Kickboksun Efsanesi Geri Dönüyor. Badr Harı – Rico Verhoeven 2 Basın Toplantısında Yaşananlar


Kickboksun altın çağı olarak tanımlanan 2000 - 2010 yılları arasındaki dönemin en başarılı kickboksörlerinden ve kickboksun da en büyük efsanelerinden biri olan Badr Harı, yeniden ringe çıkmaya hazırlanıyor. 2010 yılından sonra birçok kişisel problem yaşayan Harı, yeterince maça çıkamamış, hapis cezaları almış, kariyeri bitme noktasına gelmişti. Badr Harı’nin kickbokstan uzak kaldığı dönemlerde, dönemin birçok efsane dövüşçüsünün de emekliliğe ayrılması ve K1 organizasyonunun zayıflaması, kickboksun da eski gösterişli günlerinden uzak kalmasına sebep oldu. Sonraki süreçte Glory organizasyonu her ne kadar eski günlerini aratsa da, kickboks adına başarılı işler yaparak, kickboksun yükünü üstlendi. Hollandalı Rico Verhoeven ise Glory’nin ağır sikletteki dünya şampiyonu konumunda ve yıllardır ünvana ambargo koymuş durumda. Faslı kickboksör Badr Harı, verdiği uzun bir aranın ardından yaklaşık 3 yıl kadar önce Glory ağır siklet şampiyonu Rico Verhoeven ile karşılaşmış ve 2. raundda kolundan sakatlanması nedeniyle maçı kaybetmişti. Geçtiğimiz yıl yeniden ringe çıkan Harı, Hesdy Gerges’i puanla mağlup etmiş daha sonra testlerinde yasaklı maddeye rastlanınca maç no contest (sonuçsuz) ilan edilmişti.

O günden sonra çok sıkı bir çalışma dönemine giren Harı, sonunda 3 yıl önce talihsiz bir şekilde kaybettiği Rico Verhoeven ile yeniden karşılaşma şansını yakaladı. Rico Verhoeven ise Badr Harı maçından sonra çıktığı 5 maçta da ünvanını korudu ve hala dünya şampiyonu konumunda. Badr Harı’nin geri dönmesiyle kickboks dünyasında yeniden heyecan hakim durumda. İki kickboksör, 21 Aralık’ta Hollanda’nın Arnhem şehrindeki GelreDome stadyumunda Glory : Collision 2 organizasyonunda Glory ağır siklet dünya şampiyonluğu için karşılaşacak. İki kickboksör geçtiğimiz günlerde basın toplantısında buluştu.

Basın toplantısının açılışını yapan Glory Ceo’su Marshall Zelaznik: “Japonya, ABD, Yeni Zelanda gibi birçok ülkeden hayranların geceye akın ederek dövüş sporları tarihindeki bu önemli etkinliğin bir parçası olmasını bekliyoruz. Maçın yapılacağı GelreDome stadyumuna ekstra koltuklar ekleyerek kapasitenin arttırılması için maç gününe kadar yeniden yapılandıracağız. Bunu gerçekleştirmek için çok çalıştık, gelmek isteyen herkesin gelmesini umuyoruz. Birden fazla kategoride biletlerimiz satışa çıktı. Böylece daha önce satılan 22 bin biletten alamayan hayranlara yeniden bilet alma şansı doğdu. Etkinliğin Avrupa’da rekor kırmasını bekliyoruz.”

Rico Verhoeven: “Ringde olacağım ve elimden gelenin en iyisini yapacağım. O yine 5 raundu görmeden maçı kaybedecek. 21 Aralık’ta olacak şey bu”

Badr Harı: ” Bunun için uzun süredir bekliyordum. Belki de kariyerimin en büyük maçlarından biri olacak. İlk maçtaki yenilgiyi kabullenmek benim için çok zordu. Şimdi yeniden bu şansı yakaladığım için mutluyum. Bu sefer, bu işi bitireceğim. İnsanlara gerçek seviyemi göstereceğim. Onu nakavt edeceğim.

Badr Harı: “Önceki maçımızda kolum yaralandı ve maçı bırakmak zorunda kaldım. Böylesine büyük bir maçı bu şekilde bırakmak çok zor oldu. Onu tekrar görmem çok uzun zaman aldı. O maçtan önce hepimizin bildiği gibi Rico’yu tanıyan pek çok insan yoktu. Ama sonra Badr Harı dalgası ortaya çıktı. Benim sayemde ünlü oldu, birçok şov yaptı ve biraz para kazandı. Onun için mutluyum ama bu pek uzun sürmeyecek. Onun gösterisi 21 Aralık’ta bitecek. İnsanlara onun gerçek dövüş düzeyini göstereceğim. En son dövüştüğü rakibe bir bakın, bu bir şakaydı”

Rico Verhoeven: “Her dövüş, her mücadele bizim mirasımız. Bunu için çok fazla kan ve gözyaşı döküyoruz. Çok falza emek veriyoruz. Bu yüzden kaybetmek bize zarar veriyor. Sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da zarar verebiliyor. (Badr Harı’ye hitaben)”

Badr Harı: “Daha formda, daha hazır ve daha güçlüyüm. Bu kez bu dövüşe %100 odaklanabiliyorum. Çünkü savaştığım başka birşey yok. İlk maçta ring dışında devam eden başka sorunlarımla da mücadele ediyordum. Bu dövüşle önceki dövüş arasındaki en büyük fark bu. İlk dövüşte ne olduğu artık benim için önemli değil, çünkü bununla ilgilenmiyorum. Bu maçta, 21 Aralık’ta herşey farklı olacak. Bu maçta farklı olacak en önemli şey benim zihnim. Birçok insan, 3 yıl önce birçok sorunla savaştığımı biliyor. Birçok mahkeme salonu gördüm, hapis cezası gördüm. O zamanlarda çok fazla mücadele verdim.”

Rico Verhoeven: “Bence o zamandan beri çok şey değişti. Daha olgunlaştık, fiziksel olarak daha güçlüyüz, daha çok tecrübe elde ettik. Önceki maçtan beri daha fazla baskı altındayım. Bu yüzden performansımı her zaman en üst seviyede tutuyorum ve kazanmaya devam ediyorum.”

Badr Harı: “Profesyonel bir sporcuysanız, herkes %100 performans göstermeniz gerektiğini biliyor. Özellikle böyle büyük maçlara çıktığımız zaman %90 yada %95 yeterli olmayabiliyor. Önceki maçta performansımın tamamını göstermedim. Maçı kaybettim ve bunu unuttum. Bir yıldır antrenman yapıyorum, hergün spor salonuna gidiyorum, Fas dağlarında koşuyorum, hazırım!”

Rico Verhoeven: “Her zaman nereden geldiğimi ve ne yapmam gerektiğini biliyorum. Önceliğim iyi bir aile babası olmak ve işimi en iyi şekilde yapmak. Sonra diğer işlerim geliyor. Hergün antrenman yapıyorum, maçlara çıkmasam da çalışmalarıma devam ediyorum. Günlük hayatta sürekli performansımın %70’i civarındayım. Bu yüzden %100’e çıkmak benim için zor olmuyor. Bu sporu daha yüksek bir seviyeye taşımak ve insanların eğlenmesini sağlamak her zaman amacım olmuştur. Ring dışında ne olursa olsun, bizler sporcuyuz, ringde en üst düzey performans göstermemiz gerekiyor. İnsanlara bunun spor ve eğlence olduğunu göstermek istiyoruz. Bu çok zor bir oyun, ama günün sonunda birbirlerimize saygı duyuyoruz. Çünkü bu bir spor ve iş bittikten sonra tekrar ailemize dönüp hayattan zevk alacağız.”

Badr Harı: “Kariyerine bakabilirsiniz, onun yaptığı maç sayısından daha fazla insanı nakavt ettim. Görmediğiniz nakavtları unutun, sadece gördüklerinize bakın. Gerçekler, gerçektir.”

Rico Verhoeven: “Badr ordusuna ihtiyacın olacak. Ordunu kendinle getirmelisin. Ben ise bunu tek başıma yapabilirim, çünkü ben tek başıma bir orduyum. Sadece 21 Aralık’ta orada olduğunuzdan emin olun, bu sefer oyundan kaçmayın.

Badr Harı: “21 Aralık’ta seni nakavt edeceğim”