Nakavt Kraliçesi Dünya Şampiyonu Boksörümüz Gülsüm Tatar İle Soru & Cevap

2104

Gülsüm Tatar, ülkemiz sporunun yetiştirdiği en büyük değerlerden biri. Boksa Fenerbahçe Spor Kulübünde başlayan Tatar, amatör kariyeri boyunca 2 kez Dünya şampiyonu, 3 kez Avrupa şampiyonu oldu ve sayısız madalya kazandı. Yaptığı maçların çoğunu nakavtla kazanarak Nakavt Kraliçesi lakabını aldı. 2017 Yılında profesyonel boksa başladı ve ülkemizin ilk kadın profesyonel boksörü oldu. Profesyonel boksta da ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam eden Gülsüm Tatar’la keyifli bir söyleşi yaptık.

Fight World Turkey : Öncelikle bize zaman ayırıp röportaj teklifimizi kabul ettiğin için Fight World Turkey ailesi adına teşekkür ederim. Ülkemiz boksu adına çok özel bir kişisin. Ben de şahsen yıllardan beri başarılı kariyerini yakından takip eden biri olarak bu röportajı yapmaktan dolayı memnuniyet duydum. Röportajımıza başlarken biraz hikâyenin başına gidelim istedim. Boksör bir aileden geliyorsun. Haliyle senin de boksla ilgilenmen doğal bir durum. İlk olarak boks yapmaya ne zaman karar verdin ve boksa nerede başladın?

Gülsüm Tatar : Boks bilindiği üzere aile sporumuz. Ben de bu kültürün içinde doğmuş şanslı biriyim. Ağabeyim Serkan Tatar benim yol göstericim oldu. Boksa amcamlar Kibar Tatar ve Ensar Tatar önderliğinde Fenerbahçe’de başladım.

Fight World Turkey : Fenerbahçe Boks Kulübü’nün Türkiye’de boks alt yapısı açısından en başarılı kulüp olduğunu söyleyebiliriz. Fenerbahçe Kulübüyle yolların nasıl kesişti ve orada çalışmanın senin kariyerine ne gibi etkileri oldu? 

Gülsüm Tatar : Boksa Fenerbahçe ile başladım. Her zaman Fenerbahçe’de oldum. Orada şampiyon antrenörlerle çalışma fırsatı beni daha ileriye taşıdı.

Fight World Turkey : Uluslararası arenadaki ilk altın madalyanı 2004 yılında İtalya’nın Riccione şehrindeki Avrupa kadınlar boks şampiyonasında Eva Walhstörm karşısında aldın. Kuşkusuz kariyerinin en özel anlarından biri olmalı. Orada İstiklâl marşımızı okutmak nasıl bir deneyimdi?

Gülsüm Tatar : Harika ve çok özel anlardı benim için. Ülkemi temsil ediyor olmak ve bu büyük gururu insanlara yaşatmak benim açımdan çok güzeldi. O anlar duygu yüklüydü tabi, göz yaşlarımızı tutamamıştık.

Fight World Turkey : 2008’de Çin’deki dünya şampiyonasında altın madalya kazandın, daha sonra 2010’da Barbados’ta bir kez daha dünya şampiyonu olarak ülkemizi gururlandırdın. Bunların yanısıra uluslararası arenada birçok madalya kazandın. Başarının sırrını neye borçlusun?

Gülsüm Tatar : Başarı asla tek başına gelmez. Mutlaka seni bu yolda ileriye götürecek insanlar vardır. Birincisi çok güzel bir aileye sahip olmak, ikincisi Selahattin Başaran, dönemin teknik direktörü.

Fight World Turkey : Kadınlar boksunda nakavt yüzdesi genelde yüksek seviyelerde olmuyor. Sen ortalamanın üstünde bir nakavt yüzdesine sahipsin. Bu yüzden nakavt kraliçesi lakabını aldın. Boks stilini nasıl tanımlarsın?

Gülsüm Tatar : Ofansif bir boks stilim var. Sebebi ise çocukluğumdan beri hep dövüşmek zorunda kalmam, 4 erkek ağabeyin arasında.

Fight World Turkey : 2017 Yılında önemli bir karar alarak profesyonel boksa geçiş yaptın ve Türkiye’nin ilk kadın profesyonel boksörü oldun. 1 Yıl içerisinde çıktığın 3 maçı da 2’si nakavtla olmak üzere kazanarak çok iyi bir başlangıç yaptın. Profesyonel boksa geçiş sürecini ve deneyimlerini bizimle paylaşır mısın?

Gülsüm Tatar : Biraz değişiklik iyi gelir dedik ve Serdar Avcı ile birlikte bu yola çıktık. Güzel de maçlar yaptık, amatörden daha kaliteli yürüyor burada işler.

Fight World Turkey : Şubat ayında Belçika’da World Boxing Federation (WBF) şampiyonluğu için Belçikalı Oshin Derieuw ile karşılaştın. Birçok kişi o maçı senin kazandığını düşündü. Büyük bir mücadele verdin. Ama maçın sonunda hakemler rakibini galip ilan ettiler. O maçı bizim için yorumlar mısın? Profesyonel kariyerinde bir dönüm noktası olabilir miydi?

Gülsüm Tatar : Ev sahibi olan ülke her zaman avantajlıdır. Güzel bir maç oldu, Oshin de gayet iyi bir boksör, sağlam bir yapısı var. Yoksa o kadar yumruğu ben yesem çoktan bırakırdım boksu. Bu bir başlangıç bizim için. Yenilgi de olsa herşeyden bir ders çıkarıyoruz ve önümüze bakıyoruz.

Fight World Turkey : Profesyonel boksta geleceğe yönelik planların neler? Amatörde 2 kez mağlup ettiğin Katie Taylor şuanda profesyonel kadın boksunun en dominant şampiyonlarından biri. Seni profesyonel boksta da onunla aynı ringde görmek isteriz. Yakınlarda bir maç var mı?

Gülsüm Tatar : Türkiye’de profesyonel boksa yatırım yapan insanlar olsaydı, ben çoktan Katie ile maç yapmış olurdum. Ama ne yazık ki çok bir değer görmüyor boks. Çok yakın bir zamanda maç olabilir, görüşmeler devam ediyor. Kesinleştiği zaman ilk size haber veririm.

Fight World Turkey : En beğendiğin iki boksör hangisi? Bir kadınlarda bir de erkeklerde.

Gülsüm Tatar : Hasibe Erkoç ve Bülent Ulusoy

Fight World Turkey : Havasından suyundan mıdır bilinmez ama, ülkemizde birçok başarılı boksör Karslı oluyor. Senden onlardan birisin. Kars’ı Türkiye’nin boks şehri olarak tanımlayabiliriz. Ne dersin, Kars’ın havasında özel birşeyler mi var sence?

Gülsüm Tatar : Kars havası gibi, bazen insanları da sert olabiliyor. İklimi herhalde bizi böyle başarılı kıldı, acıya dayanmayı öğretti belli ki, biz farkında olmadan.

Fight World Turkey : Son olarak ülkemizde boks yapan, hayalleri olan başta kadın boksörler olmak üzere genç sporculara örnek olan biri olarak neler söylemek istersin?

Gülsüm Tatar : Attığım yumruklar, birçok ön yargılı olan ailenin boksa bakış açısını değiştirdi, toplumun temelini sarstı. Spor bu, illa ki herkes koşacak top oynayacak değil ya, arada boksörler de çıksın istiyorum.

Soru & Cevap : Beycan Özkul