FWT: Bugüne kadar neler oldu ve önümüzde ki bölümlerde neler olacak bahsedebilir misiniz ?

EB: “Bugüne kadar Küba, Finlandiya ve Amerika’ya gittim. Yeni tecrübeler edinip birçok deneyim yaşadım. Hem tecrübe, hem de spor adına öğrendiklerimi değerlendirirsem; bu 3 bölüm bana bu kadar şey kattıysa, ziyaret edeceğim diğer ülkelerde, neler hissederim bilemiyorum. Listemizde 24 ülke daha var. Şimdilik on bölüm planlamaktayız fakat istek gelirse devam edeceğiz.”

FWT: Virüs yüzünden çekimlere ara verdiniz. Tekrar ne zaman başlamayı düşünüyorsunuz ?

EB: “Bu ay içerisinde Antalya’ya gidip, Yağlı Güreş çekimlerine başlayacağız. Türkiye’de yapacağımız tek bölüm bu olacak. Pandemi sürecini atlattığımızda ve her şey normale dönmeye başladığında, yurt dışı çekimlerimize kaldığımız yerden devam etmek için sabırsızlanıyorum.”

FWT: 3 farklı bölüm izledik siz en çok hangi bölümü çekerken keyif aldınız ? 

EB: “Ben hepsinden ayrı keyif aldım ama içlerinden birini seçmem gerekirse, Amerika’da yaptığımız çekim MMA ile ilgili olduğu için, birçok başarılı sporcu ile antrenman yapma şansı yakaladım ve tabii Amerika’da gezmekten daha çok keyif aldığım için favori bölümüm olabilir.”

FWT: Belgesel çekimlerine başlamadan önce nasıl bir hazırlık sürecinden geçtiniz? Sporsal anlamda neler yaptınız ? 

EB: “Dövüşü bıraktığımdan beri ilk defa bu kadar antrenman yapmaya başladım. Hem grappling, hem striking antrenmanlarına başladım. Sanki maça hazırlanıyormuşcasına forma girmek için birçok diyet programlarını uyguladım. Uyku düzenimi düzene soktum ve hala o düzende ilerliyorum. Bu proje benim ikinci baharım oldu diyebilirim. Tekrar eski formuma girip, düzenime kavuştum. Böyle zamanlarda her zaman bir hedef belirlemek çok önemli.”

FWT: Hayatınızda ilk defa Hokutoryu ve boks branşlarında müsabaka yaptınız. Bunun sizde yarattığı heyecan nasıldı ?

EB: “Daha önce Kickboks yaptığım için boks biraz daha kolaydı fakat Hokutoryu benim için farklı bir tecrübe oldu. Kurallara alışıp, uygulamada zorluk çektim. Yine de fena gitmediğini düşünüyorum.”

FWT: Çekimlerde herhangi bir sakatlık yaşamanız durumunda ne olur ?

EB: “Küba’da yaptığım maçta, çeneme aldığım bir darbe yüzünden yemek yerken epey zorlandım. 1 ay kadar sürdü açıkçası. Finlandiya’da ise rakibin dizine attığım bir tekme yüzünden ayağım sakatlandı. 2 gün üstüne basamadım. Ekip sağ olsun yemeği bile odama kadar getirdi. Çekimler bitti, İstanbul’a döndüm. Etkisini az da olsa hala hissediyorum ama yakın zamanda bunu da atlatacağım.”

FWT: Aileniz belgesel çekimleriniz hakkında ne düşünüyor ?

EB: “Ailem çok mutlu çünkü ben mutluyum ve hayatım boyunca tanıtmaya ve göstermeye çalıştığım, onca emek harcadığım dövüş sporları ile ilgili bir belgesel yapıyorum. Bu işe başlamadan önce onlara danıştım, fikirlerini aldım. Nitelikli ve kaliteli bir iş olduğu için olumlu kararı hep beraber verdik.”

FWT: Hayranlarınızdan olumlu ya da olumsuz ne gibi tepkiler alıyorsunuz ?

EB: “İnanılmaz iyi tepkiler ve olumlu mesajlar alıyorum. Beni çok mutlu ediyor. Kimi mutlu etmez ki? Eleştiri ise almadım diyebileceğim kadar az hatta yok. O kadar gurur duydum ki, çekeceğimiz yeni bölümlerde, tüm bu olumlu geri dönüşlerin, yanımda olan, beni destekleyen herkesin ilgisini ve desteğini düşünerek daha çok emek vereceğim.”

FWT: Gittiğiniz ülkelerde edindiğiniz en iyi tecrübeyi ve yaşadığınız ilginç bir olayı anlatabilir misiniz ?

EB: “Amerika’ya gittiğimizde Henri bize 1 hafta ayıracaktı fakat maçları olduğu için Japonya’ya gitmesi gerektiğini söyledi. Çok üzüldük çünkü orada olma amacımız onu ziyaret etmek içindi. Bana, bunun telafisi için Vitor adında bir öğrencisini ayarlayacağını ve haftayı onunla geçireceğimi söyledi. Bu adam hayatım boyunca izlediğim ve hayranlık duyduğum Vitor Belfort’tu. Bana sorsanız kiminle tanışmak istersin diye büyük ihtimalle onun adını söylerdim. Çok şanslıyım. Tanışmak istediğim, hayranlık duyduğum bir adamla birlikte ortak bir projede yer aldım ve çok güzel zaman geçirdim.”

FWT: Bundan sonra hangi Ülkeleri planlıyorsunuz ?

EB: “Tayland, Miammar, Fransa, Brezilya, Çin, Kore, Japonya, Hollanda, Hindistan, Meksika gitmek istediğimiz ülkeler arasında. Liste çok uzun ama bunlar ilk sırada yer alır diyebilirim. Lütfen bizi izlemeye ve destek vermeye devam edin. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

FWT: Bu güzel röportaj için bizlere vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

EB: “Ben de çok teşekkür ederim.”

Bir Dövüşçünün Dünya Maceraları Belgeselinin Tüm Bölümlerini Youtube’dan İzleyebilirsiniz.