Khabib Nurmagomedov Rusya’da Basına Konuştu!

UFC hafif siklet şampiyonu Khabib Nurmagomedov St. Petersburg’da gerçekleşen Sinerji Küresel Forumu’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Conor McGregor’dan, bir sonraki müsabakasına pek çok merak edilen konuyu yanıtlayan Khabib’in etkinlikteki söylemlerinden bazı satır başlarını sizler için derledik.

Geldiği noktadaki popülerliği ile ilgili sorulan bir soruya “Birisi popüler olduğunda hem sevenleri hem de nefret edenleri ortaya çıkıyor. Vegas’ta kalabalığın yaklaşık %5 lik bir kısmı benim sevenlerimi oluştururken Abu Dhabi’de ise çoğunluk beni destekliyordu. Ancak işler bir anda değişebiliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse destek almadığım zaman daha rahattım. İnsanların çoğu benim kaybettiğimi görmek istediğinde onları yanlış çıkarmayı istiyorum ve bu düşünceyle daha rahat çıkıyorum. Poirier ile dövüştüğüm zaman insanlarının çoğu benim tarafımdaydı ve bu gerçekten bende büyük bir baskı oluşturdu. Hatta hayatımda hiç hissetmediğim türden bir baskıydı. Akrabalardan dostlara o kadar çok kişi gelmişti ki, onları etkilemem gerektiğini, yüzlerini düşürmemem gerektiğini düşünmüştüm. McGregor dövüşünde ise herkesin beni yuhalayacağını biliyordum ve buna hazırlııklıydım” diyerek yanıt verdi.

Artık çok parası olan Khabib’in bu parayla ne yapmak istediğini, iş hayatında planladığı bir nokta olup olmadığı sorusuna ise “İş dünyasından pek çok bilge insan bana paramı farklı alanlara yatırım yaparak kullanmam gerektiğini tavsiye etti. Spor açısından bakınca sağlam antreman her zaman karşılığını veriyor, fakat iş dünyasında durum biraz daha farklı. Sana bağlı olmayan pek çok etmen büyük etkilere sebep olup senin başarısız olmana neden olabilir. Şu an farklı branşlara yoğunlaşmaya çalışıyorum. Bir tanesi tarım üzerine. Doğup büyüdüğüm yerde tarım geçim kaynaklarımızdan biri ve benim de her zaman çalıştığım ve bilgi sahibi olduğum bir kısım. Şu an seracılık üzerine çalışmalar yapmaktayım, domates ve biberlerin yetiştiği alanlar var” cevabını verdi.

Conor McGregor’ın rövanş için Moskova önerisi hakkındaki düşünceleri sorulduğunda “Bence UFC’nin etkinlik katılım rekorunu St.Petersburg’da bulunan ve Zenit futbol takımının da stadı olan Gazprom Arena’yı doldurarak geçebilirim. Bu stadın kapasitasi 80 bin kişi. Hava koşullarına göre kapanabilen bir çatısı var. Yani hava koşulları bir problem olmaz. Şu an 2020 Mart-Nisan için düşündüğümüz yeni müsabakamın görüşmeleri sürüyor. Geçen hafta bu dövüşü Rusya’da nerede yapabiliriz onu tartıştık. Gazprom Arena bunun için gayet uygun. Hatta Conor’ı da getirmeliyiz bence biraz daha çok bilet satabiliriz böylece. Tabi işin şakası bir yana Tony Ferguson şu an kemer müsabakasını hakeden isim. Conor önce yaşlıları dövmeyi bırakmalı. Tekrardan dönüş yapsın ve benle dövüşebilecek seviyeye gelmesi için gerekli müsabakaları kazansın önce bir. Ben Mart-Nisan 2020 gibi dövüşmek istiyorum. Sonrasında Ramazan var ve biraz dinlenip Ekim-Kasım gibi dövüşmek istiyorum. Yani gelecek sene 2 dövüş” diyerek sözlerine devam etti.

“Tony bence en iyi dövüşçülerden biri. Baktığımızda 12 dövüşlük bir galibiyet serisi var. Bu dövüş için çok iyi çalışmam gerekiyor. Bu dövüşe en zorlu müsabakam olduğunu göz önüne alarak hazırlanıyorum. Rakip çok ciddi olduğu için büyük bir hazırlık içerisine girmem gerekiyor. Antremanda bir şeyi önceden 3 set yapıyorsam şimdi 4 veya 5 sete çıkarmak zorundayım. Umuyorum ki tüm bu olanlardan sonra bu dövüş artık gerçekleşir. Biliyorsunuz öncesinde 4 kere iptal oldu. O yüzden bu dövüşe dair beklentiler çok büyük. Benim için değil yalnızca, dövüş severler, MMA otoriteleri, Tony. Herkes için”

Tony’nin avantajlı olduğu bir yer var mı şeklinde bir soru gelince Khabib “Yerde bana karşı bir avantajı olduğunu düşünmüyorum, ayakta da bence Poirier’den daha kolay bir rakip olacak. Yerdeki durum için bu yalnızca benim fikrim, belki çoğu insan katılmayabilir, ancak ben ömrüm boyunca güreştim. Onun gibi sıska ve ince bilekli kişileri kavradığımda benden kurtulmaları çok zor” diyerek yanıt verdi.

“Conor’a tekrar gelecek olursak ben hayatımın bu aşamasını geride bıraktım. Ispatlamam gereken hiç bir şey kalmadı. Pek çok iş adamı Conor ile dövüşmemi söylüyor. Çünkü çok para kazanabileceğimden bahsediyorlar ve böylece tarım işlerimi genişletebilirim. Dediğim gibi tekrar dönüş yapıp dövüş kazanmalı ve benle dövüşmeye hak kazanmalı, sonra düşünürüz.”

Eğer rövanş olursa el sıkışma ve işleri yumuşatma durumunun mevcudiyeti hakkında gelen soruya “Onun elini sıkacak mıyım? Şu an buna hazır değilim. İleride onun davranışları düzelecek mi? Özür dileyecek mi? Bu soruların cevabına göre bakacağız tekrardan. 70 yaşındaki adama vurduğunu gördüm. Bu büyük bir karaktersizlik. Bir şeylerin farkına varmadığı sürece el sıkışma olmayacak. Ama farkına varırsa ve işleri yoluna koyarsa düşünüyorum ki bir adam yürekten özür dilerse bence affedilmelidir” diyerek Conor’ın davranışlarına göre barış olabileceğinin sinyallerini verdi.