Geçtiğimiz gece ABD’de gerçekleştirilen boks gecesi önemli maçlara sahne oldu. Gecenin ana maçında Amerikalı WBC tüy siklet dünya şampiyonu Gary Russell Jr ile Moğolistanlı Tugstsogt Nyambayar karşılaştı. Boks dünyasının yükselen yıldızı Nyambayar, zorlu sınavı geçemedi. Maçın başından itibaren kendi klasik oyununu oynayarak ileriye doğru adımlayıp rakibe baskı kurmaya çalıştı ancak şampiyonun sağ direğini geçemedi. Maçın ilk yarısından sağ direğini çok etkili kullanan Russell Jr Nyambayar’ı yanına yaklaştırmadan puanları toplamayı bildi. Nyambayar maç boyu aynı stratejiyle devam etti. Bu Russell Jr’ın avantajına oldu. Çünkü öngörülebilir bir rakibe karşı maçın ikinci yarısında daha fazla isabet bulmayı başaran Russell Jr maçın kontrolünü tamamen eline aldı. Son 3 raundda daha etkili olan taraf Nyambayar olsa da maç sonunda 3 hakemin ortak kararıyla maçı kazanan isim Gary Russell Jr oldu ve WBC tüy siklet dünya şampiyonluk kemerini korudu.

El Chacal Zorlandı

Gecede ringe çıkan bir diğer isim ise Kübalı efsane boksör Guillermo Rigondeaux oldu. Lomachenko mağlubiyetinden sonra ilk kez bir dünya şampiyonluk maçına çıkan Rigondeaux sert kayaya çarptı. Kolombiyalı rakibi Liborio Solis, maçın başından itibaren çok hareketli bir oyun sergiledi. 39 Yaşında olan Rigondeaux’ta ilerleyen yaşının olumsuz etkileri de kısmen hissedildi. Önceki maçlarına kıyasla daha düşük bir tempoda başlayan Rigo, 7. raundda bulduğu mükemmel bir sol aparkart ile rakibine saydırmayı başardı. Bu raunddan sonra maça daha fazla ortak olan Rigo oyunun kontrolünü eline almayı da başardı.

Ortada geçen bir 12 Raund sonunda ayrık karar vardı. İki hakem Rigondeaux lehine karar verirken bir hakemin de Solis lehine karar vermesiyle maçı kazanan ve WBA Federasyonunda normal seviye horoz siklet dünya şampiyonluk kemerini kazanan isim Guillermo Rigondeaux oldu.

Rigondeaux bu galibiyetle WBA’de 1. sıraya yükselerek, WBA’in süper şampiyonu Naoya İnoue’nin de zorunlu ünvan koruma rakibi oldu. İnoue 25 Nisan’da Vegas’ta gerçekleşecek boks gecesinde 3 dünya şampiyonluk kemerini korumak için Filipinli John Riel Casimero ile karşılaşacak. Kazandığı taktirde sonbahar aylarında İnoue ile Rigondeaux arasında bir super fight izleyebiliriz