Katılımcılar için Dünya'nın en prestijli Jiu-Jitsu Turnuvaları

Günümüzde Dünyada bir çok Brazilian Jiu Jitsu Federasyonu ve turnuvası bulunmaktadır. Gi müsabakalarında IBJFF ve UAEJJF  organizasyonlarının düzenlediği turnuvalar diğer organizasyon ve turnuvaların açık ara önündedir.Günümüzdeki birçok Jiu Jitsu organizasyonu para ödüllüdür.IBJJF’de bu sene aldığı karar ile önümüzdeki turnuvalarında para ödülü vereceği bilgisini verdi.

Aşağıda sizler için sporcu olarak katılıp mücadele edebileceğiniz Dünya’nın en prestijli Jiu Jitsu turnuvalarını listeledik.

10. SJJIF Worlds (JJJIF)

Haziran 2011’de kurulan Sport Jiu-Jitsu International Federation ( SJJIF) Joao Silva, Patricia Silva, Samuel Aschidamini, Cleiber Maia, Edison Kagohara, ve Marcello Rosa tarafından kuruldu.İlk etkinlikleri Long Beach , California’da meydana geldi.Spora farklı bir vizyon katıp kuralları daha ılımlı hale getirdiler.2015’teki turnuvalarına tam 2,500 kişi katıldı.Mücadele eden Siyah kuşaklar arasında Keenan Cornelius , Gabriel Arges ve Carlos Farias vardı.

9. Jiu-Jitsu World League (JJWL)

Jiu Jitsu World League duayen isim Rigan Machato tarafından kuruldu. Jiu Jitsu’yu daha profesyonel hale getirip kesenin ağzını açan Machato , turnuvaları özellikle Gi olarak organize etti.250,000 $ para ödüllü turnuva tam 12 şehirde sirayet etti geçmişte.

8. Five Gi and No Gi Grappling (FIVE)

Hızlı büyüyen Five Gi and No Gi Grappling (FIVE) en vizyonlu organizasyonlardan bir tanesi.Kuzey Amerika boyunca 10 tane turnuvaları var ve sadece davet usülü turnuva katılımı ile hareket ediyorlar.Dedikodular Clark Gracie, Mackenzie Dern, Keenan Cornelius gibi büyük isimlerin de ilerleyen zamanlarda bu turnuvalarda yer alacağı söylentileri arasında.

7. UAEJJF Grand Slams (UAEJJF)

UAEJJF Birleşik Arap Emirlikleri dışında 4 büyük turnuva düzenliyor ve her kategori ve sınıf için ciddi para ödülleri veriyor.Tokyo , Los Angeles , Rio de Janeiro ve Londra’da meydana geliyor turnuvalar.Bu büyük turnuvaların gerçekleşmesi için ciddi bir emek sarfiyatı oluyor.Tokyo ve Los Angeles’ta olan turnuvalar canlı yayınlanıyor ve prestijli yerlerde gerçekleşiyor.Büyük turnuvalar dışında 15 ve 20’ye yakın yerel profesyonel turnuvalar meydana geliyor.

6. Asian Open Championship (IBJJF)

Uluslarası Brazilian Jiu Jitsu Federasyonunun düzenlediği Asya Açık Turnuvası bugün Asya’nın en prestijli turnuvası. 2006’dan beri sirayet ediyor ve ilk turnuvası Tokyo’da meydana gelen turnuvanın üçüncüsü 2010’da Ürdün’de meydana geldi.Şimdilerde düzenli olarak Tokyo’da meydana geliyor.

5. European Open Championship (IBJJF)

Açık ara Avrupa’nın en iyi turnuvası.

3,400 katılımcı ile dünyanın en fazla katılımının yaşandığı turnuva olan European her sene Portekiz’in Lizbon kentinde meydana geliyor.Lizbon’un en büyük salonu olan Gymnasium Pavilhão Multiusos de Odivelas’da meydana geliyor.

4. Brazilian nationals (IBJJF)

Brazilian Jiu Jitsu’nun ana vatanı Brezilya’da meydana gelen Brazilian Nationals dünyanın en zor turnuvalarından biri olarak görünüyor.Brezilya’da yaşayan birçok siyah kuşak parasızlıktan ve vize problemlerinden yurtdışındaki turnuvalara katılamıyor.Dünya’nın en iyilerinin yetiştiği ülke olduğu göz önünde bulundurulursa en iyi mücadeleninde orda sirayet ettiğini söyleyebiliriz.

3. Pan American (IBJJF)

IBJJF’in Brazilian Nationals’la beraber düzenlediği en iyi turnuvalardan biri bu.1995’ten beri organize edilen turnuvaya yılda ortalama 3000’e yakın katılım oluyor.California’da başlayan turnuva ABD’nin diğer eyaletlerindede sporu yaymak için yapılmaya başlandı.

2.Abu Dhabi World Pro (UAEJJF)

Siyah kemer Jiu Jitsu’cu Emir H. H. Sheik Mohamed Bin Zayed Al Nahyan’in düzenlediği turnuva ortalama 650.000 $ para ödüllü. Turnuva’nın maliyeti 5 milyon dolar civarında seyrediyor.Turnuvalar Tokyo , Los Angeles , Rio ve Londra’da yapılıyor.

1.World Championship (IBJJF)

Her yıl Long Beach California’a meydana gelen IBJJF Worlds Dünyanın açık ara en iyi BJJ turnuvası.2007’den beri Brezilya dışında , California’da yapılıyor.Kadın ve Erkeklerde birinciye 10.000$ para ödülü veriliyor.