Gary Russell Jr ve El Chacal Ringe Çıkıyor

Bu gece ABD’nin Allentown şehrindeki PPL Center, 2 dünya şampiyonluk maçının gerçekleşeceği bir boks gecesine ev sahipliği yapacak.

Gecenin ana maçında Amerikalı WBC tüy siklet dünya şampiyonu Gary Russell Jr ünvanını korumak için ringe çıkacak. 2009 Yılında profesyonel boks kariyerine başlayan şampiyon boksörün 31 maçta 18’i nakavtla olmak üzere 30 galibiyeti ve sadece 1 yenilgisi bulunuyor. Gary Russell Jr kariyerindeki tek mağlubiyetini 2014 yılında WBO tüy siklet dünya şampiyonluk maçında karşılaştığı ve oy çokluğuyla (MD) ile kaybettiği Vasiliy Lomachenko’ya karşı yaşadı. Ardından 2015 yılında ikinci kez dünya şampiyonluk fırsatı eline geçen Russell Jr bu defa fırsatı geri tepmedi. WBC tüy siklet ünvanı için karşılaştığı maçta Meksikalı rakibi Jhonny Gonzalez’i nakavt ederek şampiyonluk kemerini beline taktı. Ardından çıktığı 4 ünvan koruma maçını da kazanan Russell Jr, son olarak İspanyol eski dünya şampiyonu Kiko Martinez’i nakavt ederek iyi bir ivme yakalamış durumda. Ancak bu gece kendisini bir hayli zorlu bir rakip bekliyor.

Moğolistanlı genç yetenek Tugstsogt Nyambayar bu gece Gary Russell Jr’ın rakibi olacak. Nyambayar oldukça başarılı bir amatör kariyere sahip. 2012 Londra olimpiyatları finalinde Kübalı efsane Robeisy Ramirez’e kaybederek gümüş madalya kazandı. 2009’da İtalya’daki dünya şampiyonasında gümüş madalya, 2010’da Moğolistan’da üniversiteler arası dünya şampiyonasında altın madalya ve 2009 Asya şampiyonasında bronz madalya kazandıktan sonra 2015 yılında profesyonel boks kariyerine başladı. Şuana kadar çıktığı 11 maçın tamamını kazanan King Tug lakaplı Moğol boksör, 9 kez rakiplerini nakavt etti. Son olarak Claudio Marrero’yu mağlup ederek WBO tüy siklet kemerini kazandı. Baskıcı ofansif boksu, tempolu stili ve mücadeleci görüntüsüyle çoğu kişi tarafından yeni Manny Pacquiao olarak gösterilen Nyambayar, bu gece gerçek bir şampiyon karşısında en zorlu sınavını verecek. Gary Russell Jr ile Tugstsogt Nyambayar arasındaki WBC tüy siklet dünya şampiyonluk maçı büyük bir heyecana sahne olacak.

El Chacal Yeniden

Guillermo Rigondeaux, El Chacal (Çakal) lakaplı Kübalı boksör. Kimdir bu El Chacal diye soranlar olabilir, öncelikle belirtelim ki önünde şapka çıkartılacak, saygıyla eğilecek bir boksör Rigo. Boks tarihinde çok az kişi onun elde ettiği başarılara ulaşabildi. 2000 Sidney ve 2004 Atina olmak üzere 2 kez Olimpiyat şampiyonu, 5 kez Dünya şampiyonu, 7 kez üst üste Küba Ulusal şampiyonu, 1 kez Pan Amerikan Oyunları şampiyonu ve 1 kez Orta Amerika ve Karayip Oyunları Şampiyonu, profesyonel kariyerinde de 3 farklı federasyonda dünya şampiyonu oldu. Bundan iyisi Şam’da kayısı

Amatör kariyerinde mükemmel başarıları olsa da, Guillermo Rigondeaux da diğer Kübalı boksörler gibi, Küba’da politik nedenlerden ötürü profesyonel boks yapamayınca Amerika’ya gelerek burada profesyonel boks kariyerine başladı. Ancak bir boksör için geç sayılabilecek 30’lu yaşlarına doğru profesyonel kariyerine başlayan Rigo’nun basamakları hızlı tırmanması gerekiyordu ve öyle de yaptı. Profesyonel kariyerine başladıktan 1 yıl sonra 2010 yılında Ricardo Cordoba’yı mağlup ederek ilk dünya şampiyonluğunu kazandı. Ardından çıktığı 10 maçı da kazanan Rigo, Nonito Donaire gibi önemli bir ismi de mağlup ederek 3 farklı federasyonun süper horoz siklette dünya şampiyonluk kemerlerini beline taktı. Ancak tüm bunlara rağmen medyada yeterince ilgi görmemesi ve istediği paraları kazananaması onu daha büyük maçlar arayışı içine koydu. Kendisi gibi çifte olimpiyat şampiyonu olan Vasiliy Lomachenko ile yapacağı maç fazlasıyla ilgi görecek ve yeterince de para kazandıracak bir maçtı. Ama Rigo’nun ilerleyen yaşına rağmen görüşmeler bir türlü olumlu sonuçlanmayınca Rigo risk aldı ve iki siklet birden çıkarak süper tüy siklette Vasiliy Lomachenko ile karşılaşmayı kabul etti.

İki çifte olimpiyat şampiyonu ve dünya şampiyonu boksör Aralık 2017’de tarihi bir maçta karşılaştı. Kariyeri boyunca süper horoz sikletin üstünde maça çıkmayan ama Loma maçı için iki siklet birden yükselten Rigo, bunun dezavantajını yaşadı ve Lomachenko gibi hızlı bir rakip karşısında maça ortak olmakta zorlandı. Ağır darbeler alamamış olsa da, maçın içine bir türlü giremedi ve 6. raundda maça devam etmek istemedi, havlu atarak kariyerindeki ilk mağlubiyetini yaşadı. Lomachenko mağlubiyetinden yaklaşık 1 yıl sonra geri dönen Rigo, art arda 2 nakavtlı galibiyet alınca yeniden dünya şampiyonluk maçına çıkma şansını yakaladı.

El Chacal bu gece sabaha karşı PPL Center’da Kolombiyalı rakibi Liborio Solis (30-5-1) ile WBA normal seviye horoz siklet dünya şampiyonluğu için karşılaşacak. WBA’in horoz sikletteki süper şampiyonu konumundaki isim ise, Muhammed Ali Kupasını da kazanan Japon boksör Naoya İnoue. Rigo, Solis’i mağlup edip WBA kemerini kazanırsa belki de 40 yaşında İnoue ile karşılaşarak hem bizlere dev bir maç daha izletebilir. Hem de Lomachenko karşısında gösteremediği yeteneklerini gösterme fırsatı bulabilir. Ama öncelikle Solis’i mağlup etmesi gerek. Neler olacağını bu gece hep birlikte göreceğiz