Jon Jones Yeniden Şampiyon!

UFC 232 ana maçında hafif ağır sıklette Jon Jones ve Alexander Gustafsson kemer için karşı karşıya geldi. Bu iki ismin karşılaşması öncesi yaşanan süreç oldukça çalkantılı geçti. Maçtan bir hafta önce, Jon Jones’un testlerinde yasaklı maddeye rastlanıldı, fakat anti doping kuruluşu Usada testlerde bulunan değerin çok küçük bir miktar olduğundan dolayı, Jon Jones’un doping yapmadığına, testlerde çıkan değerin eskiden kullanıldığı maddeden kaldığına ikna oldu ve maça onayı verdi. Ancak Nevada Atletik Komisyonu, Jon Jones bu konuda daha önceden sabıkalı olduğu için 1 hafta gibi bir kısa sürede bu konuya karar veremeyeceklerini açıklayınca maç Las Vegas’dan Los Angeles’a taşındı. Neyse ki yaşanan tüm bu sürece rağmen maç iptal olmadı iki dövüşçü de maç günü hazır bir şekilde kafeste yerini aldı.

Bilindiği üzere Jon Jones, UFC 165’de Alexander Gustafsson ile karşılaşmıştı. Jones o maçı hakem kararı ile kazanmış olsa bile kariyerinin en zorlu maçlarından birini çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu maçta ise Jon Jones daha temkinli başladı. Gustafsson’un içeri girmesine izin vermeyerek tekme mesafesinde dövüşmeye çalıştı. Jon Jones, sürekli Gustafsson’un gövdesine ve bacaklarına attığı tekmelerle rakibini yavaşlattı ve oyun planını uygulamasına engel oldu. Jones, Gustafsson baskıyı arttırmaya çalıştığında bile mesafeyi korumayı başardı. İlk 2 raund’u puanla alan Jones, 3. raund’a kendine güveni iyice artmış bir şekilde çıktı. 3. raundda başarılı bir takedown denemesiyle rakibini yere almayı başardı ve güreşteki üstünlüğünü çok iyi kullandı. Yere aldığı andan itibaren Jon Jones’un o pozisyonda maçı bitirmek istediği belliydi. Jones, Gustafsson’un arkasına geçtiğinde bu pozisyonu çok iyi değerlendirdi, sırtı dönük rakibine attığı sert yumruklara Gustafsson yanıtsız kalınca hakem araya girdi ve Jon Jones maçı teknik nakavt ile kazanıp bir buçuk senelik bir aranın ardından hafif ağır sıklet kemerini tekrardan almış oldu.

Maçtan sonra yaptığı röportajda Jones: “İlk maç boks mesafesinde dövüşmüştüm, bu maç bundan kaçındım ve Alexander istediği isabetleri bulamadı. Bizim ekibimizin özelliklede rövanş maçlarında en tehlikeli ekip olduğunu düşünüyorum.” dedi. Joe Rogan, bir sonraki adımın ne olacak diye sorunca da Jones: “Kendine çifte şampiyon diyen biri var, hangi tür bir adam sırf biri evine döndü diye kemerini bırakır ki? Ben geldim Daniel, burdayım. Hadi gel de kemerini geri al!” Diyerek ezeli rakibi, Ufc ağır sıklet şampiyonu Daniel Cormier’e meydan okudu. Mma tarihindeki en büyük rekabetlerden birine sahip olan bu ikilinin üçüncü bir defa karşılaşma ihtimali oldukça yüksek diyebiliriz.