Jose Aldo'nun Emeklilik Planı!

927

Tüy sikletin efsanesi eski World Extreme Cagefighting (WEC) ve UFC şampiyonu Jose Aldo 2019’da 15 yıllık dövüş kariyerini sona erdireceğini açıkladı.

Her ne kadar Conor McGregor yenilgisi sonrası geçen süreçte imajı ağır darbe alsa da halen pek çok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi tüy siklet dövüşçüsü olarak gösterilen Jose Aldo 2019 yılında ülkesi Brezilya’da 3 dövüşe çıkıp emekliye ayrılmak istediğini açıkladı. Conor yenilgisinden sonra bir diğer efsane Frankie’yi mağlup ederek hafif siklete geçen Conor’ın bıraktığı kemeri yeniden kazanan Aldo, üst üste 2 kere sikletin şu anki kralı Holloway’e kaybederek hem kemeri kaybetmiş hem de bir daha kemer kazanma şansını da yitirmişti. 2018 ortasında Jeremy Stephens’ı nakavt ederek ben hala varım mesajı veren Jose Aldo 2019 Şubat’ta tüy sikletin yükselen ismi Renato Carneiro ile karşılaşacak.

Kariyerimi burada, ülkemde sona erdirmek istiyorum. 3 dövüş daha… İstediğim yalnızca bu… Zaten Şubat’taki dövüşüm belli. Daha şimdiden Mayıs’ta diğer dövüşeceğim kişi için görüşmelerim sürmekte. Son olarak da yılın ikinci yarısında noktayı koymak istiyorum…

Ayrıca Aldo’nun hocası ve menajeri Andre Pederneiras nam-ı diğer ‘Dede’ de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Onlara Aldo’nun kontratını Brezilya’da tamamlamasını ve son üç dövüşünün tamamını Brezilya’daki hayranlarına karşı yapmak istediğini belirttik. Dana’ya da durumu aynı şekilde açıkladık…Bu Aldo’nun isteği ve sanırım öyle de olacak.

Aldo’ya yeni bir kemer müsabakasına çıkabilir mi ve neden erken emeklilik düşündüğü soruları sorulduğunda Aldo şu şekilde yanıtladı:

Oraya çıkıp kemer dövüşünü hedeflemek için bir nedenim yok. Ancak şundan emin olabilirsiniz ki bu son 3 dövüşümde karşımda kim olursa olsun büyük bir problem yaratacağım ve dövüşleri kazanacağım. Bundan emin olun. Emeklilik ile ilgili de şunu diyebilirim ki kariyerimi sağlıklı ve iyi halde bitirmek istiyorum. Son dövüşümde şöyle demiştim, yarın emekli olup paramı sağlığımı geri kazanmak için kullanmak istemiyorum. Bugün sağlığımdam ödün veriyorum sırf para kazanmak için. Yarın tam tersini istemiyorum. Kızımla, karımla eğlenmek ve gezmek istiyorum. 40 yaşıma kadar tüm bunları gerçekleştirmeliyim. Efsane idollerimizin 40’ına kadar dövüşüp çok kötü performanslar sergilediğini görüyoruz… Her zaman ‘Dede’ ye söylerim, eğer bir gün performans ritmimi kaybedersem beni çek çıkar kafesten. Artık içimdeki tutku gitmiş demektir. Para için dövüşmek istemiyorum. Tüm hayatımı planladım ve bu planları bozacak bir sağlık problemiyle karşılaşmak istediğim en son şey.