Khabib Nurmagomedov, BBC yılın dünya spor yıldızı ödülünün 2020 yılı için kazananı oldu. Peki, Khabib bu ödülü kazanırken hangi büyük isimleri geride bıraktı ve 2020 yılı onun için nasıl geçti ?

2020 Yılı Khabib Nurmagomedov İçin Nasıl Geçti ?

Khabib, için 2020 çok zor bir yıldı. Herkes yılın başında uzun zamandır heyecanla beklenen ve daha önce 4 kez çeşitli nedenlerle iptal edilen Tony Ferguson maçının gerçekleşmesini beklerken covid-19 pandemisi patlak verdi.

Rusya, pandemiden dolayı ülkeye giriş çıkışları kapattığı için Khabib, Ferguson maçı için ülkesini terkedemiyordu. Daha sonra özel izinle çıkabileceği konuşulmaya başlayınca yaptığı açıklamada kendisine ayrıcalık tanınmasını istemediğini belirtmişti. Ve böylece 18 Nisan 2020 tarihinde UFC 249 için planlanan Tony Ferguson vs Khabib Nurmagomedov maçı 5. kez iptal edilmiş oldu.

Khabib ‘in yerine geçici kemer maçı için Justin Geatje ‘nin maça çıkması kararlaştırıldı ve UFC 249, 9 Mayıs tarihine ertelendi. Ferguson ile Geatje ‘nin karşılaştığı maçta Geatje rakibini üstün bir performanla 5.rauntta nakavt ederek 12 maçlık galibiyet serisine son verdi ve geçici kemerin yeni sahibi oldu. Bu galibiyet ile Geatje şampiyonluk maçı için Khabib ile maç yapmaya hak kazandı.

Maç ilk önce 17 eylül için planlanıyordu ancak daha sonra 3 Temmuz tarihinde Khabib’in babası ve antrenörü olan Abdulmanap Nurmagomedov, koronavirüs nedeni ile hayatını kaybetti. Bu kayıp Khabib için çok ağır oldu çünkü her fırsatta kendisi için babasının kendisi için ne kadar önemli bir figür olduğu pek çok kişi tarafından biliniyordu. Bu kayıp ile birlikte maçın iptal edilmesi konuşuldu ancak daha sonra Dana White maçın 24 Ekim 2020 tarihine ertelendiğini açıkladı.

Maç günü geldiğinde Khabib Geatje’yi ikinci rauntta pes ettirerek kemerini 3.kez korumuş oldu. Ancak maçtan sonra herkesi şok eden bir kararla annesinin isteği üzerine emekli olduğunu açıkladı. Ve duygusal anlar yaşanılan günde eldivenlerini kafesin ortasına bıraktı ve UFC kariyerini noktaladı. 29 maçlık kariyerinde sadece bir raunt kaybeden Khabib, (29-0)’lık kusursuz karnesi ile UFC tarihinin en dominant ve en iyi dövüşçüsü olarak anılıyor.

Kimleri Geride Bıraktı?

Bu ödülü kazanırken, LA Lakers’ a Kobe Bryant’ı kaybettiğimiz sene şampiyonluğu kazandıran LeBron James, geçirdiği ağır depresyonun ardından Deontay Wilder ile gerçekleşen rövanş maçında ağırsıklet kemer maçını kazanıp dünya şampiyonu olan Tyson Fury gibi önemli isimleri geride bıraktı.

Khabib Nurmagomedov, kariyeri boyunca sportmenliği ve çalışma azmi ile pek çok kişinin saygısını kazanıp takdirini topladı.