Zuffa döneminin neferleri olarak içimiz içimizi yiyordu neden Silva ve St-Pierre arasında olası bir maç neden gündeme gelmiyor diye. UFC’de o dönem St-Pierre Welterweight kemerinin sahibi olmuştu ve Anderson Silva ise middleweight’i uzunca bir süre domine etmişti. İki siklet arasındaki kilo farkı çok fazla değildi. Kan sporları mecrasında atletler seyirciye istedikleri maçları gerektiğinde kilo alıp kilo vererek hayranlara altın tepside sunabilmeliler. Fakat işin içerisinde kariyer yönetimi veya performans gibi konular karşısında tereddüt varsa o zaman işin rengi ister istemez değişiyor.

Pound-for-pound’un en iyi ismi Jon Jones’da aynı dönem Light-Heavyweight’i domine ediyordu. UFC Başkanı Dana White sadece Silva ve St-Pierre arasında değil aynı dönemi paylaşan bu üç isim arasında gerçekleşebilecek olası bir maçlar için yoğun çaba sarf ettiğini fakat başarılı olamadığını aşağıdaki beyanatı ile ifade etti.

” Anderson Silva o dönem çok ayrıcalıklı bir pozisyondaydı. Hem kilo verip GSP ile maç yapma hemde kilo alıp Jon Jones ile karşılaşma şansı vardı. Ne Silva kilo alıp Jones ile ne de GSP kilo alıp Silva ile karşılaşmak istemedi. İzleyiciye olası muhteşem maçları bu sebeblerden dolayı sunamadık. “

Dana WHITE

Branş ayırt etmeksizin etkin kariyer yönetimini düşünmeyen atlet yoktur. Mücadele Sporlarında kaybeden dövüşçü profiline sahip olma lüksünüz yoktur. Futbol’da bir dizi maçı kaybedebilirsiniz hatta o sene şampiyon olamayabilirsiniz fakat bir sonraki yıl herşeye çeki düzen verip yeni bir sayfa açıp yolunuza devam edebilirsiniz. Mücadele Sporlarında kariyerinizde yaşayacağınız ciddi bir mağlubiyet ve mağlubiyet serisi işi emekliliğe kadar götürür ki bunun sayısız örneğine hepberaber şahit olduk. Mayweather Canelo’yu genç ve en tecrübesiz zamanında karşısına alıp yendi. Manny Pacquiao’yu ve Oscar De La Hola’yıda en çaptan en düştükleri zamanlarında karşısına aldı. Böyle ince hesaplar ve doğru kariyer yönetimi olmadan ne istikrarlı bir kariyere sahip olabiliyorsunuz ne de kolay kolay efsane olabiliyorsunuz.

Şahsım adına gerçekten izlemekten oldukça keyif alabileceğim 2 farklı karşılaşma olurdu. Özellikle Silva ve GSP’yi karşı karşıya görmeyi çok isterdim. MMA’e bugün aşık olmamı sağlayan ikili oldular ve teknik kapasiteleri maksimumda olan , cephaneleri dolu olan nadir iki sporculardı. Gelecekte umarım veteran halleriyle Bellator’da ikili arasında bir maç gerçekleşirde Fedor’un arada bir ortaya çıkıp yaptığı maçlar gibi yine aynı keyifle izliyor olurum.