Gennady Golovkin Yeniden Dünya Şampiyonu

    

İkinci Canelo Alvarez maçından sonra şampiyonluk kemerlerini kaybeden Kazakistanlı Gennady Golovkin, geri dönüş maçında Steve Rolls’u nakavt etmişti. Bu gece de Ukraynalı rakibi Sergey Derevyanchenko karşısında yeniden dünya şampiyonu olmak için ringe çıktı.

Bilindiği üzere Golovkin, Canelo rövanşından sonra uzun yıllardır beraber çalıştığı Meksikalı antrenörü Abel Sanchez’le yollarını ayırmış ve daha önce Vladimir Klitschko’nun da antrenörlüğünü yapan Jonathan Banks ile çalışmaya başlamıştı. Abel Sanchez, Golovkin’de Meksika stili baskı pres boksuyla, Sovyet ekolünü harmanlamış ve yıkıcı bir ofansif boksör yaratmıştı. Ancak Golovkin’in defansif anlamdaki bariz eksiklikleri her zaman eleştiri odağı olmuştu. Neyse ki bu açığını beton gibi çenesiyle kapatıyordu. Merak edilen bir diğer konu da, Jonathan Banks’in Golovkin üzerinde ne gibi dokunuşlar yaptığı, yapabildiğiydi. Açıkçası bir boksörün 35 yaşından sonra stilini değiştirmesi çok zordur, üstelik Golovkin’de de Amerikan yada Küba ekolü boks yapabilecek bir kumaş olduğu söylenemez. Golovkin’in klasik Sovyet ekolü kumaşına sahip olduğunu biliyoruz. O yüzden Jonathan Banks’in Golovkin üzerinde radikal herhangi bir değişiklik yaptığı söylenemez. Derevyanchenko karşısında hala geriye adımlayamayan, gardı kapalı ve başı öne eğik bir şekilde darbelerin çoğunu alan bir Golovkin izledik. Ancak defansif anlamda eskiye kıyasla biraz daha hareketli kaldığını söyleyebiliriz. Jonathan Banks’in tek dokunuşu bu olsa gerek.
Maça gelecek olursak, ilk raundda Golovkin hızlı başladı, yakaladığı isabetli vuruşlarla rakibi knockdown etmeyi başardı ve raunddu 10’a 8 kazandı. İki ve üçüncü raundlarda da Golovkin, Derevyanchenko’ya kıyasla daha hareketli olan taraftı ve daha fazla isabetli vuruşlar bularak bu raundları da kazandı. Dört ve altıncı raundlar arasında Derevyanchenko daha baskın olan taraftı, hızlı kombinasyonlarla Golovkin üzerinde zaman zaman baskı kurdu ve net vuruşlar yakaladı. Bu süre zarfında kısa bir duraklama yaşayan Golovkin’in, ofansif anlamda önceki maçları kadar aktif kalamadığını gördük. Daha çok rakibe yakın kalıp power punch ve vücuda vuruşlar arayan Golovkin raundları kaybetti. Jonathan Banks’in Golovkin’in üzerinde ofansif anlamda az da olsa negatif etkiler yarattığını söyleyebiliriz. Yedinci raunddan itibaren kendine gelen Triple G, klasik stilinde dövüşmeye başladı, direklerini aktif bir şekilde kullanarak puanları toplamayı bildi. Maçın bundan sonraki raundları ortada geçti ve büyük mücadeleye sahne oldu. Zaman zaman Golovkin, zaman zaman da Derevyanchenko kontrolü ele aldı.

12 Raund sonunda Gennady Golovkin iki hakemin 115-112 bir hakemin de 114-113 lehine puanlamasıyla 3 hakemin ortak kararıyla maçı kazandı ve dünya şampiyonluk kemerlerini yeniden beline takarak IBF ve IBO Federasyonlarının orta sikletteki dünya şampiyonu oldu. Golovkin’in bu geceki performansı Derevyanchenko gibi güçlü bir rakip karşısında gayet başarılı olsa da, olası bir üçüncü Canelo maçı için hafızalarda soru işaretleri bıraktı.

Ivan Baranchyk Bildiğiniz Gibi

Muhammed Ali Kupası yarı finalinde Josh Taylor’a puanla kaybeden Belaruslu eski dünya şampiyonu Ivan Baranchyk, Gabriel Bracero ile karşılaştı. Rakibini 4. raundda teknik nakavt ile mağlup eden Baranchyk WBA süper hafif siklet geçici kıtalararası şampiyonluk kemerini beline takarak iyi bir geri dönüş yaptı.

Ali Akhmedov 44 Saniyede

Gecenin bir diğer maçında, Kazakistan boksunun genç yeteneği Ali Akhmedov WBC süper orta siklet kıtalararası gümüş kemeri için Andrew Hernandez ile karşılaştı. Rakibini 44 saniyede nakavt eden Akhmedov 16. maçında 12. nakavtlı galibiyetini alarak çıkışını sürdürdü.