New York'ta Bir Bodrum: The Basement


Manhattan’ın ortasında dışarıdan gizlenmiş bir bodrum katı, içerisi son yıllarda MMA dünyasına bir marka gibi yerleşmis  Renzo Gracie’nin akademisi. İçeride Renzo Gracie ve onun tanınmış siyah kuşağı John Danaher geleceğin Brazilian Jiu Jitsu ve MMA şampiyonlarını çalıştırıyor. Dünyada Brazilian Jiu Jitsu’nun en yüksek seviyede yapıldığı yerlerden biri, UFC’nin tanınmış isimlerinden Georges St Pierre’den yükselişine ONE FC de başlamış Garry Tonon’a kadar MMA camiasinda tanınmış ve başarılı isimleri görmek mümkün. Dünyanın her tarafından gelen sporcular için bu bodrum katı bir ibadet yeri. Bu başarının arkasındaki en önemli isim akademinin baş antrönörlüğünü yapan John Danaher.

 

2011 yılında Eddie Cummings ile başlattığı ünlü Danaher Ölüm Ekibi (Danaher Death Squad) kurulduğu zamandan beri etrafına çeşitli üst düzey sporcuları topladı ve ekibin John Danaher’in kurduğu bacak kilitleri sistemiyle (leg locks) Brazilian Jiu Jitsu turnuvalarında toplamadığı madalya ve kemer kalmadı. Bu başarıları MMA dünyasında da karşılıksız kalmadı, UFC süper starı Georges St Pierre’nin birincil kamp yeri ve Brazilian Jiu Jitsu siyah kuşağını kazandığı yer oldu, ilk öğrencilerinden Garry Tonon Brazilian Jiu Jitsu alanında çeşitli şampiyonluklar kazandıktan sonra, yükselen Asya organizasyonlarından ONE FC’de bir sene içersinde 3 maç kazandı. Kanadanın en büyük MMA salonlarından olan Tristar Gym in baş antranörü Firas Zahabi de bu bodrum katının bir üyesi. Halen çeşitli UFC dövüşçüleri idman yapmak için bu bodrum katına geliyor ve yer dövüşünün en son tekniklerini öğrenmek için çabalıyorlar.

 

Peki nedir John Danaher’in başarısının sırrı? John Danaher’i uzaktan bakıldığında bel çantası ve topallamasıyla bunları başarabilmekten çok uzakta görünürken dövüş dünyasının kalbine koyan o şey ne? Bu konuda akademinin kurucusu Renzo Gracie “Onu akademiden çıkarmak imkansız eğer izin versek yeni yıl gecesi bile burada olacak.” diyor. Söylenenlere göre evinde yatak ve basit araç gereçlerden başka hiç bir şey yok. Tamamen bir kendini adamışlık halinde olduğunu söylüyor onu tanıyanlar. Derslerinde inanılmaz dikkatli ve her bir hareketi tüm mekanikleriyle ele alıyor ve böylece an itibariyle dünyanın en başarılı Brazilian Jiu Jitsu ve MMA eğitmenlerinden biri olarak kendini gösteriyor. İlerleyen yıllarda MMA alanında kendisinin ve takımının ismi çok daha fazla duyulacak.