Khabib Nurmagomedov’un Rus Televizyonuna Verdiği Röportaj Türkçe Olarak Yalnızca FightWorldTurkey’de!

Khabib Rusya’nın TRT’si olan TV-Channel 1’e Conor McGregor maçı sonrasında çok büyük bir röportaj verdi. Khabib Nurmagomedov bu canlı yayında çok önemli konulara değindi. Dağıstanlı dövüşçü vermiş olduğu röportajda dövüşü, UFC’e verdiği ültimatomu, Putin ile olan buluşmasını, dövüş öncesi yaşadığı anksiyeteyi, şampiyon olmanın nelere mal olduğunu, dövüş öncesi yaşanan trash talk furyasını, Conor’ın dövüş öncesi yüz ifadesinin ona hissettirdiklerini, çocukken ayılarla güreşmesini ve diğer merak edilen pek çok konuyu değerlendirdi. Röportaj tamamen Rusça olduğu için çoğu yurt dışı kaynaklı sitede dahi kendine yer bulamadı. Ancak FightWorldTurkey ailesi olarak sizler için Türkçe’ye çevirdik! Hepinize keyifli okumalar diliyorum!

S = Soru

C= Cevap

(x:xx) = videodaki zaman

S: EVET KHABİB, NASIL HİSSEDİYORSUN?

C (2:03): BİRAZ HEYECANLIYIM AÇIKÇASI. HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

S: HEYECANLI OLDUĞUNA İNANMAM KHABİB, ŞU ATMOSFERE BAK NE KADAR DA DOST CANLISI! HELE Kİ CONOR’LA OLAN BULUŞMALARINLA KIYASLAYINCA.

C: HİÇ SANMIYORUM ÇÜNKÜ, KAFESTE OLAN ŞEY BENİM ANTREMANLARDA HER GÜN TECRÜBE ETTİĞİM BİR DURUM, FAKAT ŞU AN Kİ DURUM BENİM İÇİN VAR OLANIN DIŞINDA BİRAZ, AMA YAVAŞ YAVAŞ BU DURUMA ALIŞMAYA BAŞLADIM.

S: DÖVÜŞTEN SONRA HER ŞEYİ BİR KENARA BIRAKIP BİRAZ DA OLSA DİNLENME FIRSATIN OLDU MU?

C (2:39): AÇIKÇASI BİRAZ UYUMAYI ÇOK İSTERİM, EN AZINDAN ŞÖYLE BİR 5 SAAT FİLAN, AMA UÇUP DURUYORUM VE BİRAZCIK JET LAG DURUMDAYIM. AMA SORUN DEĞİL, AMERİKA’DAKİ KOÇUM JAVİER MENDEZ BANA BİR KERESİNDE ŞÖYLE DEMİŞTİ. ONA ETRAFTA OLAN KAMERALARDAN BİR ÇOK REKLAM MARKALARININ GÖRÜŞMELERE GELMESİNDEN TANITIMLARDAN YORULDUĞUMU, BUNALDIĞIMI SÖYLEMİŞTİM. ARTIK BİRAZ ANTREMAN YAPMAK İSTİYORUM KAMERALAR OLMADAN KİMSE OLMADAN ETRAFIMDA. O DA BANA ‘EVLAT, EĞER BU KAMERALARI ETRAFINDA İSTEMİYORSAN YAPMAN GEREKEN TEK ŞEY KAYBETMEK. EĞER KAZANMAYA DEVAM ETMEYİ İSTİYORSAN KAPA ÇENENİ VE ANTREMAN YAPMAYA DEVAM ET!’ DEMİŞTİ.

S (3:57): KEMERİN ŞU AN NEREDE?

C: EVDE, ONLARA KAFESTE DEDİM Kİ EĞER KURALLARI YA DA YASAYI ÇİĞNEDİYSEM BENİ NEZARETE ATABİLİRSİNİZ, AMA BANA KEMERİMİ VERİN. ÇÜNKÜ BEN OCTAGON’DA YAPMAM GEREKENİ YAPTIM, RAKİBİMİ YENDİM. (ALKIŞLAR). ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. RAKİBİMİ YENDİM VE GAYET DÜZGÜN BİR DÖVÜŞTÜ, TEKE TEK! OTUZA KARŞI BİR DEĞİL, HATIRLARSINIZ OTOBÜSE SALDIRI YAPTIKLARI ZAMANI. BANA KAFESTE DANA YİRMİ BİN ÜZGÜN VE KIZGIN TARAFTAR OLDUĞUNU SÖYLEDİ VE BENİM İYİLİĞİMDEN ENDİŞELENDİKLERİNİ VE BU YÜZDEN KEMERİ SOYUNMA ODASINDA TESLİM EDECEKLERİNİ SÖYLEDİLER. BEN DE ONLARA BUNUN O KEMERİ HERKESİN ÖNÜNDE BELİME TAKMALARI KADAR TAT VERMEYECEĞİNİ SÖYLEDİM. TABİ BUNU YAPMADILAR, ANCAK SOYUNMA ODASINDA BANA KEMERİMİ VERDİLER. KEMER ŞU AN İÇİN BENDE, ENDİŞELENMEYİN O EMİN ELLERDE.

S (5:09): EVET SENİ KEMERLE GÖRMEYİNCE HERKES BİR AN MERAKLANDI VE ACABA DEDİ KENDİ KENDİNE. KEMERİ KAYBETTİ Mİ YOKSA GİBİ BİR SORU İŞARETİ OLUŞTU. PEKİ İNSTAGRAM ADRESİNDEN PAYLAŞTIĞIN YAZIDA PARANI TUTUP SENİ CEZALANDIRABİLECEKLERİNİ SÖYLEDİN. BUNLARI DERKEN CİDDİ MİYDİN?

C: HEM DE ÇOK AMA ÇOK CİDDİYİM. EĞER BANA PARA VE ŞÖHRET HAKKINDA SORACAK OLURSANIZ, EĞER İYİ BİR İNSAN ÇOK FAZLA PARAYA SAHİPSE BEN BUNDA YANLIŞ OLAN BİR ŞEY GÖRMÜYORUM FAKAT PARA HAYATTAKİ HER ŞEY MİDİR? BENİM İÇİN DEĞİL. BU DÖVÜŞTE BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ŞEY ONURDU, AİLEMİN ONURU! VATANIMIN ŞEREFİ- BİLİYORSUNUZ RAKİBİM BUNLARIN HEPSİNE HAKARETLER ETTİ. TEK BİR AN DAHİ ORAYA BİR “MÜSABAKA” YA ÇIKIYORUM MENTALİTESİYLE ÇIKMADIM. BEN ORADA BİR SAVAŞ İÇİN BULUNDUM. BİLİYORDUM Kİ BİRİSİ KAYBEDECEK, AMA SONUNA KADAR GİTMEYE HAZIRDIM.

(KHABİB’İN VLADİMİR PUTİN İLE OLAN GÖRÜŞMESİNDEN KESİTLER YAYINLIYORLAR.)

S (8:08): BAŞKANIN SENİ DESTEKLEMESİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUN, SENİN İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR?

C: VLADİMİR VLADİMİROVİCH (PUTİN) SİZİ DESTEKLİYOR VE DİREK OLARAK ARAYIP TEBRİK EDİYORSA BU GERÇEKTEN BÜYÜK BİR ONURDUR. YALNIZCA BENİM ÇALIŞMAMI DEĞİL, BABAMIN DA ÇALIŞMALARINI TAKDİR EDİP DEĞERLİ BULDUĞUNU DİLE GETİRDİ. ÇÜNKÜ BABAM VE BEN 25 SENEDİR SALONDA YAN YANAYIZ, BELKİ DAHA DA FAZLA. HENÜZ 5 YAŞINDAYKEN HATIRLADIĞIM TEK ŞEY SALONDA ANTREMAN YAPMAYA BAŞLADIĞIM, LAKİN BABAM İLK SALONA GİRİŞİMİN 2 YAŞINDA OLDUĞUNU SÖYLÜYOR, TABİ BEN HATIRLAMIYORUM. BÜTÜN YAŞANTIMIZI SALONDA ANTREMAN YAPARAK GEÇİRDİK VE VLADİMİR VLADİMİROVİCH’İN BİZİ DESTEKLEMESİNDEN ÖTÜRÜ ÇOK AMA ÇOK MUTLUYUM. AMA ŞUNU DA SÖYLEMEM LAZIM Kİ TÜM ÜLKE MUHTEŞEM BİR DESTEK GÖSTERDİ BİZE. NEREYE GİDERSEM GİDEYİM… DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE KENDİMDE DEĞİLİM BU HAFTA. YANİ ŞÖYLE DEMELİYİM, HAYATIM BOYUNCA BU DENLİ ÜNLÜ BİRİSİ OLMADIM VE BU ŞÖHRET BİRAZ BENİ ETKİSİNE ALIYOR AÇIKÇASI. BİRAZ RAHATSIZ EDİCİ GELİYOR BANA. AMA KAZANDIĞIN SÜRECE BU SÜRMEK ZORUNDA. JAVİER’İN DE DEDİĞİ GİBİ BUNU KABULLENİP MÜCADELEYE DEVAM ETMELİYİZ.

S: DÖVÜŞ SONRASINDA, SENİN, UFC VE MMA HAKKINDA BİLGİSİ OLMAYAN PEK ÇOK İNSAN SPORU VE SENİ TANIDI. SANIRIM ŞU AN EN MEŞHUR İNSANLARDAN BİRİSİNDİR. RAKİBİN CONOR SENDEN ÖNCE BU KONUMDAYDI ANCAK O BU HAYATI KARISI VE ÇOCUĞUYLA BİRLİKTE GÖZ ÖNÜNDE YAŞIYORDU. FANLAR, SENİN ÖZEL HAYATIN HAKKINDA HİÇBİR ŞEY BİLMİYOR. SENİN ÇOCUKLARIN VE EŞİN HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK İSTEYEN ÇOK İNSAN VAR. DAHA ÖNCE BİR RÖPORTAJINDA BELİRTMİŞTİN 20 YIL İÇİNDE OĞLUNUN MÜSABAKALARDA OLACAĞINI. BU HENÜZ ŞİMDİDEN ONUN ADIMLARINI ÖLÇÜP TARTTIĞINI GÖSTERİYOR. DOĞRU MU DÜŞÜNÜYORUM?

A (9:51): BENCE ÖYLE OLACAK. EVE GELDİĞİMDE VE OĞLUMU KEMERİME SARILMIŞ ŞEKİLDE UYUYORKEN GÖRDÜĞÜMDE DİYORUM: BENCE BU İYİYE İŞARET. KEMERE SARILARAK UYUYOR VE DAHA 1 YAŞINDA BİLE DEĞİL. BENCE NAPTIĞINDAN HABERİ YOK AMA YİNE DE BUNU GÖRMEK İNSANI MUTLU EDİYOR. DOĞRUSUNU İSTERSENİZ, ONUN BENİM YAŞADIKLARIMI YAŞAMASINI İSTEMİYORUM. ÇÜNKÜ HERKES SANIYOR Kİ PROFESYONEL SPORCU OLMAK ÇOK HAVALI, ANCAK SİZDEN NELER ALDIĞINDAN ÇOĞU KİMSENİN HABERİ OLMUYOR. ÇOĞU İNSAN BENİ YAKLAŞIK 40 DAKİKA GÖRÜYOR, O DA DÖVÜŞLERDE VE ARENAYA GİRERKEN. AMA BENİM 25 SENELİK HARCADIĞIM O ÇABANIN, TÜM O ANTREMANLARIN, DİZİMDEN, SIRTIMDA, ELİMDEN VE KABURGALARIMDAN OLDUĞUM AMELİYATLARIN KİMSE FARKINDA DEĞİL. 2 YILIN ÖNCE DÖVÜŞ KİLOSUNU SAĞLAMAK İÇİN KİLO KAYBI AŞAMASINDA NEREDEYSE ÖLÜYORDUM. İNSANLAR BUNLARI GÖRMÜYOR, ANCAK BU ÇOK TEHLİKELİ BİR SPOR. İNSANLAR PROFESYONEL ATLET GÖZÜYLE BAKSALAR DA BUGÜN ENGELLİ BİR BİREY OLABİLİRDİM. DEVAMLI SINIRDASINIZ BU SPORDA. BEN OĞLUMUN OLİMPİK BİR SPORDA MÜCADELE ETMESİNİ İSTİYORUM, PROFESYONEL BİR SPORDA DEĞİL! YANİ BOKS, JUDO, SERBEST GÜREŞ GİBİ SPOR ALANLARINDA. BAKALIM NASIL OLACAK, AMA ŞUNDAN EMİNİM O DA BENİM GİBİ BİR SPOR DALINDA ANTREMAN YAPIP ÇABALAYACAK. ÇÜNKÜ BİZİM ÜLKEMİZİN SIKI ELEMANLARA İHTİYACI VAR, ÜLKENİN, AİLELERİNİN ONURUNU KORUMASI GEREKEN GENÇ BİREYLERE. ÖZELLİKLE RUSYA ŞU AN DAHA DA GÜÇLÜ HALE GELİYOR VE ŞUNU BİLİYORUM Kİ BİR ŞEY NE KADAR GÜÇLENİRSE, ONA OLAN NEFRET O KADAR ARTAR. BU YÜZDEN ÜLKEMİZİN GÜÇLÜ BİREYLERE İHTİYACI VAR VE OĞLUM DA BUNLARDAN BİRİ OLACAK.

(BURADA AYILARLA GÜREŞTİĞİ VİDEO GÖSTERİLİYOR VE BUNUN ÜZERİNE KONUŞUYORLAR)

S: KARŞINA HANGİ RAKİP GELİRSE GELSİN KORKUSUZCA KABUL ETMEK HANGİ ÖZELLİĞİNİN ÜRÜNÜ?

C (14:08): ASLINDA ANKSİYETE (KAYGI) VE KORKU BİRBİRİNE ÇOK YAKIN VE BİRBİRİYLE İLİŞKİLİ İKİ DUYGU. ANKSİYETE BENCE İYİ, ANCAK EĞER KORKUYU TECRÜBE ETMEYE BAŞLARSANIZ BU HER ŞEYİN SONU OLUR. DUYGULARINI KONTROL EDEMEMEYE BAŞLARSIN, BEYNİN KASLARINA EMİRLER GÖNDEREMEZ. EĞER KORKU SANA NÜFUS EDERSE, VÜCUDUN TAMAMEN KİTLENİR. ANCAK ANKSİYETE ESNASINDA BENİM FONKSİYONLARIM DAHA YÜKSEK SEVİYEDE ÇALIŞMAYA BAŞLIYOR. EĞER DUYGULARINI KONTROL ETMEYİ ÖĞRENİRSEN, BAŞARI GELECEKTİR. 2 AY BOYUNCA BİR DÖVÜŞE HAZIRLANIYORSUN: ANTREMANLAR, KİLOYU SAĞLAMAK. ANCAK ORAYA GİRDİĞİNDE KORKU İÇİNE İŞLEDİĞİ AN TÜM FEDAKARLIKLARIN BOŞA GİTMİŞ OLUR. BEN BİLE BU ALANDAKİ KONTROLÜMÜ YILLAR SONUNDA SAĞLAYABİLDİM, BİR ANDA OLABİLECEK BİR ŞEY DEĞİL BU. BUNUNLA DOĞMUYORSUN SONUÇTA, TABİ Kİ BİR ŞAMPİYON ADAYI OLARAK DOĞABİLİRSİN HERKES GİBİ, ANCAK ŞAMPİYON OLMAK İSTİYORSAN ÇOK AMA ÇOK ÇALIŞMALISIN. ÇALIŞMA, TECRÜBE VE ANTRENÖRLERİNDEN ÖĞRENMEK VE ONLARI DİNLEMEK EN ÖNEMLİ ŞEY.

AYRICA RAKİBİNLE YÜZ YÜZE GELDİĞİNDE, RAKİBNİN GÖZLERİNDEN PEK ÇOK ŞEYİ ÇIKARABİLİRSİN VE SÖYLEYEBİLİRSİN. BENİM YÜZÜME BAKABİLİRSİNİZ DOĞRUDAN GÖZLERİNE BAKIYORUM, ONUN GÖZLERİNE BAKIN BİR DE- ÇÜNKÜ GÖZLER ASLA YALAN SÖYLEMEZ. (BAHSETTİKLERİ RESİM AŞAĞIDADIR.)

S: BAKIŞLARINI MI KAÇIRIYORDU SENDEN?

C: GÖZLERİMİN İÇİNE TEK BİR AN BİLE BAKAMADI. ŞEY GİBİYDİ, GÖZLERİME BAKIYOR GİBİ YAPIYORDU AMA ASLINDA BAKMIYORDU, YANİ TAM İKİ GÖZÜMÜN ARASINA BAKIYORDU ORTADA BİR YERLERE Kİ GÖZLERİME BAKIYOR GİBİ GÖZÜKSÜN. YANİ GÖZLERİN ETRAFINDA YERLERE BAKIYORDU, DOĞRUDAN GÖZÜME BAKMADI. BİR KERE BİLE! ONCA ŞEY OLDU, MEDYA KONFERANSLARI, TARTIYA ÇIKILMASI, HALKA AÇIK ANTREMANLAR VS. VE HER BİRİNDE ONUN BİRAZ DAHA MENTAL OLARAK KIRILDIĞINI HİSSEDİYORDUM. KAFESE GİRDİĞİMİZDE YİNE ONUN DOĞRUDAN GÖZLERİNE BAKTIM, DURUŞUNA VE GÖRÜNÜŞÜNE BAKTIM VE O AN ANLADIM Kİ KARŞIMDAKİ ADAM GERÇEKTEN KIRILMIŞTI VE BENLE AYNI KAFESTE OLMAK İSTEMİYORDU.

 

KÖŞEME DÖNDÜĞÜMDE BUNU KARDEŞİME SÖYLEDİM VE BANA BUNLARI BIRAKIP DÖVÜŞE ODAKLANMAMI SÖYLEDİ. BEN DE ONA RAHAT OL HER ŞEY YOLUNDA DEDİM.

S: DÖVÜŞTEN ÖNCEKİ GÜN NASIL UYUDUN?

C: ÇOK İYİ UYUDUM, ÇÜNKÜ BİR GÜN ÖNCE UYUYAMAMIŞTIM. ÇOK CİDDİ BİR KİLO KAYBI YAŞAMAM GEREKİYORDU. 7 SAAT ÖNCESİNDE TARTIYI SAĞLAMIŞTIM. ASLINDA NÖBETLER VE İNMELER GEÇİRDİM KİLO KAYBI ESNASINDA, MİDEM DE HİÇBİR ŞEY OLMAMASINA KARŞIN KUSUYORDUM. GERÇEKTEN ÇOK KÖTÜ HİSSETTİM. EĞER DÖVÜŞÜ KAYBETSEYDİM BÜYÜK İHTİMALLE BUNLARI SÖYLEMEZDİM, ÇÜNKÜ BİR BAHANE GİBİ GÖRÜNÜRDÜ. ÇOK ŞÜKÜR HER ŞEY İYİYE DÖNDÜ VE KAZANDIM. AMA GERÇEKTEN KENDİMİ ÇOK KÖTÜ HİSSETTİM.

PSİKOLOJİ GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ. İKİNCİ OLARAK DA KONDİSYON GELMEKTE. MENTAL OLARAK HAZIR DEĞİLSENİZ FİZİKSEL YETENEKLERİNİZ SİZE YARDIMCI OLMAZ. BEN DÖVÜŞLERE BU İKİ OLGUYU OTURTARAK HAZIRLANIRIM. MENTALİTEM HER ZAMAN SABİTTİR, DİNİ İNANCIM DA BU YOLDA BANA YARDIMCI OLUYOR.

S: SENCE BU DÖVÜŞ NEDEN BU DENLİ BÜYÜK BİR HALE GELDİ? DÖVÜŞE GİDERKEN Kİ SÜREÇTEKİ DAVRANIŞLARIN SENCE BUNDA ROL OYNADI MI?

C: BU NOKTADA CONOR’IN HAKKINI VERMEK GEREKİYOR. GERÇEKTEN ÇOK POPÜLER. BEN ONLA DÖVÜŞMEDEN ÖNCE ONUN KADAR POPÜLER MİYDİM? SANMIYORUM. BİR ATLET OLARAK ONDAN DAHA İYİ OLDUĞUMU ZATEN ISPATLADIM, ANCAK İŞ POPÜLARİTEYE GELİNCE BENDEN ÇOK DAHA RENKLİ BİR KİŞİLİĞE SAHİP. NASIL GÖRÜNDÜĞÜNÜ BİLMİYORUM AMA DÖVÜŞ ÖNCESİNDE BÖYLEYDİ. İKİNCİ OLARAK DA BU İKİ ÜLKE ARASINDA BİR MÜSABAKAYDI BENİM GÖZÜMDE. UFC 205 SONU RÖPORTAJIMDA RUSYA 150 MİLYON İRLANDA YALNIZCA 6 MİLYON NÜFUSA SAHİP DEDİĞİMİ HATIRLARSINIZ. ORADA KİMSEYİ KIZDIRMAK DEĞİLDİ AMACIM. BENİM KEMER İÇİN DÖVÜŞMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİĞİMDE İNSANLAR BENİ YUHALIYORDU, BEN DE ONLARA BUNU SÖYLEDİM VE GÖRELİM KİM DAHA İYİ DEMEKTİ AMACIM. AYRICA BU İKİ KÜLTÜR ARASINDA DA BİR MÜSABAKAYDI. ONUN DAVRANIŞLARI VE BENİM ONUN DAVRANIŞLARINA KARŞI TUTUMLARIM. İNSANLAR BUNA ÇOK FAZLA İLGİ DUYDU. VE TABİ Kİ DÖVÜŞ SANATLARI TARİHİNDE YAŞANMAMIŞ BİR OLAY OLAN, BROOKLYN’DE YAŞANAN OTOBÜSE SALDIRI OLAYININ DA BÜYÜK BİR ETKİSİ VAR BUNDA. İKİ ÜÇ KİŞİYİ ÖLDÜREBİLİRLERDİ VE HATTA BİR KİŞİNİN GÖZLERİNE GELEN CAMLARDAN DOLAYI KÖR KALMA İHTİMALİ OLDU. BUNU TÜM DÜNYA İZLEDİ. ŞUNU SÖYLEMEM GEREKİYOR Kİ UFC BU DÖVÜŞÜ SATMAK ADINA BU GÖRÜNTÜLERİ KULLANDI VE BU BENİ ÇOK RAHATSIZ ETTİ. ALLAH’TAN SADECE ŞUNU İSTEDİM: BENİ BU ADAMLA KAFESE KOYMASINI VE KİMİN NE OLDUĞUNU HERKESE GÖSTERMEYİ. KİM GERÇEKTEN OTOBÜSTE KORKARAK OTURDU, KİM OTURMADI!

S: GEL SON KEZ OTOBÜS OLAYINDA NELER YAŞANDIĞINA BAKALIM (OTOBÜS VİDEOSU YAYINLANIYOR.) TÜM HER ŞEY BÖYLE BAŞLADI. BU PROVAKASYON İŞE YARAYIP SEN O OTOBÜSÜN DIŞINA ÇIKSAYDIN NELER OLABİLİR DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM…

C: ŞANSLIYIZ Kİ BU HİKAYEYİ SONLANDIRABİLDİK VE SONUNDA NE OLDUĞUNU HEPİNİZ GÖRDÜNÜZ. İKİNCİ OLARAK TÜM BU YAŞANANLAR İLE İLGİLİ SON OLARAK ŞUNLARI SÖYLEMEK İSTİYORUM.

KAMP BOYUNCA BENİM YANIMDA 20 KİŞİ VARDI (UFC 223’DEN BAHSEDİYOR). KENDİ OTOBÜSÜMÜZÜ KİRALAMIŞTIK, GİDELİM ANTREMAN YAPALIM VE GERİ DÖNELİM RAHATÇA DİYE. İLGİNÇ OLAN NE BİLİYOR MUSUN? UFC O GÜN BANA MEDYA GÜNÜNE YALNIZ BAŞIMA GİTMEMİ SÖYLEDİ. BEN DE TAKIMIMLA GİTMEDİM VE DİĞER DÖVÜŞÇÜLERLE BİRLİKTE OTOBÜSE BİNDİM. BENİM YANIMDA YALNIZCA İKİ KİŞİ VARDI, BİRİ MENAJERİM ALİ, DİĞERİ DE ARKADAŞLARIMDAN BİRİ. DİKKATLİCE GÖRÜNTÜLERE BAKARSANIZ, OTOBÜS DIŞARI ÇIKIYOR VE BİR AN DURUP GERİ GERİ GİDİYOR. NİYE? NEREDEYSE DIŞARI ÇIKMIŞTIK. SONRA BAKIN GÖRÜYORSUNUZ BİR ANDA KALABALIK ÜSTÜMÜZE SALDIRMAYA BAŞLIYOR. OTOBÜS ŞOFÖRÜ BURADA NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR? BURANIN DIŞINA ÇIKMAK YERİNE DURUYOR VE GERİ GERİ GİDİYOR? TÜM BU DURUMLAR HAKKINDA ÇOK FAZLA SORU İŞARETİ TAŞIYORUM. ACABA BUNU UFC’Mİ PLANLADI? SONRA BİZE HER KÖŞEDEN SALDIRMAYA BAŞLADILAR, YAKLAŞIK 20 KİŞİLERDİ. UFC’DEN 10 KORUMA VARDI VE ÇOĞU ZATEN CONOR’IN PEŞİNDEN GİDİYORDU. %70 OLARAK EMİNİM Kİ BUNLARIN HEPSİ UFC TARAFINDAN KURGULANIP PLANLANDI. DIŞARI ÇIKMAYI ÇOK İSTEDİM, BUNU OTOBÜSTEKİ TÜM DÖVÜŞÇÜLERE SORABİLİRSİNİZ. ZATEN TÜM OLAY 1.5-2 DAKİKA KADAR SÜRDÜ. BU OLAY HALEN BENDE BİR ÇOK SORU İŞARETİ BARINDIRMAKTA. AYRICA BİR NOKTAYA DAHA DİKKAT ÇEKMEK İSTERİM. 2013 YILINDA CONOR VE BEN ÇOK KEZ MESAJLAŞTIK. HALA KONUŞMALAR DURUYOR BENDE VE HİÇBİR PROBLEMİMİZ YOKTU. SONRA TÜM BU OLAYLARDAN SONRA MADEM BENİ BULMAK İSTİYORSUN, NEDEN BANA MESAJ ATMADIN? BANA DİYEBİLİRDİ ŞURAYA GEL, ŞU KADAR ADAMLA YA DA TEK BAŞINA. YEMİN EDİYORUM GİDERDİM. AMA BİR BAKIYOR Kİ CONOR OTOBÜS SALDIRISINA 20 KİŞİYLE GELİYOR VE NE TESADÜF Kİ O AN TÜM KAMERALAR ORDA. HATTA KENDİ MEDYA ÇALIŞANLARI BİLE GELMİŞTİ (MACLİFE’DAN BAHSEDİYOR). BİR DİĞER TUHAFLIK DA ŞU Kİ BARKLEYS ARENA KOCAMAN BİR YER. 20 BİN KİŞİLİK BİR ARENA. NASIL OLUR DA BİZİM TAM O SAATTE ORADA OLDUĞUMUZU BİLEBİLİRLER? İLK AKLIMA TAKILANLARDAN BİRİ DE BUYDU. SONRA DA 20-30 SİNİRLİ ADAMI ARENAYA ALIP AŞAĞIDA OTOBÜSÜN OLDUĞU YERE SOKAN UFC ÇALIŞANLARI KİMLERDİ? NASIL BÖYLE BİR ŞEYE İZİN VERDİLER MEDYA GÜNÜNDE! ÇOK GARİP. ORADA O KADAR KORİDOR KAPI YOL MEVCUTKEN DİREK OLARAK BİZİ BULDULAR VE SALDIRDILAR. ÇOK KİŞİ BENİM APTAL OLDUĞUMU DÜŞÜNEBİLİR, ÇÜNKÜ BEN BİR ATLETİM. ANCAK BEN KENDİMİ VE BEYİN FONKSİYONLARIMI ÇOK İYİ EĞİTTİM. 15 YILLIK DÖVÜŞ KARİYERİM BOYUNCA ÇOK DA YUMRUK ALMADIM. ANLAYACAĞINIZ BEYİN FONKSİYONLARIM GAYET İYİ ÇALIŞIYOR.

S: DÖVÜŞTEN SONRA OLANLAR HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUN? SENCE HATA MIYDI SONDA YAŞANAN OLAYLAR?

C: BENCE HERKES HATA YAPABİLİR, ANCAK BENİM ARTIK HATA YAPMA LÜKSÜM YOK. İÇTEN İÇE BUNUN BİR HATA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. HER NE YAŞANDIYSA YAŞANDI VE ONLARIN TAKIMI GİBİ DAVRANMAMAMIZ GEREKİYORDU. ANCAK TÜM YAŞANANLARDAN SONRA ONLARA HADLERİNİ BİLDİRMEYİ İSTEDİM. BİLMİYORUM YA… BU KONUDA CİDDEN KARMAŞIK DUYGULAR İÇERİSİNDEYİM. ANCAK EN NİHAYETİNDE HATA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

S: (SORU ŞAMPİYON BOKSÖR SVETLANA ANDREEVA’DAN GELİYOR) BEN DE DÖVÜŞ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİMİ VE HİSLERİMİ DİLE GETİRMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ SENİ DESTEKLEDİM VE SANA POZİTİF BİR SONUÇ DİLEDİM. BİR ŞEY BENİ ENDİŞELENDİRİYOR O DA ZUBAİRA TUKHUGOV VE TAKIMINDAKİ DİĞER KİŞİLERİN AKIBETİ NE OLACAK?

C: UFC’E GEREKLİ ŞEYLERİ SÖYLEDİM. İNANABİLİYOR MUSUN, SAVAŞA GİDİYORSUN VE SENLE BİRLİKTE OLAN BİRİ SENİN YÜZÜNDEN ZARAR GÖRÜYOR. SAVAŞI KAZANMIŞSIN, EVİNE GİDİP UYUMAK İSTİYORSUN, HATTA UYUYORSUN AMA SENİN PEŞİNDEKİ ARKADAŞIN HALA YARA ALMIŞ DURUMDA ZARAR GÖRÜYOR. BU BENİM GİBİ BİR ADAMIN KABUL EDEBİLECEĞİ BİR ŞEY DEĞİL. ONLARA EĞER ONU KOVARSANIZ %100 OLARAK BENİ DE KAYBEDECEKSİNİZ DİYE ÜLTİMATOM KOYDUM.

S: BU DA SENİN BÜYÜK DUYURUN OLDU, ÜLTİMATOM, EĞER SENİN ARKADAŞINI TEMİZE ÇIKARMAZLARSA SEN DE UFC’Yİ TERKEDİYORSUN YANİ?

C: DAHA ŞİMDİDEN BENİM SONRAKİ DÖVÜŞÜMÜN PLANLARI İÇİN MASAYA OTURMAK İSTİYORLAR. ONLARA BİR DAKİKA BİRAZ ORADA DURUN DEDİM. AĞIR OLUN BİRAZ. TAKIMIMI CEZALANDIRDINIZ VE SİZLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAMI MI İSTİYORSUNUZ? BU ASLA OLMAYACAK. ÇÜNKÜ BUNU BİZ BAŞLATMADIK, BİZ SADECE BİTİREN TARAF OLDUK. BİZ SAMBO DÖVÜŞÇÜLERİYİZ. SAMBO SAMOOBORONA ANLAMINA GELİYOR (SİLAHSIZ SAVUNMA SANATI). BİZ SİLAHSIZ BİR ŞEKİLDE MÜCADELE ETTİK. PROFESYONEL KENDİNİ SAVUNABİLEN KİŞİLERE KARŞI ONURUMUZU HAYSİYETİMİZİ SAVUNDUK. ŞİMDİ BENİM PARAMI ELİNİZDE TUTUYORSUNUZ, TAKIM ARKADAŞIMI KOVUYORSUNUZ VE BENLE DİĞER DÖVÜŞÜ KONUŞMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ. BU ASLA OLMAYACAK! BENİM TAKIMIMDAKİ TÜM PROBLEMLER ÇÖZÜLMEDİKÇE, KARDEŞLERİME YAPILAN HAKSIZLIK SON BULMADIĞI SÜRECE BENİ SAKIN ARAMAYIN!!!

S: (KALABALIKTAN BİRİ KHABİB’E SEN RUS DEĞİLSİN VE KALİFORNİYA’DA YAŞIYORSUN, RUSYAYA’DA DÖNMEYECEKSİN DİYEN BİR GAZETE YAZISINDAN BAHSEDİYOR)

C: BURAYA DÖVÜŞÜM HAKKINDA KONUŞMAK İÇİN GELDİM. BENİ RAHATSIZ EDEN KONULARI TARTIŞMAK İSTİYORSAN EĞER, YANLIŞ YAPIYORSUN. BUNU YAPMAYACAĞIM ÇÜNKÜ. (ORTAM DA BİR ANDA GARİP VE NEGATİF BİR HAVA OLUŞUYOR VE KHABİB DURUMU TOPARLAMAK ADINA). BAZI GAZETELER BENİM RUS DEĞİL DAGİSTANLI OLDUĞUMU SÖYLÜYOR VE KALİFORNİYA’DA YAŞADIĞIMDAN BAHSEDİYOR. BUNU TARTIŞACAK DEĞİLİM, AMA ŞUNU BİLİN Kİ BEN DAĞISTAN DAĞLARINDA YAŞIYORUM. EVİM ORADA VE ŞU AN YENİ BİR EV İNŞA EDİYORUZ. BEN KİM OLDUĞUMU BİLİYORUM. NE DERSEM DİYEYİM BENDEN HOŞLANMAYAN İNSANLAR OLACAK VE BANA BIÇAK DARBELERİ VURACAKLAR. TEK BİR ŞEY DİYECEĞİM, BEN RUSYA PASAPORTUNA SAHİBİM. TÜM BU PROVOKASYONLARI SANIRIM ÇÜRÜTMEK İÇİN YETERLİ BİR NEDEN BU.

1998 YILINDA BABAM DAĞISTAN BAŞKENTİ MAKHAÇAKALA’YA YERLEŞİYOR. BİZ 16 KARDEŞİZ. BAZILARIMIZ OKULA, BAZILARIMIZ ÜNİVERSİTEYE GİDİYOR. BAZILARIMIZ DA AKADEMİSYENLİK VE ÖĞRETMENLİK YAPIYOR. EVDE ASKERİ DİSİPLİN VAR. BU SEBEPLE BİZ ÇOK AMA ÇOK YAKIN BİR AİLEYİZ. GÜN GÜN PLANLI YAŞIYORUZ. BU ASKERİ DİSİPLİN GÖRDÜĞÜMÜZ EVDE ANNEMİZ VE KIZ KARDEŞLERİMİZ YOKTU, TÜM HER ŞEYİ KENDİMİZ YAPIYORDUK. 11 SENE KADAR TEK BİR EVİN İÇİNDE BERABER YAŞADIK. BU EVDEN BİRİ UFC ŞAMPİYONU OLMAK ÜZERE 5 DÜNYA ŞAMPİYONU, DİŞ HEKİMLERİ DOKTORLAR VE AKADEMİSYENLER ÇIKTI.

Khabib Nurmagomedov bugün itibariyle Türkiye İstanbul’a iniş yaptı ve bizlere yarın hava alanı açılışında olacağı bilgisi ulaştı. En yeni röportajlar, bilgiler ve gelişmeler için bizi takipte kalın