Gerçekleşmemiş Rüya Gibi Eşleşmeler!

657

Bu yazıda hepimizin keşkelerine tercüme olmaya çalıştım. Şu bir gerçek ki hepimizin, hatta tüm MMA camiasının içinde ukte kalan gerçekleşmesine ramak kalmış ancak gerçekleşmemiş dövüşler vardır. Eğer gerçekleşseydi eşsiz bir havai fişek gösterisi sunma ihtimali olan rüya dövüşleri sizler için bir araya getirdik. Tabi emekli olan dövüşçüleri bir tarafa koyacak olursak bu listenin içerisinde hala gerçekleşmesi muhtemel olanlar var ve umarım görme şansına sahip oluruz. Ancak bazıları ise yalnızca dost meclisinde geçen tartışmaların baş kahramanları olmaktan öteye gidemeyecek. Tıpkı çocukluğumuzda yaptığımız Bruce Lee mi döver, Jackie Chan mi tartışmalarımız gibi. Listenin en altındaki dövüş hariç, sıralama tamamıyla rastgeledir. Siz de yorumunuzu yazarak eklemek istediklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Georges St-Pierre vs Anderson Silva

Yoldan birini çevirseniz ve MMA hakkında ne biliyorsun sorusunu yöneltseniz emin olun ki Anderson Silva ve GSP isimlerini size verecektir. UFC tarihinin sikletlerindeki en büyük iki gücü bir dönem dövüşmeye çok yaklaşmışlardı. GSP (77 kg) hafif orta sikletin kralı, Anderson Silva ise (84 kg) orta sikletin kralıyken adeta karşılarında dövüşecekleri rakip kalmamıştı. İki isim de tüm sikleti kelimenin tam anlamıyla temizlemişti. Bu tip durumlarda fırsatı asla kaçırmayan ve “Superfight” sunmak adına kesenin ağzını açan Dana White, bu ikiliyi bir türlü ikna edemedi. Para da anlaştılar siklette anlaşamadılar, siklette orta noktayı “catchweigh” (80 kg) müsabakasında bulmaya yaklaştılar, tarihlerde anlaşamadılar derken bu dövüş de maalesef gerçekleşemeden dosyası kapanan bir dövüş oldu. Anderson Silva Chris Weidman’a kaybettikten sonra maalesef yaşın ve kırılan ayağının etkisiyle aurasını kaybetti ve kemer Weidman’dan Rockhold’a, ondan da sikletin veteran ve sevilen isimlerinden Michael Bisping’e geçince GSP emeklilikten dönüp orta siklet kemerine meydan okumaya karar verdi. Çoğu kişi tarafından bu durum çok büyük eleştiri topladı. Çünkü insanlar senelerce türlü türlü bahanelerle GSP vs Silva dövüşünden mahrum bırakıldı. Bu süreçte MMA otoritelerinin çoğu GSP’i Silva’dan korkmakla itham etmişti. Gelinen noktaya bakınca GSP, kendi efsanesini/mirasını korumak adına belki de en doğrusunu yaptı. Daha güçsüz bir Bisping’i yenerek orta sikletin şampiyonu oldu ve iki farklı siklette şampiyonluk yaşayan dövüşçüler arasına adını yazdırmayı da başarmış oldu.

Ronda Rousey vs Cris Cyborg

Dana White UFC’e kadınları getirdiğinde pek çok kesimin tepkisini çekmişti. Üzerinden geçen 8 seneye baktığımızda öyle bir isim vardı ki bu kişinin dövüşleri tüm erkeklerin dövüşlerinden daha çok ilgi çekmeyi başardı. Aykırı kişiliğiyle ve rakiplerine kafesi dar etmesiyle kendisine bir figür oluşturmayı başaran o isim Ronda Rousey’di. Olimpiyatlarda Judo’da madalya kazanan Ronda, rakiplerini fırlatıp kollarını kilitleyerek pes ettirmeyi kendisinin imza hareketi haline getirmişti. İşin ilginci karşısına çıkan tüm rakipleri bu durumun gerçekleşeceğini bilmesine rağmen, karşı bir strateji işletememişlerdi. Bir diğer yandan kadınlarda Cristiane Justino, bilinen adıyla Cris Cyborg, Invicta FC’de fırtınalar gibi esmekteydi. Kaslı yapısı ve Muay Thai tabanlı dövüşüyle rakiplerini nefes aldırmadan nakavt eden Cyborg ile yenilmez Ronda arasında kıyaslamalar yapılmaya başlanmıştı bile. Tüm MMA siteleri ve TV programları bu dövüşün üzerine konuşmaya başlamıştı. Dana White’da bu dövüşe yeşil ışığı yakmıştı ancak bulunduğu sikletteki kilosunu bile (66 kg) zor sağlayan Cyborg, Ronda’nın dövüştüğü (61 kg) siklete kilo kesmeyi başaramadı ve bu dövüş de söylentiden öteye gidemedi. Sonrasında zaten Holly Holm Rousey’nin yenilmezliğini elinden aldı ve bu dövüş de artık anlamını yitirmiş oldu.

Khabib Nurmagomedov vs GSP

UFC 223 halen hepimizin hafızalarında… Conor McGregor ve arkadaşlarının otobüsü basması, Tony’nin sakatlanması, Anthony Pettis’in Tony yerine kemer müsabakasında dövüşmek için çok yüksek para istemesi, Paul Felder’ın bu dövüşü kabul etmesi ancak kemer müsabakası için top 10 dövüşçüsü olması gerektiği ve en son Al Iaquinta’nın dövüşü kabul etmesi ve Khabib’le kemer müsabakasına çıkması… En çılgın UFC etkinliklerinden biri olan UFC 223 sonunda, Khabib Nurmagomedov UFC kemerinin sahibi oldu ve herkesin beklediğinin aksine Conor McGregor yerine idolü olarak tanımladığı Georges St-Pierre’e meydan okudu. GSP bilindiği üzere orta siklet kemerini Bisping’den aldı ve sonrasında sakatlanarak kemeri bırakmak durumunda kaldı. Bu süreçte UFC’i bir hayli kızdıran GSP’nin Khabib ile dövüşmek için 70 kg olan hafif siklete düşmeye olan kararlılığı bile UFC’nin, özellikle Dana White’ın ona olan kızgınlığını hafifletmeye fayda etmedi. UFC, GSP’nin istediği zaman bırakıp, istediği zaman gelip kemer müsabakasına çıkmasının mümkün olmadığını söyleyerek patronun kendisi olduğunu belirtti ve GSP vs Khabib dövüşünü bekleyenlere/isteyenlere kötü haberi verdi. Bu dövüş GSP’nin formuna bağlı olarak çok küçük ihtimal dahilinde olsa da gerçekleşmesi olağan bir dövüş olarak düşünülebilir. Bakalım önümüzdeki süreç, özellikle Tony’nin kemer yolunda aldığı darbe sonucunda bu dövüşe gebe olabilir mi? Hep beraber göreceğiz.

Conor McGregor vs Justin Gaethje

UFC 246’da McGregor, Donald Cerrone galibiyeti ile geri dönmüştü. O dövüş öncesi twitter’da sürekli atışan bir Justin Gaetjhe Conor McGregor ikilisi görmüştük. Hatta UFC 246 için Conor’ın Justin dövüşünü kabul ettiğini söylediği açıklamaları olmuştu. Justin ise, her fırsatta Conor’ın kendisinden korktuğunu ve kolay dövüşler tercih ettiğinden dem vurmaktaydı. Halen ikilinin birbirlerine karşı ithamları ve söylemleri hız kesmeden devam etmekte. UFC 249’da Ferguson’ı mağlup eden Justin, şu an için Khabib’in en büyük rakibi konumunda. UFC 249 sonrası dahi Conor twitter’dan Justin’e tehditler savurmaya devam etti. Khabib’in babasının sağlığı ve koronavirüs ile ilintili belirsiz durumu belki kemer müsabakasına çıkmak için gerçekleşmesi muhtemel bir Conor vs Justin dövüşüne tanık olmamızı sağlayabilir. Hem Conor’ın geri dönüşüne yakışan, hem de seyir zevki yüksek ve merak uyandıran bir dövüşe eminim kimse hayır demez.

Jon Jones vs Brock Lesnar

UFC tarihinin belki de en yetenekli dövüşçüsü olmasına rağmen, sansasyonel hayatıyla kariyerini gölgeleme seviyesine gelen Jon Jones, yaşadığı tüm olaylardan ders çıkarmış ve her şeyi geride bırakıp tamamen spora odaklanacağına herkesi ikna etmişti. Hamile kadına çarpıp arabayı terketme, alkollü araba kullanma, hız sınırını aşma, uyuşturucu partileri, kanında yasaklı madde tespiti gibi olaylar bu sansasyonel hayatın içerisinden kesitler içermekteydi. UFC 214’de her şeyi arkada bırakmış bir Jones görüyorduk. Gecenin ana müsabakasında en büyük rakibi Daniel Cormier ile kemer müsabakasına çıktılar. Jones rakibini 3. rauntta nakavt ettikten sonra Brock Lesnar’a ağır siklette meydan okumuş ve seyirciyi coşturarak herkesin yeniden favorisi haline gelmişti. Tabi bu durum 3 gün sürdü. Dövüş sonunda yapılan testler ortaya çıktığında Jon Jones’un kanında performans arttırıcı yasaklı madde tespit edildi ve kemer ondan alınarak DC’e tekrar iade edildi. Ağır siklete geçmeye karar veren ve ilk dövüşünü süper star Brock Lesnar ile yapacak olan Jones tüm dövüş severleri bir kere daha hayal kırıklığına uğratmayı başardı.

Fedor Emelianenko vs Randy Couture

Bir yanda UFC’nin kralı Randy Couture, diğer yanda PRIDE’ın ve çoğu otoriteye göre tüm MMA içerisinde en iyi dövüşçü olarak görülen Fedor Emelianenko. Bu ikili 2008 yılında dövüşmeye o kadar yaklaşmıştı ki, dövüş ile ilgili reklam çalışmaları, tanıtımlar günden güne hızla devam etmekteydi. İkisi de kendi sikletinde fiziksel olarak çok büyük dezavantajlı konumda olmasına rağmen organizasyonlarının şampiyonlarıydı ve çoğu insan için ilham kaynağı konumundaydılar. Ne UFC ne PRIDE, yeni ortaya çıkan bir organizasyon olan Affliction, bu ikiliyi buluşturmaya çok yaklaşmıştı ancak taraflar bir türlü anlaşamadı ve Fedor Affliction’da eski şampiyon Tim Sylvia ile karşılaşmak durumunda kalmıştı ve böylece bir dönemin en büyük dövüşüne tanıklık edememiştik. İkiliye dair bu süreçte tanıklık ettiğimiz tek şey beraber oynadıkları bir jilet reklamı olmuştu.

Fedor Emelienanko vs Brock Lesnar

Yine Fedor, yine yönetimsel sorunlar! Fedor her ne kadar tüm MMA dünyası tarafından saygı duyulan, sevilen bir isim olsa da, menajerliğini yürüten M1 Global bir o kadar sevilmeyen ve nefret edilen bir kurumdu. Çünkü Fedor’un tüm dünyaya açılıp oralarda dövüşmesine ramak kalan durumlarda yıkıcı olmayı bir şekilde başarıp sürece set koyup sona erdirdiler. 2008’de gerçekleşmeyen Randy Couture müsabakasında da ortalığı bulandıran M1, UFC ağır siklet şampiyonu Brock Lesnar vs Fedor Emelianenko dövüşü için kabul edilemez sözleşme koşulları sunarak bu dövüşün de gerçekleşmesine adeta engel oldu. Dana White’ın gerçekleşmesi için elinden gelen çabayı sonuna kadar ortaya koyduğu bu rüya dövüş de acabalara gebe bir şekilde gerçekleşmeden sona erdi. Bu dövüş gerçekleşmedi ve Fedor UFC’nin o zaman ki rakibi Strikeforce ile anlaştı. Sonrası hepinizin malumu…

Khabib Nurmagomedov vs Tony Ferguson

Khabib-Nurmagomedov-Dana-White-Tony-Ferguson-UFC-209

Dünya üzerindeki internet iletişim ağına sahip, youtube kullanabilen ve bir şekilde dövüş sporları geçmişi bulunan herhangi bir ülkeye gidip sokaktan bir vatandaş çevirsek ve dövüş sporları tarihinin en lanetli müsabakası hangisi desek şüphesiz vereceği cevap belli: Khabib Nurmagomedov vs Tony Ferguson. Bir değil, iki değil… Tam beş kere. Evet yanlış okumadınız, tam beş defa organize edilip, biletleri satılıp gerçekleşmeyen bir dövüş. Çoğu kişi koronavirüsü bu dövüşe bağlamakta. Şaka gibi ama gerçek! Koronavirüs sırf bu dövüşün gerçekleşmemesi için gizli güçler tarafından yayılmış olamaz mı? 🙂 İnanın artık insanın şüpheye düşesi geliyor. Tabi işin şakası bir yana belki de UFC hafif siklet tarihinin en başarılı, en yetenekli iki ismi tam beş kere dövüşe bir gün kala sağlamken dövüş gecesi octagona girip dövüşemediler. Gerek stilleri, gerekse kariyer anlamında bırakacakları mirasları açısından bu dövüşün kesinlikle gerçekleşmesine herkesin ihtiyacı vardı. Bir Khabib çekildi, bir Tony… En son UFC 249’a gelindiğinde ikisi de ikişer kez bu dövüşten çekilmişti. UFC 249 ise aylar öncesinden açıklanan bir etkinlikti ve bu sefer bu dövüşe Covid19 belası mani oldu. Tony Ferguson dövüşe çıkmayı kabul etse de Khabib Nurmagomedov Rusya’da kalarak dövüşe çıkmayı tabiri caizse reddetti. Çoğu otorite bu konuda Khabib’i eleştirse de, çoğu insan da ona sağlığın öneminden ötürü destek verdi. UFC 249, Khabib olmadan da olsa gerçekleşti ve Tony, Justin Gaetjhe ile karşılaştı. 5. rauntta hakemin araya girmesiyle dövüşü kaybeden Tony oldu ve bu dövüşü tarihin lanetli sayfalarına gömmüş oldu. Artık 37 yaşına merdiven dayayan Tony, geri dönüş yapabilecek mi? Khabib siklette kalacak mı? Hatta sporda kalacak mı? Bunların hepsini ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Ancak şuna şüphe yok ki UFC 249, ikisi için de en optimum zamandı. Çünkü Khabib de Tony’de kariyerinde zirve noktadaydılar. Gerçekleşmeyen önceki dört müsabakadaki kariyerleriyle, şu anı karşılaştırdığımızda bunu anlamak çok da zor olmayacaktır.