El Cucuy Geri Dönemiyor / UFC 262: Tony Ferguson vs. Beneil Dariush İncelemesi

Daha 1 yıl öncesine kadar Khabib'e karşı acaba galibiyet alabilir mi? denilen, Khabib'in tek rakibi olarak görülen Tony Ferguson son hızla emekliliğe doğru sürükleniyor. 

2012'de kaybettiği Michael Johnson maçından sonra 8 sene boyunca hiç yenilmeyen bu süreçte çıktığı 12 maçında tümünde galip gelen hafif sikletin efsanesi Tony Ferguson çıktığı son 3 maçın hepsini kaybetti.

Kara Bulutlar Gaethje Maçı İle Çöktü

Khabib Nurmagomedov ile ayarlanan lanetli maçı 5. kere iptal olduktan sonra 9 Mayıs 2020 tarihinde Justin Gaethje ile karşılaşan Tony bu maçı kaybederek herkeste şok etkisi yarattı. Ardından Aralık 2020'de Charles Oliveira ile karşılaşan hemen geri dönmek isteyen Tony bu kez Oliveira'nın güreşine boyun eğmiş 3 raunt boyunca ayağa bile kalkamamıştı.

Maç İncelemesi

Tony Ferguson kendisine göre daha sönük bir isim olan Beneil Dariush karşısında maça çok hareketli başlamak istese de rakibi Dariush buna izin vermedi. Tony'nin son maçından iyi ders çıkarmış olan Dariush maçın tümünü Tony'i yere alarak geçirdi ve süreyi böyle eritti. Charles Oliveira maçının aynısını bize izleten Tony Ferguson bir türlü rakibinin altından çıkamadı ve enerjisi giderek tükendi. Seyir zevki düşük olan maçta ne Tony ne Dariush bir varlık gösteremezken rakibinin ayağa kalkmasına izin vermeyen Beneil Dariush maçın galibi oldu.

Bırakmanın Zamanı Geldi mi?

Artık 37 yaşına gelmiş olan Tony Ferguson istenilen geri dönüşü bir türlü gerçekleştiremiyor. Her geçen gün bu dönüşten daha uzak bir görüntü veren Tony tüm MMA sevenleri bu durumuyla üzdü. Yıllarca insanlara çok zevkli maçlar sunan fakat bir türlü şampiyon olamayan, kemerin birçok kez kıyısından dönen, 5 kez iptal olan lanetli Khabib eşleşmesi ile Tony Ferguson'un yüzü bir türlü gülmedi. Emekli mi olacak? yoksa en çok mutlu olduğu yerde, kafeste kalmaya devam mı edecek? ilerleyen günlerde göreceğiz.