta olmak üzere Strikeforce , King of the Cage gibi büyük MMA organizasyonlarının aranan yüzü. MMA’in Şampiyonlar Ligi olan UFC’ye katılabilmek için Ultimate Fighter’da şansını deniyor , olmuyor. Biz her zaman Awad için seve seve Bellator izleriz onun UFC’de olmasına gerek yok. Güzel eşi ve 2 çocuğuyla California’da Amerikan Rüyasının her gün ortasında uyansa da kalbi Baba memleketi Filistin ile meşgül. Maçlarında ve basın konferanslarında devamlı aktivistliğini yapıyor Filistin davasının. 26 Ekimde geçtiğimiz aylarda röportaj yaptığım Paul Daley ile karşılaşıcaklar. Kıyasıya bir mücadele bizleri bekliyor. Ben Awad’ı çok sevdim.Çok samimi…Çok içten. Bizlerin desteklerini arkasına almayı ve günün birinde İstanbul’da dövüşmeyi çok istiyor.

Fight World Turkey : Saad röportajıma ülkeme seni tanıtıp popülariteni arttırmak istiyorum. Filistinli bir Baba ve Brezilyalı bir Anne’nin oğlu olarak kalabalık bir ailede California’da Dünyaya geldin.Eminim ki bunun arkasında muhteşem bir hikaye yatıyordur.Bizimle biraz paylaşabilir misin ?

Saad Awad : Bizim ailede hareketlilik ve hikaye bitmez. Söylediğin gibi 12 kişiyiz ve her birimiz sürekli bir koşuşturmacanın içerisindeyiz.

Fight World Turkey : MMA Atletlerinin büyük çoğunluğu gibi sende işe lisede güreşerek başlamışsın. Mücadele Sporları ile nasıl tanıştın , bize anlatabilir misin ?

Saad Awad : Güreşe eğlencesine başlamıştım fakat sonradan işe iyice tutuldum. Lise bittikten sonra küçük kardeşimi boksa yazılmak istiyordu çünkü dövüşmeyi çok seviyordu. Fakat evimize en yakın olan salon bir MMA salonuydu mecbur ona yazdırdım. Spora yalnız gitmek istemediğini benimle paylaşınca bende onunla birlikte idmanlara gitmeye başladım. Hikayenin geri kalanını tahmin edebiliyorsundur.

Fight World Turkey : ABD’de irili , ufaklı bir sürü MMA organizasyonu bulunuyor. Kariyerine neden bir Kosta Rica organizasyonu olan Titans Of Pentagon’da başladın ? Sonraki bir yıl içerisinde bir sürü turnuvaya katıldın.Bu tecrübelerini bizimle paylaşır mısın ?

Saad Awad : İlk dövüşüm Kotc isimli bir sporcu ile oldu. Bu maçımı izleyen ve dövüşme tarzımı beğenen bir arkadaşım onun için Kosta Rica’da dövüşüp dövüşemeyeceğimi sordu. Bende kabul ettim.Günde iki kere dövüşüyordum ve sonrasında kendi kilomda organizasyonun kemerlerini kazandım.Zaman zaman benden kilosu daha yüksek olanlar ile de benimle dövüşüyordu. Bütün bu olumsuzluklara rağmen kemerimi tam iki kere korudum.

Fight World Turkey : 10 Yıldan daha uzunca bir süredir Dünya’nın en büyük ikinci MMA organizasyonu olan Bellator MMA’de dövüşüyorsun.Seni bağlılığın ve istikrarından dolayı tebrik etmek istiyorum. Bellator organizasyonu her geçen gün gitgide büyüyor. Dövüşçü altyapısı ve organizasyonun farklı coğrafyalarda gerçekleşiyor olması onu UFC gibi vizyoner yapıyor.Organizasyonun geleceği hakkında ne düşünüyorsun ?

Saad Awad : Mücadele etmeyi ve meşgül kalmayı seviyorum. Bellator bana her zaman mükemmel davrandı. Bence harika işler yapıyorlar , hızlı büyüyorlar .Organizasyondaki herkes ile çok iyi ilişkilerim var. Uzunca bir süredir birlikteyiz ve aile gibiyiz.

Fight World Turkey : İlk round’da Joey Rivera’ya yenilsende Ultimate Fighter yarışma programına katılarak şansını denemeyi ihmal etmedin. Sadece olasılıkları mı gözden geçiriyordun yoksa UFC’ye katılmak gibi ciddi bir hedefin mi vardı ?

Saad Awad : UFC’den bir kontrat koparma planım vardı fakat o dönemde karşılaştığım engeller için hazır değildim. Bana göre hayatta herşey bir sebep yüzünden olur.

Fight World Turkey : Bana kariyerinin en önemli üç maçından bahseder misin ? Üçü içinde kısa kısa açıklamalar bekliyorum senden ?

Saad Awad : İlk maçımın bende özel bir yeri var çünkü bir Profesyonel olarak mücadele edebileceğimi gösterdi bana.İkincisi Bellator’da aldığım ilk galibiyet olmuştur herhalde çünkü dünya’daki en büyük MMA organizasyonlarından birinde galibiyet almak kayda değer bir başarıydı benim için. Üçüncü maçımda herhalde Cyborg ile olan maçımdır çünkü o maç için kısa sürede kilo almam gerekmişti ve gezegende en çok korkulan dövüşçülerden biri ile karşılaşıp onu yenme ihtimalim gündemdeydi.

Fight World Turkey : Benson Henderson dünyadaki en donanımlı dövüşçülerden bir tanesi şu an ve onunla senin aranda gerçekleşmiş olan maç benim favori maçımdır. Rövanş maçı gerçekleşecek mi aranızda ?

Saad Awad : O maç benim için kalp atışı gibiydi. O dövüşten çok fazla şey öğrendim ve şayetki rövanş olursa ikincisinde herşey çok farklı olur.

Fight World Turkey : Herhangi bir MMA organizasyonu gözetmeksizin Brandon Girtz ve senin aranda olan maç 2019’un en iyi maçlarından biyidi. Bana göre gerçek bir savaştı. Sen ne hissediyorsun ?

Saad Awad : O maçın bendede ayrı bir yeri var umarım birçok maçım o maçın hissiyatını yakalamamı sağlar. 


Fight World Turkey : 26 Ekim’de Paul Daley ile karşılaşıcaksın. Oda senin gibi çok tecrübeli bir isim.Maça hazırlanırken farklı bir antreman metodu uyguladın mı ? Rakibini kendin ile kıyasladığında temel zayıflıkları neler sence ?

Saad Awad : Bu dövüşü 5 gün gibi kısa bir süre önce aldım fakat Daley’in kariyerini uzunca bir zamandır takip ediyorum. Onun güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini hepimiz çok iyi biliyoruz ( Vuruş becerisindeki üstünlüğü , güreş disiplinlerindeki eksikliklerini kastediyor.)Oraya çıkıp akıllıca dövüşmek istiyorum.


Fight World Turkey : Hiç Türkiye’de bulundun mu ? Türk okuyucularına iletmek istediğin bir mesajın var mı ?

Saad Awad : Türkiyeye gitmeyi gerçekten çok istiyorum. Türk arkadaşlarım çok fazla.Türkiye’de günün birinde dövüşmek benim hayalim ve orda benden desteğini esirgemeyen bütün dostlarıma teşekkür etmek istiyorum.

Soru & Cevap : Mehmet Can Gönenç