Mustafa Dede ve Murat Direkçi

Kick Boks ile aşina olanlar onu Gökhan Saki ve Murat Direkçi’nin antrenörü ve idolü olarak tanıyor. Mücadele Sporlarının günümüzdeki popülaritesi geçmişte de olsaydı Mustafa Dede ismine bugün hepimiz aşina olurduk. Gurbette mücadele ve azim ile geçen bir ömür. Çok samimi , sımsıcak bir kalbi var. Röportaj teklifi yaptığımda beni kırmadı ve onca koşuşturmacası arasında vakit ayırdı. Röportaj yaptıktan sonra neden büyük isimlerin idolü olduğunu daha iyi anladım. Mustafa Dede ilham veriyor , onunla yarım saatlik röportaj bile çok farklı bir vizyon kattı bana. Gurbetteki yaşam , spor hayatı , özel hayatı gibi birçok konuda verimli güzel bir röportaj yaptık. Onu sizlere tanıtmak benim boynumun borcudur. Hepinize keyifli okumalar. Mustafa Dede ile irtibata geçmemde destek olduğu için kıymetli antrenörüm Niyazi Ünlüye’de teşekkürü borç bilirim.

FightWorldTurkey : Yurtdışında bir efsanesin. Amacımız senin gibi önemli bir ismin yurtiçindeki tanınırlığını arttırmak. Burada seni herkes Gökhan Saki ve Murat Direkçi gibi üst düzey Kick Boks’cuların idolü ve antrenörü olarak tanıyor ama bundan çok daha fazlası olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Röportaja ilk ailenizin hikayesi ile başlamak istiyorum. Memleketiniz neresi ? Kaçıncı jenerasyonsunuz Hollandada ? Aile ne gibi işlerle meşgüldü gurbette ? Genel bir bilgi alabilir miyiz senin hakkında ?

Mustafa Dede : Aslen Amasya / Merzifonluyum. Ben ve Ablam Hollanda doğumluyuz. Ailem ve büyüğümüz olan iki Abim Türkiye’den birlikte gurbete gelmişler. Babam Fabrika’da çalışıyordu. Çalışırken sırtından geçirdiği bir rahatsızlık sonrası emekli oldu. Hikayemin ana hatları genel olarak bu.

FightWorldTurkey : Gurbetteki sporcular genellikle Irkçılığa tepki ve öz savunma için mücadele sporlarına yönelirler. Senin hikayen ne Mustafa Abi ? Kaç yaşında başladın bu sporlara ve Kick Boks ile mi başladın ?

Mustafa Dede : 8 yaşında Karate’ye başladım fakat 12 yaşında bıraktım. 15 yaşına kadar herhangi bir sporla uğraşmadım hatta o dönem Sigara bile kullandım.Sonrasında yaşadığım kente bir Kick Boks klübü açıldı. Çok yetenekli olduğumdan hızlı ilerledim. İlk Profesyonel maçımı 18 yaşında yaptım.

FightWorldTurkey : Bu işte Profesyonel olmaya nasıl karar verdin ? Gençliğinde idol aldığın isimler kimlerdi ?

Mustafa Dede : Boks’ta Muhammed Ali , Kick Boks’ta Ramon Dekkers ve Peter Aerts idollerimdi. Onların kariyerini önemsedim ve takip ettim. Dövüşmeyi çok seviyordum , yaramaz bir çocuktum. Evde de yaramazlık yaptığımızda sopa yerdik. Evin en küçüğüydüm , abilerim beni sürekli başkalarıyla dövüştürürdü.

FightWorldTurkey : Aktif dövüştüğün dönemde kaç profesyonel maçın oldu ? Kaçını kazanıp kaçını kaybettin ?

Mustafa Dede : Profesyonel olarak 37 tane maçım oldu. Bunun 33’ünü kazandım toplam 4 tane yenilgim var. Hiç knock-out olmadım. İki kere dizimden yaralandım , bir maçta da ayağımı kırdım. Yenildiğim maçları tekrar almayı çok istedim.

FightWorldTurkey : Benim jenerasyonumun vizyonu K-1 ve Glory ile limitli. Senin dönemindeki üst segment organizasyonlar nelerdi ve bunlarda dövüşme şansın oldu mu ?

Mustafa Dede : Showtime ve K-Max vardı. K-Max’a Murat Direkçi ile birlikte gittik. Maçlardan önce etkin stres yönetimi için Şener Şen ve Kemal Sunal’ın filmlerini izlerdim.

FightWorldTurkey : Dövüşçü olarak güçlü ve zayıf tarafların nelerdi ? En çok güvendiğin kombinasyonların nelerdi ?

Mustafa Dede : Maçlara ne yapabileceğimi iyi bilerek çıkardım. Çok yönlüydüm. Tekmelerim iyi , diz vuruşlarım çok iyi , clinch’im iyi , boksum da iyiydi. Thai’lara karşı dirsek ile de dövüştüm. Önümdeki maça ve rakibime göre strateji belirlerdim. Çalıştığımız salonda birimiz yenildiğinde onu kızdırırdık. Birbirimizi kızdıra kızdıra mental olarak çok güçlü olmayı ve yenilmemeyi öğrendik

FightWorldTurkey : Kendi zamanındaki Kick Boks ile günümüzdeki Kick Boks’u kıyasladığında ne gibi farklılıklar var sence ?

Mustafa Dede : Yeni dövüşçülerin diyetisyeni var , masörü var. Şartları gerçekten çok daha iyi. Eskiden raundlar daha uzundu şimdi kısaldı. Eski tempoda nefes bile alamıyordun çok iyi kondisyon lazımdı. Ben gençlerle antreman yapıyorum hepsi ile kafa kafaya dövüşüyorum. Onların kondisyonunun normalde benden daha iyi olması gerekiyor.

FightWorldTurkey : Hollanda en büyük salonların , organizasyonların ve sporcuların çıktığı ülke.Fakat gözümden kaçmayan bir nokta varsa oda Faslı , Türk ve Surinam kökenli sporcuların Beyaz Hollandalılara göre çok daha başarılı oldukları. Bunun sebebi sence nedir ?

Mustafa Dede : Bence bunun sebebi azınlıkların yaşadığı semtlerde dövüş salonlarının çok olması.Ama unutma ki en iyi Kick Boks’çular beyaz Hollandalılardan çıkıyor. Beyaz Hollandalılarda bu oyunun tam ortasında , genellikle göçmenler aktif o konuda haklısın fakat göçmenlerin yaşadığı yerlerde Boks ve Kick Boks salonlarının sayısının çok oluşuna bağlıyorum ben bunu.

FightWorldTurkey : Dövüşçülerin bir çoğunun hayatını idame ettirmek için farklı bir işi de mutlaka oluyor en azından büyük bir organizasyonda sıkletinde kemer sahibi olana kadar. Profesyonel dövüşçüğün dönemde bu tarz bir işin oldu mu ? Yoksa dövüş eve ekmek götürmek için her zaman yeterli oldu mu ?

Mustafa Dede : Hem dövüşüp hem çalışıyordum. Sabah 06.00’da koşumu yapardım. 07.45’te işim başlardı. 17.30’da işten çıkardım. 19.00’den 21.00’e kadar antremanımı yapıyordum. Maçlar olunca da tempoyu arttırırdık. Pazar’da idman yapardık. Full time idman yapardık. Kendi işimizi yapıyorduk. Gurbetteki Türkler çok destek oldular işlerimize . Paramızı kazanıyorduk çok şükür.

FightWorldTurkey : Antrenörlük kariyeri kaç yaşında ve nasıl başladı ? Gökhan Saki ve Murat Direkçi ile nasıl tanıştınız yollarınız nasıl keşişti ?

Mustafa Dede : Bir maç dönüşü Gökhan Saki çok ufakken mahallede top oynarken 11-12 yaşlarındayken ben Hollanda şampiyonu olmuştum. Sırtımda kemerle mahallede yürüyordum. Gökhan bana imrendi o gün . Aile dostumuzun oğluydu. O gün futbolu bıraktı ve Kick Boks’a başladı. Murat’ta yarı profesyonel dövüştüğü bir dönem benim maçıma geldi orada tanıştık ondan beri de can ciğer kardeş olduk devamlı görüşüyoruz. Maç öncesi hep benim salonuma gelir ve birlikte antreman yapardık. O dönem bileğimizi kimse bükemiyordu. Gökhan , Ben ve Murat çok iyi gidiyorduk. Çok az Türk vardı piyasada. Maçtan önce sert bakanlar oldu , elimi sert sıkınlar oldu . Hiç umursamıyordum . Ringde derslerini çok güzel veriyordum.

FightWorldTurkey : Antrenörlük kariyeri kaç yaşında ve nasıl başladı ? Antrenörlüğü ne kadardır yapıyorsun ?  Antrenörlükte ulaşmak istediğin hedefler neler ?

Mustafa Dede : Antrenörlük tanıdığım ve yeteneğine inandığım insanlara yaptığım bir iş oldu herkese yapmıyordum ve devamlı bir iş değildi. Antrenörlüğü hobi olarak yapıyordum ve genellikle potansiyeline inandığım Türklere antrenörlük yapıyordum.

FightWorldTurkey : Yeni nesil Türk sporculardan beğendiğin isimler kimler ? Geleceklerini nasıl görüyorsun ?

Mustafa Dede : Türkiye’de çok yetenekli çocuklar var. Tekniklerini ilerletiyorlar. İnşallah ülkemde seminer vermeyi çok isterim. Türkler Kick Boks’ta çok ilerliyorlar. Eskiden organizasyonlarda Türklerin karşısına dövebilecekleri adamlar çıkartıyorlardı. Şu an böyle değil çok yetenekli çocuklar var hakkıyla kariyer yapıyorlar.

FightWorldTurkey : Bugünler neler yapıyorsun ? Hollandada hangi şehirde yaşıyorsun ? Hollandada yaşamanın zor tarafları var mı ? Buradan hep olumlu olan görüyoruz biz.

Mustafa Dede : Buranın şartları da zorlaştı . Burada da inanın yaşam zor . Eskiden okul parası vardı , sağlık güvencesi vardı . İşsizlik az da olsa var . İnsanlar kolayına kaçıyor herşeyin. Ben Schiedam’da kalıyorum. Volkan Saki ( Gökhan Saki’nin yeğeni ) düğün salonu işletiyoruz. Haftada 1 gün Boks yapıyorum diğer günler Fitness ve diğer aktiviteler ile uğraşıyorum. Ağrılarım var eskisi gibi randımanlı idman yapamıyorum.Hollanda’da ırkçılık ta vardı , hakarete de uğradığımız oldu fakat genel olarak iyi insanlar diyebilirim. Her toplumda bozuk profiller vardır. Fakat biz 2. jenerasyon olarak büyüklerimize çok saygılıydık.Şimdiki gençler biraz daha saygısız. Biz öğretmenlere , büyüklerimize ve insanlara karşı saygılıydık. Büyük geldiğinde ayağa kalkardık. Kendi çocuklarıma da bu değerleri aşılamaya çalışıyorum.

FightWorldTurkey : Ring dışında dövüşmek dışında hobilerin neler abi nelerden keyif alıyorsun ?

Mustafa Dede : Maket arabalar yapmayı çok seviyorum. Türk Filmlerini , Yeşilçam filmlerini çok seviyorum çoğunu izlemişimdir. Çocuklarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum.

FightWorldTurkey : Antrenörüm Niyazi Ünlü olağanüstü bir antrenördür. Onunla çalışma şansım olduğu için şanslıyım. Oda senin büyük hayranlarından , ikinizin tanışma hikayesini dinlemeyi çok isterim.

Mustafa Dede : Aynı salonda idman yapıyorduk. Bol bol dövüşüyorduk. Niyazi sakatlıklar yaşadı , birkaç ameliyat geçirdi sonra sadece idman yapmaya başladı.Hikayemiz genel olarak böyle.

FightWorldTurkey : Bunca yoğun koşuşturmacanın içinde evlenip aile kurmaya fırsatın oldu mu abi ?

Mustafa Dede : Tam 4 tane çocuğum var.

FightWorldTurkey : FightWorldTurkey okuyucularına iletmek istediğin bir mesajın var mı ?

Mustafa Dede : Herkese candan selamlar. Türkiye’mi , vatanımı çok seviyorum. Allah devletimizi beladan , kazadan korusun.