Kevin Lee Hafif Orta Siklet'te Kayıp!

UFC Fight Night 152 dövüş gecesinde eski hafif siklet şampiyonu Rafael Dos Anjos, hafif siklette istediği başarıya bir türlü ulaşamayan Kevin Lee'yi hafif orta siklete hoşgeldin maçında karşıladı. 

Hafif siklette kilo kesme işleminin kendisini adeta öldürdüğünü belirten Kevin Lee, 165 lbs sikletinin açılması için uzun süre bekledi. Ancak Dana White, bu sikletin kesinlikle önümüzdeki 5 sene için düşünülmediğini belirtince Kevin Lee 170 lbs, yani hafif orta siklete çıkmaya karar verdi. Çok fazla kilo kesmenin dövüş içerisinde erken yorulma, darbelere dayanıklılığın azalması gibi yan etkileri olduğu bilinmekte. Kevin Lee 155 lbs için oldukça iri bir dövüşçü ve kaslı vücut yapısından ötürü kilo kesmek adeta onun için kabus. Tüm bunların neticesinde Lee 170'e çıkarak yeni bir kemer yolu macerası için ilk dövüşünde veteran ve güçlü bir isimle karşılaşmayı kabul etti. 

Dövüşe hızlı başlayan Lee, RDA'yi sağlam bir sağ kroşe ile düşürse de RDA'e hemen kalkmayı başardı. Yere yatırma için RDA'yi kafesin demirlerine yaslayıp "clinch" pozisyonunda çok fazla direten Lee'nin yorulduğu gözle görülmeye başlamıştı.

2. raunt itibariyle üstünlüğü ele geçiren RDA, 4. rauntta artık çok yorulmuş olan Kevin Lee'yi rahatça yere alıp "arm triangle choke" ile pes ettirdi ve dövüşün galibi oldu. Kevin Lee vücut kütlesine daha da fazla kas ekleyerek belki de bu yorgunluğun nedenini oluşturdu ancak üst üste ikinci mağlubiyetini alan ve kemer için uzun zamandır bastıran genç Lee için psikolojik olarak işler hiç iyi gitmiyor. 

Gecenin diğer maçlarından sonuçlar şu şekilde:

Ian Heinisch hakemlerin ortak kararıyla Antonio Carlos Jr.'ı mağlup etti.

Felicia Spencer 1. rauntta Megan Anderson'u pes ettirerek kazandı.

Vicente Luque 1. rauntta Derrick Krant'ı nakavt ederek kazandı.

Charles Oliveira 2. rauntta Nick Lentz'i nakavt ederek kazandı.

Davi Ramos hakemlerin ortak kararıyla Austin Hubbard'ı mağlup etti.

Aspen Ladd hakemlerin ortak kararıyla Sijara Eubanks'i mağlup etti.

Desmond Green hakemlerin ortka kararıyla Charles Jourdain'i mağlup etti.

Michel Pereira 1. rauntta uçarak diz darbesi ile Danny Roberts'i nakavt etti.

Grant Dawson 2. rauntta Michael Trizano'u pes ettirerek kazandı.

Ed Herman 1. rauntta diz ve yumruk darbeleriyle Patrick Cummin'i nakavt etti.

Zak Cummings 2. rauntta Trevin Giles'i pes ettirerek kazandı.

Julio Arce 3. rauntta Julian Erosa'ı nakavt ederek kazandı.