Gracie Hanedanı’nın yeni nesil temsilcilerinden Clark Gracie ile Soru & Cevap

Mücadele sporlarına gönül verip’te Gracie soyadını duymayanınız yoktur artık herhalde. Dünya’nın en hızlı büyüyen Grappling sistemi olan Brazilian Jiu-Jitsu sanatının ve UFC’nin kurucusu olan aile. Yolunuz bir şekilde MMA veya BJJ ile keşiştiyse mutlaka bu ailenin her bir bireyini ve stillerini irdeleyip , yakından takip etmişsinizdir. MMA Dünyasını sallayan Rickson , Renzo ve Royce’dan sonra BJJ ve Grappling turnuvalarında bütün Dünyanın bileğini büken Roger’ı büyük bir hayranlıkla takip ettik yıllarca. Yeni jenerasyonda MMA’de Kron , Grappling’de Clark aile geleneğini devam ettiriyor. İkiside kendi alanlarında büyük başarılara imza atıyorlar. Clark ile ailesi , okulu ve gelecek projeksiyonları üzerine FWT Ailesi olarak keyifli bir röportaj yaptık.

Fight World Turkey : Clark son zamanlarda sıkça dünyayı dolanıyorsun , seminerler veriyorsun ve San Diego’da kendi adına olan okulunda ders veriyorsun.Kariyerindeki öncelikli hedefin Jiu Jitsu Profesörlğü ve Grappling turnuvalarında mücadele etmek midir acaba ?

Clark Gracie : Şu anda temel hedefim Gracie Jiujitsu yaşam tarzına devam edip , karşıma çıkacak övgü ve meydan okumaları kabul etmektedir.

Fight World Turkey : Sana yaşı çok yakın olan kuzenin Kron yakın zamanda UFC Kafesine girdi. Diaz Kardeşler ile çalışıyor.Gelecekte benzer şekilde seni görebilecek miyiz yoksa Grappling senin için yeterince tatmin edici mi ?

Clark Gracie : Mücadelenin her türlüsü her zaman varım fakat benim favorim her zaman temel olarak Jiujitsu olmuştur.

Fight World Turkey : Çok büyük bir aileniz var ve herkes aile geleneği olan Gracie Jiu Jitsu’yu devam ettiriyor.Amcaların ve kuzenlerin Dünyanın en büyük metropollerinde yaşıyorlar.İş ve Dünyaya sanatınızı yaymak için bu kabul edilebilir.Fakat aile bağlarınızı sürdürmek için bu zor olmuyor mu ?

Clark Gracie : Gracie kanı çok kalındır.Aile bağlarımızın mesafe gibi nedenlerden zarar görmesi söz konusu değil.


Fight World Turkey : Brazilian Jiu-Jitsu günümüzde dünyada en hızlı büyüyen mücadele sporu ve bunuda gelişime açık olmasına borçlu.Her yıl bu sporla ilgilenen bireyler farklı defansif ve ofansif keşfedip cephaneyi genişletiyorlar.2018’de Flograppling No-Gi yılın en iyi Submission’ı ödülü olan Pretzel Plata senin icadın doğru tahmin ediyorsam ? Gelecekte senden yeni icatlar görebilecek miyiz?

Clark Gracie : Evet.2018 yılı sonu Dünya şampiyonluğu ile beraber benim için muhteşem bir yıldı ve Pretzoplata submission’ı onu taçlandırmıştım. Bu hareket tamamen benim buluşum ve onu ilk defa bir turnuva düzeninde kullanmıştım. Jiujitsu’yu keşfetmeye ve geliştirmeye devam edeceğim.

Fight World Turkey : IBJJF ve UAEJJF gibi büyük iki organizasyonda sayısız mücadeleye katıldın. Zannedersem geçen seneki başarın kariyerinin en büyük başarısı oldu. En sevdiğin turnuva nedir ? Turnuvalarda Gi mi No-Gi’mi daha çok hoşuna gidiyor ? Senin görüşlerin ve fikirlerin ile çok ilgiliyiz.

Clark Gracie : 2013’teki Pan American şampiyonası benim için en az 2018 kadar önemliydi. Abu Dhabi’deki turnuvalar , Metamoris , Copa Podio gibi turnuvalar çok hoşuma gitmişti.Gi veya No Gi farketmeksizin ikisini de çok seviyorum ve keyif alıyorum.

Fight World Turkey : Jiu Jitsu branşında herkes oyununu geliştirirken bir ustayı modeller ve onu idol alır. Ondan esinlenerek kendi oyununu geliştirir.Senin rol modellerin kimdi ve oyununu en çok kimlerden esinlenerek geliştirdin ?

Clark Gracie : Bir rol model seçmek bu kadar mükemmel atletin olduğu bir dünyada çok kolay değil. Ama gözümün önünde her zaman Babam Carley Gracie benim için etkili oldu.

Fight World Turkey : Bir diğer kuzenin Roger dünyadaki en büyük Jiu Jitsu turnuvalarında çok başarılı oldu. Amcaların Rickson , Renzo ve Royce MMA Dünyasını başarıları ile şekillendirdiler. Her bir Gracie kendine ciddi bir hedef edinip kariyerinin sonunda buna ulaşıyor gibi. Bu hayran olunası bir şey gerçekten. Senin bu konu hakkındaki hissiyatını merak ediyoruz ?

Clark Gracie : Bende hepsini gerçekten hayran olunası ve kendi adıma mükemmel bir idol olarak görüyorum.

Fight World Turkey : Senin Omoplata kralı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu senin en favori Submission hareketin. Buna ek olarak sevdiğin Submission’lar hangileri ?

Clark Gracie : Sana söylemektense göstermeyi tercih ederim.

Fight World Turkey : Nisan ayında Türkiye’de bugüne kadar gerçekleşmiş en büyük BJJ Kampı olan All Star BJJ Kampına eğitmen olarak katıldın. 1 Hafta boyunca Dünyanın her yerinden istekli öğrenciler ve MMA Dövüşçüleri ile çalışma şansın oldu. Kamp genel olarak sence nasıldı ? Seni bir daha görebilecek miyiz ?

Clark Gracie : Yakın dostum olan Ertan Balaban’ın daveti sayesinde bu muhteşem kampa katıldım. Benim için davet edilmek ve katılmak büyük bir onurdu ve gelecekte tekrar gelmeyi çok isterim.

Fight World Turkey : Fight World Turkey okuyucularına ve Türk Grappling hayranlarına söylemek istediğin bir şey var mı ?

Clark Gracie : Gracie Jiujitsu’ya olan bağlılığınız için sizlere teşekkür ederim. Bunu asla bırakmayın bu sadece bir spor değil aynı zamanda bir yaşam tarzıdır.

 

Röportaj : Mehmet Can Gönenç