Kick Boks’ta Hollanda nasıl Dünya ekolü oldu ?

378

Önce Kick Boksu düşünün. Sonrasında kombinasyona ölümcül low kickler ve yumrukları ekleyin. Formülasyona dönen arka yumruklar , patlayıcı yumruklar ve hiç durmayın bir öfke nöbeti ekleyin.

Saydıklarımı bir araya getirip mixer’den geçirdiğimizde Hollanda ekolünü elde ediyoruz , dünyanın en küçük ülkelerinden birinden dünyanın en etkili vuruş ekolü ortaya çıktı diyebiliriz.

Hollanda ekolü 90’lar ve 2000’ler Dünya Kick Boks Şampiyonlarından 19 tanesini 15 tane Hollandalı dövüşçü kemer sahibi olunca çok popüler oldu.

Biz bugün Hollanda ekolü Kick Boks’u diğer stand-up disiplinlerden ayıranın ne olduğuna ineceğiz. Stil mi , antreman metotları mı , işin felsefesi mi ? yoksa bu üçünün birleşimi mi ?

Hollanda Ekolünün Ortaya Çıkışı

Hikaye 1970’lerde bir Hollanda vatandaşınının Japonyaya Japon Kickboks’unu öğrenmek için gitmesiyle başlıyor. Japon Kick Boks’u Kyokushin Karate ve Muay Thai Kick Boks’un bir sentezi.

Hollandalı evine döndüğü zaman Güneş Batmayan İmparatorluk’ta öğrendiklerini ülkesinde öğretmeye başlıyor.

Yıllar içerisinde , stili daha fazla Thai Boks ve Boks teknikleri ile zenginleştiriyorlar. Ortaya Hollanda Kickboks stili çıkıyor bütün bu çalışmaların ve verilen emeklerin sonunda.

Hollanda ekolü Kickboks’ta Amerikan Kickboks’undan farklı olarak şu üç mücadele sporunun zengin bir kombini olmuştur : Kyokushin Karate , Boks ve Muay Thai.

Hollanda dövüş sanatında eğitim alan sporcular, rakiplerine saldırmak için bacaklara, kafaya ve vücuda Kyokushin tarzı tekmeler kullanıyor. Bu, kick boks yapanların belden aşağı vuruş yapmalarına izin verilmeyen batı versiyonundan farklıdır.

Bahse konu Kick Boks olduğu zaman insanlar sadece tekmeyi akıllarına getirirler. Fakat Hollandalılar kendi ekollerine Boksu çok iyi entegre etmeleri ile ünlüler. Patlayıcı bir bitiriş için yumruk kombinasyonları ile rakiplerinin defansını bozup , gedik yaratıyorlar.

Niezky ” The Natural ” Holzken Hollanda boksunun ne kadar tehlikeli olabileceğini Kasım 2018’de Jakarda , Endonezya’da rakibi Cosmo Alexandre’yi uppercut ile knock-out etmesi ile göstermişti.

Hollandalı dövüşçüler aynı zamanda Muay Thai’dan bir sürü teknik kullanmaktadır. Uçan Diz vuruşu ve ön tekme uyguladıkları ölümcül tekniklerden sadece bazıları.

Hollandalıların bu üç dövüş sporunu bir araya getirmeleri onları diğer sanatlardan keskince ayırıyor. Fakat Hollanda ekolü sadece bunlarla sınırlı dersek hata etmiş oluruz.

Hollandalı Gibi Antreman Yapmak

Glory Kickboxing 74 / Collision 2 from Arnhem, Netherlands. December 20, 2019

Antreman düzeni de Hollanda ekolünü diğer Kick Boks stillerinden ayırıyor.

Cephanelerine bir sürü Muay Thai tekniği ekleselerde Thai’lardan çok daha sert spar yapıyorlar.

Hollanda ekolünü farklı yapan ve dünyanın en iyi dövüşçülerini çıkarmalarını sağlayan en önemli şey antreman ve sparring leri normale göre oldukça sert geçirmeleridir.

Hollandalı Kick Boks’cular aynı drilleri defalarca usanmadan tekrar ediyorlar. Bazen bu 6-7 tane teknik üzerine uzmanlaşmak oluyor. Thai kökenliler ise onlardan farklı olarak antremanlarını farklı teknikler ile dolduruyorlar.

Hollanda Kick Boks Felsefesi

Birçok geneleksel mücadele sporu ardında güçlü felsefeler barındırmaktadır.

Örneğin Muay Thai’de, nak muay geleneklerini eğitim ve rekabete karıştırır. Ancak Hollanda’dan kickboks yapmanın kapsayıcı bir felsefesi yok.

Hollanda kickboksunun çarpıcı sanatların bir karışımı olması gibi, sporun felsefesi de kişisel inançların bir kombinasyonudur. Ancak, bu düşüncenin özünde, oyunun öğrencileri için kesin olan tek bir şey var: “Hollandalı değilse, fazla değil.”