Günümüzde UFC’deki en iyi Jiu Jitsu'ya sahip Grappling temelli Dövüşçüler

Brian Ortega

Gracie Jiu-Jitsu’yu temel silahlarından biri olarak kullanan Brian Ortega submission’lar konusunda gerçek bir uzman ve özellikle  guillotine choke’u en iyi olduğu submission. 13 yaşından itibaren Rorion Gracie ile çalışmaya başlayan Ortega şu an UFC’de en iyi Jiu Jitsu’ya sahip dövüşçülerden bir tanesi olarak gösteriliyor.

Fabrício Werdum

Eski kız arkadaşının ex sevgilisi tarafından Triangle boğuşuna maruz kaldıktan sonra Jiu-jitsu çalışmaya başlayan ve günümüzde gerek MMA gerekse Grappling turnuvalarnda sayısız şampiyonluğu ve başarıları bulunan Werdum birçok dövüşünü Submission yetenekleriyle kazandı.Strikeforce’un özel bir turnuvasında gelmiş geçmiş en iyi Ağırsiklet olan Fedor Emelianenko’da onun boğuşlarından nasibini alanlardan.Muhteşem Jiu jitsu yetenekleri sayesinde Werdum gelecekte başarılarına yenilerini ekleyecek kuşkusuz.

Ronaldo “Jacare” Souza

MMA Kariyerindeki 10 Submission zaferi ile yaşayan efsane Jacare bugün Dünya’nın en iyi ven en tehlikeli Grappler’ları arasında gösteriliyor.8 kere dünya Jiu-jitsu şampiyonu olan ki bunlara Open Weight Class’ların da dahil olduğu 2003 , 2004 ve 2005 zaferleri de dahil günümüzde Jiu Jitsu’nun kafesteki en iyi temsilcilerinden.

Demian Maia

Brazilian Jiu Jitsu’da 5 yıl gibi kısa olarak kabul edilen bir sürede Siyah kuşağını alan Demian Maia UFC’nin şimdiden Submission efsaneleri arasına girdi.Back’in ustası olarak gösterilen Maia ‘ya herhangi bir dövüşçü sırtınızı verdikten sonra çok fazla direnmek gibi bir şansı maalesef yok.Maia bugün 4. Derece siyah kuşak ve başarılarına hergün yenilerini eklemeye devam ediyor.

Luke Rockhold

Luke Rockhold’a insanlar Pop Star Demi Lovato ile ilişkisinden dolayı aşinalar fakat bizler onu ground and pound kabiliyetleri , rakiplerine verdiği acı dolu pressure’ları , güreş kontraları ve dudak uçuklatan submission’ları ile tanıyoruz.

Tony Ferguson

MMA’in en yaratıcı oyunlarına imza atabilen Tony Ferguson’a rakipleri herhangi bir plan ve strateji geliştiremiyorlar.Ferguson bu yetenekleri 10th Planet Jiu Jitsu’nun kurucusu efsane No-Gi eğitmeni Eddie Bravo’ya borçlu.UFC bugün böyle donanımlı bir dövüşçüye sahip olduğu için çok şanslı.

 

Charles Oliveira

Charles Oliveira UFC’de 11 Submission’ı ile Royce Gracie’i geçerek tarihe geçti.Oliveira sadece bugünün değil UFC tarihinin en iyi Submission ustalarından biri olarak adını altın harflerle camia’ya yazdırdı.

Joe Lauzon

Human Bonus Machine lakaplı Joe Lauzon UFC’de üst seviyedeki Jiu jitsu’su ile sayısız maç kazandı ve şimdiden UFC Grappling’i takip edilmeye değer en üst düzeydeki isimler arasında görülüyor.

Jussier Formiga

Tüysiklet’in en tehlikeli ve rakiplerinin korktuğu isim olan Formiga’nın UFC kariyerinde tam 10 tane Submission’ı var. Gözünü kemere dikmiş olan Formiga ‘da UFC’nin kaliteli siyah kemerleri arasında.

Nate Diaz

Jiu Jitsu temelli UFC dövüşçülerinin arasında en popüler isim olan Nate Diaz 10 maçını submission ile kazanması ile bugün UFC’nin en iyi Grappler’ları arasında görülüyor.Cesar Gracie’nin öğrencisi olan Nate bugün 2. Derece siyah kuşak. UFC’de 10 kere gecenin en iyi Submission’ı ödülü ile kariyerini devam ettiriyor.