Dana White Açıkladı: Khamzat Chimaev…

Bir yıldız doğuyor…

2020 yılı bazılarımıza dibi gösterse de, bazılarımız için de zirveye giden yolun başlangıcı oldu. Bu isimlerden bir tanesi de UFC orta sikletin yükselen yıldızı Khamzat Chimaev… UFC’deki ilk müsabakasına Temmuz ayında çıkan ve rakibini perişan eden Chimaev, tam 10 gün sonra bir kere daha kafese girip ilk müsabakasının üzerine daha da koyan bir performans sergiledi. 10 gün arayla iki galibiyet ve iki performans bonusu alan ve modern UFC çağında eşi benzeri görülmeyen bir başarıya imza atan Chimaev, izleyenlere adeta Khabib Nurmagomedov’un rakiplerini nakavt eden hali izlenimini veriyordu.

Dana White’ın konuşabilen, başarılı isimleri yükseltmeyi ne kadar çok sevdiğini hepimiz biliyoruz. Öyle ki henüz UFC’deki üçüncü müsabakasında Khamzat’ın karşısına çok güçlü ve popüler isimlerden bir tanesi olan Gerald Meerschaert’i koydu. Eylül ayında dövüşen ikilinin müsabakası yalnızca bir yumruk kadar sürdü. Müsabakanın ilk kontağında Khamzat Gerald’i çok kötü yakaladı ve nakavt etmeyi başardı. Gerald orta sikletteki en sıkı dövüşçülerden bir tanesi ve Khamzat tam 17 saniyede onu nakavt etmeyi başardı.

UFC tarihinin en hızlı yükselişi…

Bu dövüşten sonra Khamzat hafif orta siklete geçmeye karar verdi ve UFC hafif orta siklet sıralamasına doğrudan 15. sıradan girmeyi başardı. Darren Till’den Colby Covington’a pek çok isimle adı geçen Khamzat için rüya gibi geçen serüven daha da büyüyebilirdi. Aralık’taki UFC dövüş gecesinde gecenin ana müsabakasında yer alacağı ve yeni rakibinin UFC hafif orta sikletin 3. sıradaki ismi Leon Edwards olacağı açıklandı. Bu muhteşem haber sonrası Khamzat için UFC tarihinin en büyük çıkışlarından birini yakalama şansı doğmuştu. Lakin COVID 19 testi pozitif çıkan ikilinin dövüşemeyeceği bildirildi ve bu dövüş iptal edildi.

Gel gelelim günümüze… Şu an geldiğimiz noktada Khamzat’ın henüz yeni bir rakibi yok. Bir an önce dövüşmek istediğini belirten dövüşçü için Dana White’dan açıklama geldi. 20 Ocak 2021 tarihinde dövüş adasında gerçekleşecek olan etkinliğin ana müsabakasına Leon Edwards - Khamzat Chimaev dövüşünü yeniden eklemek istediğini belirten Dana White iki dövüşçüyle de görüştüğünü belirtti. Son olarak UFC 256’da Jacare Souza’yı muhteşem bir performansla nakavt eden Kevin Holland’da Khamzat ile dövüşmek istediğini belirtmişti. Ancak Khamzat’ın siklet düşmesi bu dövüşün şu an için gerçekleşmesinin zor olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki günlerde neler olacak hep birlikte göreceğiz!