Dillian Whyte vs Alexander Povetkin İncelemesi: Yazın En Büyük Kartında Büyük Şok!

Matchroom’un dövüş kampı 2020 yazının en büyük boks karşılaşmalarından olan Dillian Whyte - Alexander Povetkin karşılaşmasına sahne oldu.

WBC interim kemerin sahibi olan Dillian Whyte 11 maçlık galibiyet serisiyle maça büyük favori olarak çıkıyordu. Rakibi Povetkin ise 2 sene önce aldığı Joshua yenilgisi sonrası Hughie Fury’i mağlup etmişti ve Micheal Hunter ile berabere kalmıştı.

Maçı inceleyecek olursak, maça iyi başlayan isim Dillian Whyte oldu. Whyte 4. raundda önce sol kroşesiyle daha sonra raund bitimine doğru sol aparkatıyla Povetkin’i knockdown edip 4. raundu 10-7 kazandı. Fakat 5. raundda yaşananlar ağır sıklet boksta bir yumrukla bütün hikayenin değişebileceğini bize hatırlattı. Alexander Povetkin kendi adına korkunç geçen dördüncü raunddan sonra 5. raund inanılmaz bir şekilde geri döndü. Povetkin, sol direk gösterip eskivle içeri girdikten sonra harika bir sol aparkat çıkararak Dillian Whyte’ı nakavt etti.

Büyük süprize imza atan Povetkin ne kadar tehlikeli bir boksör olduğunu herkese hatırlatmış oldu. Dillian Whyte’ın 11 maçlık harika serisi 2014’deki Anthony Joshua yenilgisine benzer şekilde aparkata yakalanması sonucu nakavtlı mağlubiyet ile sonlandı.

Povetkin: “Maçlarını izlediğimde onun sağdan ve soldan aparkatlara açık verdiğini gözlemledim, bu yüzden antremanda bu kombinasyonlara çalıştık.”

Dillian Whyte, Eddie Hearn röportaj yaparken röportaja dahil olup Aralık ayında rövanş istediğini söyledi. Zaten Whyte’ın kontratında rövanş hakkı bulunuyordu. Dolayısıyla çok büyük olasılıkla bu karşılaşmanın rövanşını yakın bir tarihte izleyeceğiz. 

Dillian Whyte karşılaşma hakkında şu şekilde konuştu: “Kampım gayet iyiydi, bu yanlıştı veya şu konuda yanlış yaptık diyemem. Kırışmaya girdik ve o isabet buldu, tebrik ediyorum o iyi bir dövüşçü ama rövanşta yeneceğime yüzde bir milyon eminim.”

Whyte: “Herhangi bir pişmanlığım yok, Povetkin iyi iş çıkardı. Ağır sıklet boksta böyle şeyler var. Halen en iyi ağır sıkletlerden biriyim halen çok enerjiğim. Geri dönmek için sabırsızlanıyorum.”

Yayında yorumculuk yapan Anthony Joshua ise Dillian Whyte’a destek oldu.

Joshua: “Whyte’ın önünde uzun bir kariyer var bu sadece kariyerindeki engellerden biri. İnsanlar şimdi performansıyla ilgili bir sürü şey söyleyecektir, ama Whyte bir dövüşçü, ben de dövüşçü olarak onun yanındayım ve ona mesajım şu toparlan ve devam et.