Dillian Whyte vs Oscar Rivas Karşılaşması İncelemesi

Boksta ağır sıkletin en önemli ve iddialı boksörlerinden Dillian Whyte (25-1-0) ile Kolombiyalı yenilgisiz boksör Oscar Rivas (26-0-0) Londra O2 Arena’da WBC ağır sıklet geçici şampiyonluk kemeri için karşı karşıya geldiler.

İlk raund öne adımlayarak başlayan isim Oscar Rivas oldu. İki isim de karşılıklı vuruş denemeleriyle isabet aradılar, henüz ilk raundda oldukça sert güç vuruşlarıyla isabet aramaya başladılar.

İkinci raund ise Dillian Whyte öne adımlayarak başlayan isim oldu ve hızlıca çıkardığı sol direğin ardından attığı sağ direk ile Rivas’ı biraz sarstı ve hızlıca üstüne gitti, fakat Rivas, Whyte’ın bu atağını eskivlerle savuşturmayı başardı ve kontra yumruklar aradı. 

3 ve 4. raundlar ilk 2 raunda kıyasla daha sakin geçti diyebiliriz. Bu raundlarda Dillian Whyte sol direklerini daha sık atıp Rivas’ın içeriye rahatça girmesine engel oldu. Rivas’ın da ilk raundda ki baskılı boksundan ziyade daha çok kontra vuruş aradığını söyleyebiliriz. 7. Raundun başlangıcında Rivas ilk raundlardaki haline benzer bir görüntü sergiledi. Öne adımlayarak sert yumruklarla Dillian Whyte’ın üstünde baskı kurdu. Fakat bu raundda Dillian Whyte da özellikle Rivas’ın gövdesine oldukça sert yumruklar attı. 9. Raundun başlangıcında Rivas’ın baskısı sonuç verdi ve iplere sıkıştırdığı Dillian Whyte’ı muhteşem bir aparkat ile yere serdi. Whyte knockdowndan sonra devam edebildi fakat raundun kalanında da Rivas etkili isabetler buldu. 9. raundun bitimine doğru Whyte da isabetler bulsa da Dillian Whyte adına oldukça kötü geçen bir raund olduğunu söylemek mümkün. Kötü bir 9. raund geçirmesine rağmen Dillian Whyte’ın 10 ve 11 raundlarda toparlandığını gördük, Rivas’ın Whyte’a kıyasla daha yorgun olduğu göze çarpıyordu. Bu raundlarda Dillian Whyte bir tık daha üstündü diyebiliriz. 

Oldukça keyifli, çekişmeli ve yakın geçen bu harika karşılaşmada 12 raund sonunda maç kararıa gitti. Ortak karar ile kazanan Dillian Whyte (115-112, 115-112, 116-111) galibiyet serisini 10 maça çıkarmış oldu ve WBC ağır sıklet geçici şampiyonluk kemerinin sahibi oldu. 

Eddie Hearn maçtan sonra yaptığı açıklamada: “600 gündür onu görmezden gelmeye çalışıyolar ama şimdi zorunlu rakip.” diyerek WBC ağır sıklet şampiyonu Deontay Wilder’a mesajı gönderdi.