Michael Chandler Yeniden Şampiyon!

UFC dışındaki hafif siklet dövüşçüleri arasında en iyi olarak gösterilen ve UFC’e gelmesi halinde şampiyon olabilecek potansiyelde görülen Michael Chandler (19-4) Bellator 212’de bu söylemleri bir kere daha doğruladı!

Tarihler 24 Haziran 2017’i gösterdiğinde Chandler, Brent Primus (8-1) ile yaptığı kemerini koruma dövüşünde 1. raunt içerisinde yaşadığı sakatlık dolayısıyla doktorun dövüşü bitirmesi sonucunda yenik sayılmış ve kemeri Brent Primus’a teslim etmişti. Brent Primus, Chandler ile karşılaşana kadar çok güçlü performanslar sergileyip kemer mücadelesine çıkmayı sonuna kadar haketmişti. Dövüş içerisinde de Chandler’ı sakatlayan esasında Primus’un tekmeleriydi. Yani Primus kemeri kazanmayı haketmişti. Aradan geçen yaklaşık bir buçuk senelik zaman zarfında Chandler karşısına çıkan iki rakibini yenerek yeniden kemer için dövüşme şansı yakaladı. Primus ise yaşadığı sakatlıklardan ötürü herhangi bir dövüşe çıkma şansı yakalayamadı.

Bu sabah yapılan rövanş müsabakasında adeta Michael Chandler rüzgarı esti. Bellator 212’de sahne alan dövüşü kazanan 5 raunt sonunda tüm hakemlerin 50-45’lik ortak kararı ile Chandler oldu. Bu dominant galibiyetin arkasında Chandler’ın inanılmaz aktif dövüşü vardı. Chandler 5 raunt boyunca sürekli çalıştı ve rakibini baya bir yordu. Tabi kendisi de yoruldu. Bu anlarda ise devreye Chandler’ın güreşi girdi ve rakibini yere yatırarak GnP (Yerde yumruk ve dirsek darbeleri) saldırılarına devam etti. 

Dövüşün başlarında Chandler Primus’u sağlam bir sol kroşe ile yere serdi ancak Primus bu saldırıyı atlatmayı başardı. İkinci rauntta aynı şekilde karşılık veren Primus, Chandler’ı sarsıp az daha boynunu kilitleme noktasına gelse de Chandler kurtulmayı başardı. Zaten bu da Primus’un son atağıydı diyebiliriz.

O andan itibaren dövüş tamamen Chandler’ın kontrolündeydi ve Chandler rakibini güçlü güreşi ve GnP’si ile domine etmeyi başararak kemerin yeniden sahibi oldu.

Gecenin yan ana maçında Javy Ayala (11-7), eski UFC ağır siklet şampiyonu veteran Frank Mir (18-13) ile karşılaştı. Dövüşün başında BJJ ustası Frank Mir rakibini yere yatırıp pes ettirmeye çalışsa da Ayala bu atakları savurmayı başardı. İkinci raunt rakibinin yorgunluğunu fırsata çeviren Ayala Mir’in kaşındaki kanamayı da fırsat bilerek rakibini adeta bunalttı ve Mir pes etmek zorunda kaldı.

Gecenin diğer dövüşleri şu şekilde sonuçlandı:

Juliana Velasquez (kazandı) - Alejandra Lara - Ayrık Hakem Kararı (29-28 x2, 28-29)

Sam Sicilia (kazandı) - Derek Campos - Ayrık Hakem Kararı (29-28 x2, 28-29)

A.J. McKee (kazandı) - Daniel Crawford - Pes Ettirme (Anaconda choke) (R1, 3:19)

Nicholas Badis (kazandı) - Paul Lopes - Pes Ettirme (Rear-naked choke) (R1, 3:13)

Toby Misech (kazandı) - Edward Thommes - Nakavt (R3, 2:25)

Tywan Claxton (kazandı) - Kaeo Meyer - Nakavt (R1, 2:56)

Robson Gracie Jr. (kazandı) - Bryson Bolohao - Pes Ettirme (Rear-naked choke) (R2, 4:00)

Chris Avila (kazandı) - Brandon Pieper - Pes Ettirme (Rear-naked choke) (R1, 3:44)