Jon Jones Onu Hile Yapmakla Suçlayanlara Sert Bir Yanıt Verdi!

592

Jon Jones geçmişte verdiği röportajlarda her zaman kariyerini tüm zamanların en büyük karma dövüş sanatçısı olarak tamamlamak istediğini belirtmişti.

Aslında Jones bu hedefine çok yaklaşmıştı. Çoğu eski şampiyonlardan oluşan uzunca bir galibiyet serisine ulaşmış, UFC tarihinde hafif ağır sıklet kemerini en çok koruyan dövüşçü ünvanını almış ve UFC tarihindeki en genç UFC şampiyonu olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştı.

Kariyeri boyunca -gerçek anlamda- yenilgi yüzü görmemiş ve en zorlu mücadelelerden bile galip ayrılmayı bilmiş bir dövüşçü olan Jones, her şeye rağmen USADA tarafından uygulanan yasaklı madde testi başarısız olduktan sonra doping kullanımı ihlaliyle birlikte dövüşçülerden ve dövüş severlerden pek çok eleştiri almıştı. Bu eleştiriler tıpkı Lance Armstrong’da olduğu gibi tüm başarılarının geçersiz sayılması gerektiğine kadar varıyordu.

Bugüne kadar iki kere bu testlerden başarısız olan Jones her iki durumda da uzun bir süre dövüşlerden uzak kalmasına rağmen sürecin sonunda USADA tarafından yasaklı maddeleri bilinçli olarak almadığı açıklanarak durumdan muaf tutulmuştur. Fakat bu durum pek çok kişiyi ikna etmekten uzak olmasıyla birlikte, USADA’ya olan bakış açısını da negatif yönde etkilemişti.

Eski şampiyonun artık hangi başarıya ulaşırsa ulaşsın bu eleştirileri almaktan kaçınamayacağı herkesin malumu. Ancak tüm kritiklere rağmen Jones kendisinin temiz olduğundan emin olarak Jackson-Wink podcastinde eleştirilere genel bir yanıt verdi.

“Bana kalırsa beni eleştirenler, bana hakettiğim krediyi vermemek için yaşanan olaylara sığınıyorlar. Her iki durumda da bilimsel olarak kanıtlanmış olan şey şu ki, kimyasal olarak bendeki her neyse, miktar olarak o kadar azdı ki hiçbir şekilde performansımı etkilemesi mümkün değildir.”

“Performans artırıcı madde testinde başarısız olduğum iki zamanda da kandaki madde miktarı performansı etkilemeyecek kadar azdı.”

Ayrıca 2016 yılındaki ilk ihlalinden bahseden Jones, “Cialis hapı (viagra muadili) durumunda ise ortada bir hata olduğu ortaya çıkmıştı. Kim daha iyi dövüşmek için cinsel performans arttırıcı hap kullanır Allah aşkına! Hiç kimse! Olay şu ki sipariş verdiğimiz şirket, içerisinde başka haplar olması gereken hap kutuları yollamıştı. Çok küçük bir miktar kesinlikle kimseyi daha güçlü veya iyi bir dövüşçü yapmaz.”

“İkinci durumda ise USADA bana ‘Jon, vücudunda bulduğumuz steroid miktarı, tıpkı bir tutam tuzu alıp olimpik bir havuza atmaya eş değer’ dedi. Bu durumda ortada kesin bir kaza olduğu açık değil midir? Dövüşten iki hafta önce vücuduna bir şey giriyor ve bu giren şey olimpik bir havuzdaki tuz tanesi kadar. Açıkçası bunun Daniel Cormier’i nakavt etmeme hiçbir yardımı olmamıştır.”

Eski şampiyon kendisini eleştirenlere “Bana kesinlikle Jones hile yapıyor diyen kim varsa: bu açıklamalarımdan sonra halen aynı fikre sahipse yalnızca benim ne kadar iyi olduğumu kabullenmek istemiyordur.” diye seslendi

Jones UFC 232’de Alexander Gustaffson ile rövanş maçına çıkarak Octagon’a dönmüş olacak. Bakalım Jones işleri bu sefer berbat edecek mi?