MMA Dizisi Kingdom sonunda Netflix’te !

 

Audience Network’te 2013 ila 2017 arasında üç sezon devam edip sonlanan ve başrollerinde Frank Grillo , Kiele Sanchez , Matt Lauria , Jonathan Tucker , Nick Jonas , Joanna Going ve Natalie Martinez gibi ünlü isimlerin başrolünde olduğu Byron Balasco’nun yaratıcılığı üstlendiği Kingdom sonunda Netflix’te bizlerle. Frank Grillo’yu hepimiz mücadele sporlarına olan tutkusu ile tanıyıp , çektiği birinci sınıf aksiyon filmleri ile kemik kitlesi olmuştuk bile.

 

3 Sezon ve 40 bölümden oluşan kısa sayılacak ömürlü bir dizi olmasına rağmen Kingdom biz MMA tutkunları için farklı bir yere sahip. En önemlisi MMA temalı çekilmiş ilk ve şimdilik tek prime time bir dizi olması ve herşeyden önce bu sporu geniş kitlelere gerçekçi bir öykü ile beyaz perdeye taşımış olması diziyi bizim gözümüzde farklı yapıyor.

Kingdom, temelinde bir aile draması. Venice, California’da bir spor salonu işleten Alvey ve ailesi etrafında gelişen olaylara tanık oluyoruz.

 

Alvey Kulina,  Navy St. MMA (Karma Dövüş Sanatları Salonu) işleten eski bir sporcudur. Genç ve güzel kız arkadaşı Lisa da ona salonun yönetimde yardımcı olmaktadır. Müşterilerinin sınırlarını zorlamalarını ve yarışmalarda en iyi sonucu elde etmeleri için ellerinden geleni yapsalar da mali açıdan işleri pek yolunda gitmemektedir. Alvey bir yandan spor salonunu ayakta tutmaya çalışırken bir yandan da oldukça karmaşık ilişkilerinin olduğu iki oğluyla arasını düzeltmekle uğraşmakta, eski karısı gibi hayatındaki türlü tehditlerle baş etmeye çalışmaktadır.

Uzaktan bakınca aşırı derecede erkek dizisi gibi duran, seks ve bol kanlı dövüş sahnelerinden ibaret, hoş ve boş bir dizi izlenimi veren Kingdom’ın aslında böyle olmadığını, bunların gayet dozajında (hatta beklenenden az) olduğunu ve aile ilişkileri üzerine olan konuların daha ağır bastığını belirtmeliyim. Düzgün oyunculuklarıyla, ne yavaş ne hızlı temposuyla izlemesi gayet rahat ve keyifli bir dizi olduğunu da söyleyebilirim.

KADRO VE KARAKTERLER

ALVEY KULINA

 

Alvey, dövüş sanatları camiasında artık eski bir efsane olarak kabul edilse de aslında şu anda da büyük başarılar sergileyecek potansiyeli vardır; ama bunu gösterebilmesi için mali sıkıntıları aşmalı ve Navy St.’i ayağa kaldırmalıdır. Bunun için gerekli süreçte, kendi gibi sporcu olup salon için çalışan 2 oğluna tam olarak güvenememektedir ve bu yüzden hapisten yeni çıkan eski arkadaşı, güreşçi ve birinci sınıf atlet Ryan’ı tüm tehlikelere rağmen ekibine katmayı düşünür. Tehlikeler ise Ryan’ın pek parlak olmayan geçmişi ve kız arkadaşı Lisa’nın eski sevgilisi olmasıdır. Karakteri Frank Grillo canlandırıyor.

LISA PRINCE

 

Göz kamaştırıcı güzelliğe sahip ve her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olan Alvey’in kız arkadaşı Lisa, spor salonunu büyük bir dikkatle yönetmekte ve ayakta kalması için elinden geleni yapmaktadır. Dövüş sanatlarının içine düşüşü yıllar önce sporcu Ryan ile yaşadığı ilişkiyle başlamıştır. Ryan ile ayrılınca Alvey ile birlikte olmaya başlamış ve yıllar sonra -yani şimdi- spor salonunun zor günlerinde Ryan’ın Alvey’le tekrar çalışmaya başlaması sonucu kendini karmaşık duygular içinde bulmuştur.

RYAN WHEELER

 

3 kez şampiyon olmuş, bir dönemin efsane sporcusu Ryan, 4 sene önce para, şöhret ve güzel bir ilişkiye sahipken kendini hapiste bulmuş ve hayatı alt üst olmuştur. Şimdi aklını başına alarak hapisten çıkmıştır ve rehabilitasyona devam etmektedir. Eski sevgilisinin yeni aşkı ve eski dostu Alvey’in Navy St. için işbirliği yapma teklifiyle tekrar eski günlerine dönme fırsatını yakalamış ve bu teklifi kabul etmiştir. Şimdi ise eski hatalarını tekrarlamaması ve özellikle Lisa konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

NATE KULINA

 

Nate, Alvey’in küçük oğlu ve salonun ayrıcalıklı dövüşçüsüdür. Ağabeyi Jay’in aksine ağırbaşlı, sessiz ve içe dönük biri olan Nate, yine ağabeyinin aksine Alvey ve Lisa’yı sevmekte ve onların isteklerini yerine getirmek için çok sıkı ve disiplinli bir şekilde çalışma çabasındadır. Fakat bu alanda ilerlemek konusunda kafası çok karışıktır. Çoğu zaman istemeyip uzaklaşmak istese de hissettikleri ile babasının istekleri arasında sıkışıp kalmıştır.

JAY KULINA

 

Alvey’nin büyük oğlu Jay, çok da başarılı ve disiplinli bir dövüşçü değildir. Navy St. için çalışsa da babasının her sözünü dinlememe konusunda ısrarcıdır. Başına buyruktur ve kendi istediğini yapma çabasındadır. Annesini terk ettiği için Alvey’i hiçbir zaman affetmemiştir.

CHRISTINA KULINA

 

Christina, Alvey’le aralarının kötü olduğu eski karısı, Nate ile Jay’in annesidir. Güzel ve çekici bir kadındır ama mental bir hastalığı ile uyuşturucu problemi vardır. Nate, Christina’yı zar zor hatırlasa da Jay ondan hiçbir zaman vazgeçmemiştir ve tekrar bir araya gelmek için türlü uğraşlar göstermektedir.