Muhammed Ali Kupasında İkinci Şampiyon Japonya’da Belli Oldu

K1 Kickboksun zirvede olduğu dönemlerde, Japon kickboksör Masato Kobayashi, stadyumları dolduran maçlar yapmış, dünya şampiyonlukları yaşamış ve birçok büyük maça çıkmıştı. O dönemlerden sonra Japon sporunda Masato kadar ses getiren bir dövüşçü olmamıştı. Ancak son yıllarda adından sıkça söz ettiren bir isim Masato’yu geride bırakmak üzere. Hatta bıraktı da diyebiliriz. Bugün dünyanın en iyi horoz sikleti olduğunu ıspatlayan Naoya İnoue.

Geçtiğimiz hafta Dünya Boks Serisi Muhammed Ali Kupasının İlk finalinde süper hafif siklette İskoç Josh Taylor, Regis Prograis’i mağlup ederek kupayı kazanmıştı. Bugün ise Japonya Saitama’daki Super Arena, kupadaki ikinci finale ev sahipliği yaptı. Muhammed Ali Kupası horoz siklet finali için yenilgisiz Japon IBF dünya şampiyonu Naoya İnoue ile, Filipinli WBA dünya şampiyonu ve WBC elmas kemer sahibi Nonito Donaire (40-6-0) karşılaştı.

Japon boksör Naoya İnoue henüz 19 yaşındayken Japonya hafif sinek siklet şampiyonu olmuş, 21 yaşında ise WBC dünya şampiyonu olmayı başarmıştı. Daha sonra WBC’de süper sinek siklet şampiyonluğunu da kazanan İnoue, geçen yıl Jaime McDonnell’i nakavt ederek WBA’de normal seviye horoz siklet şampiyonu olmuştu. Muhammed Ali Kupası horoz siklet ilk maçında Dominik boksör Juan Carlos Payano’yu nakavt ederek kemerini koruyan İnoue, yarı finalde Porto Riko’lu yenilgisiz dünya şampiyonu Emmanuel Rodriguez’i mağlup ederek IBF federasyonunun dünya şampiyonluk kemerini kazandı ve adını kupa finaline yazdırdı.

Filipinli Nonoti Donaire, 36 yaşında dünya şampiyonluk kemerlerini defalarca beline takmış çok tecrübeli bir isim. Carl Frampton’a mağlup olduktan sonra kupaya katılan Donaire, ilk maçta Britanyalı WBA dünya şampiyonu Ryan Burnet’i mağlup ederek şampiyonluk kemerini bir kez daha kazandı ve boştaki WBC elmas kemerinin de sahibi oldu. Yarı finalde ise Amerikalı Stephon Young’u nakavt etmeyi başardı ve adını finale yazdırdı.

İki boksör bugün Japonya’daki Saitama Super Arena’da kupa için karşılaştı. Final maçı baştan sona büyük bir heyecana sahne oldu, boksörler maçı izleyenlere adeta boks resitali sundular. Maçın genelinde daha hareketli olan taraf Japon İnoue olsa da, daha ağır yumrukları atan Filipinli Donaire oldu. Hatta İnoue maç içinde sallandı ama yıkılmadı.

Son raundlara gelinirken İnoue maça ağırlığını koydu. 11. Raundda bir body shot ile Donaire’yi knockdown etti ancak Filipinli boksör kalktı ve maça devam etmeyi başardı.

Yılın maçı olabilecek kadar, baştan sona büyük bir çekişmeye ve görsel şölene sahne olan maç 12 raund sürdü. 12 Raund sonunda 114-113 / 116-111 ve 117-109 skorlarıyla 3 hakemin ortak kararıyla maçı kazanan taraf Japon boksör Naoya İnoue oldu.

Böylece İnoue IBF federasyonununda horoz siklet şampiyonluğunu korurken, WBA dünya şampiyonluk kemeri ve Ring Magazin kemerlerini de beline takarak Muhammed Ali Kupası şampiyonu oldu ve adını şimdiden Japon boks tarihine yazdırmayı başardı.