IBF ve WBC Şampiyonu Çeçen Canavarı Artur Beterbiev ve Adam Denies ile Rusya’da karşılaşıcak

Hafif Ağırsiklet’te  IBF ve WBC hafif ağır sıklet dünya şampiyonu Çeçen Boksör Artur Beterbiev Çinli rakibi Meng Fenlong ile Çin’de yapacağı unvan koruma maçına Doğu Türkistan’da Çin zulmüne maruz kalan Müslüman Uygur Türkleri için çıkmama kararı alıp Çin’in reklamını yapmayarak milyonların gönüllerini fethetmişti. Eğer Çeçen Boksörü hala tanımıyorsanız sizlere hayatını kısa bir özet geçeyim istedim.

21 Ocak 1985’te Rusya’nın Dağıstan Cumhuriyeti Khasavyurt şehrinde doğan Beterbiev Güreşçileriyle ünlü olan ülkede hemcinsleri gibi spor hayatına güreşle başladı. Daha sonra öncelikle sokakların sağlayabileceği tehlikelerden uzak durmak için kardeşleriyle birlikte boksa yöneldi. Asıl tutkusunu bulmuştu.

Artur, çocukluğunda Muhammed Ali ve Mike Tyson hayranıydı. Çeçen boksör, agresif tarzı, yıkıcı sert yumruk darbeleri rakiplerini yerle bir etmesiyle Tyson lakabıyla anılmaya başlandı. Beterbiev, 20 yaşında büyük bir şampiyonluk kazanmasıyla başlayan galibiyet grafiği hiç düşmedi. 15 - 0 lık galibiyet serisinin tamamını knock-out ile kazandı.

Dünyaca ünlü Boks Promosyon şirketi Top Rank Artur’un sonraki rakibinin Alman Boksör Adam Denies ( 19-1-1, 10 KO )olduğunu açıkladı.Denies kariyerinde sadece hakem kararı ile 12 roundluk bir maç sonucu Macau’da Fenlong’a kaybetti. Açık sözlü olmam gerekirse
Beterbiev’in klasmanında bir rakip değil fakat bu siklette seçenekler bugün malesef oldukça sınırlı. Maçın tahmini tarihi 9 Ekim’de Moskova olacağı yönünde şimdilik.Beterbiev son maçında sikletin en dişli rakiplerinden Oleksandr Gvozdyk ile karşı karşıya gelmiş ve rakibini paramparça etmişti.

Artur Beterbiev ” The Chechen Beast ” Highlights