Mikey Garcia’dan Kusursuz Performans

Bu gece sabaha karşı Texas’ın Frisco şehrindeki Ford Center’da muhteşem bir boks resitali yaşandı. Gecenin ana maçında ringe çıkan Meksikalı efsane boksör Mikey Garcia, rakibi Jessie Vargas’ı kusursuz bir performansla mağlup ederek WBC yarı orta siklet elmas kemerinin sahibi oldu.

Daha önce 4 farklı siklette dünya şampiyonluğu yaşayan Mikey Garcia, 5. farklı siklette şampiyon olmak için geçtiğimiz yıl Errol Spence Jr ile karşılaşmış, puanla mağlup olarak kariyerindeki ilk yenilgisini yaşamıştı.

Sonraki süreçte alt siklete geri dönmeyen ve yarı orta siklette kalmayı tercih eden Mikey, bu gece sikletin eski dünya şampiyonlarından Jessie Vargas ile karşılaştı. Maçın ilk raundlarında durgun bir görüntü sergileyen Mikey, bu raundlarda Vargas’tan aldığı darbelere rağmen ring hakimiyetini kaybetmedi ve oyunu ring ortasında tuttu. 4. Raunddan itibaren rakibini çözen Mikey, kontrolü eline almayan başladı. 5. Raundda Vargas’ı çeneden yakalayıp rakibine saydırdı.

Raundda yine Vargas’ı sallayan Mikey, geride kalan tüm raundlarda adeta şiir yazdı. Errol Spence Jr maçının aksine siklete daha fazla adapte olmuş bir görüntü sergileyen Mikey’in hızlı yumrukları ve refleksleriyle alt sikletlerdeki performansını yarı orta siklete taşıdığı görüldü. 12 Raund sonunda 3 hakemin ortak kararıyla Jessie Vargas’ı mağlup eden Mikey Garcia, artık tam anlamıyla bir yarı orta siklet boksörü olarak WBC elmas kemerini beline taktı. Mikey Garcia bu galibiyetle kendisine yapılan eleştirilere de cevap vermiş oldu

Maçtan sonra yaptığı açıklamalarda geleceğine dair açıklamalarda bulunan Mikey, sikeltteki tüm boksörlere dövüşmeye hazır olduğunu söyledi. ‘Errol Spence Jr rövanşı, Manny Pacquiao yada Terence Crawford, ben sikletteki herkesle dövüşmeye hazırım’ dedi. Ancak Errol Spence Jr’ın geçtiğimiz aylarda geçirdiği trafik kazasından sonra henüz toparlanamadığını göz önünde bulundurursak, rövanş ihtimali şuan için biraz uzak duruyor. Öte yandan Manny Pacquiao’nun antrenörü Freddie Roach da daha önce yaptığı açıklamalarda Manny Pacquiao ile Mikey Garcia’yı aynı ringde görmek istediğini söylemişti. Yarı orta siklette dünya şampiyonluğunu hedefleyen Mikey Garcia ile WBA dünya şampiyonu Manny Pacquiao arasındaki bir maçın gerçekleşme ihtimali daha olası görülüyor. 8 Farklı siklette dünya şampiyonu olan Manny Pacquiao ile 5. farklı sikeltte şampiyon olmayı hedefleyen Mikey Garcia arasında gerçekleşecek bir maç kuşkusuz tarihe geçecek bir eşleşme olacaktır.
Mikey Garcia’nın karşılaşmak istediği rakiplerden biri de Terence Crawford. Mikey, maçtan sonra yaptığı basın açıklamasında Terence Crawford ile de karşılaşmak istediğini söyledi. Crawford’un bağlı bulunduğu Top Rank şirketiyle 2014 yılında mahkemelik olan Mikey Garcia. Yine de olması gereken maç bu ise bazı şeyleri görmezden gelebiliriz, ben kolay maç istemiyorum dedi. Kariyerlerinin zirvelerinde olan ve en büyük maçlara çıkmak isteyen bu iki boksörün maçı da, olası maçlar arasında ihtimali yüksek olanlardan. Mikey Garcia’nın yarı orta siklette neler yapacağını ve dünya şampiyonu olup olamayacağını ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Chocolatito Geri Döndü

Alt sikletlerin efsane boksör, 4 farklı siklette dünya şampiyonu olan Nikaragualı Küçük Çikolata Roman Gonzalez de gecenin yan ana maçında ringe çıktı. Taylandlı Wisaksil Wangek’e 2 kez üst üste kaybettikten sonra ilk kez dünya şampiyonluk maçına çıkan Gonzalez, yenilgisiz Britanyalı rakibi WBA süper sinek siklet dünya şampiyonu Khalid Yafai karşısında maçın başından itibaren çok iyi bir performans sergiledi. Zorlu mücadelenin 8. raunddunda rakibini knockdown eden Gonzalez, 9 raundda bir kez daha Yafai’yi yatırdı ve maçı nakavtla kazanarak yeniden dünya şampiyonluk kemerini beline taktı.

Joseph Parker Zorlanmadı

Gecede ringe çıkan eski WBO ağır siklet dünya şampiyonu Joseph Parker, Amerikalı rakibi Shawndell Terell Winters karşısında zorlanmadı. 3. Raundda rakibini knockdown eden Parker, 5. raundda maçı teknik nakavtla kazanmayı başardı. Maçtan sonra yaptığı açıklamalarda, gerçekleşmesi beklenen Usyk v Chisora maçının galibiyle yada 2018 yılında puanla kaybettiği Dillian Whyte ile karşılaşmak istediğini söyledi.

Gecenin bir diğer dünya şampiyonluk maçında ringe Meksikalı WBC sinek siklet dünya şampiyonu Julio Cesar Martinez çıktı. Martinez 17 maçta yenilgisiz Galler’li rakibi Jay Harris’i 12 raund sonunda 3 hakemin ortak kararıyla mağlup ederek ünvanını korudu